Naší výhodou jsou chytří lidé

luk_1489_mensi

Mezi nejvýznamnější firmy v České republice patří holding NWT, který vlastní sympatická manželská dvojice. Jak se jim podařilo vybudovat takové impérium a jak se jim daří všechno zvládnout, prozradili manželé Vítkovi na regionálním setkání ekonomického žebříčku Štik českého byznysu, které proběhlo v útulném prostředí rodinného vinařství Maláník-Osička v moravských Mikulčicích.

David a Martina Vítkovi jsou sympatická manželská dvojice a především majitelé holdingu NWT. Svou firmu založili už před více než 20 lety a v prostředí divokých devadesátých let se z nich okamžitě stali dravci v IT technologiích. Firma zaváděla do České republiky technologické novinky a při tom postupně nabalovala další oblasti podnikání. „Začal jsem už na střední škole, protože mám takovou vlastnost, že si něco koupím, vyzkouším, a zase prodám,“ vypráví David Vítek. K vybudování obřího holdingu je však třeba něco více než klučičí touha vyzkoušet si technologické vychytávky. Je to vize. Manželé to mají podle svých slov rozdělené – zatímco David je vizionář, Martina drží kasu. Společnými silami se jim pak podařilo něco neskutečného.

Jak se to všechno nabalovalo? David Vítek to popisuje jako úplně přirozený proces: „To je jednoduché. Od počítačů je jen krůček k přidružené výrobě slaboproudých zařízení a elektrickým sítím. Například potřebujete zásuvku, kam se zastrčí elektrický kabel počítače. A když už se věnujete slaboproudům, někdo řekne, tak nám udělejte i ty silnoproudy, postavte nám trafo. A pak už to šlo s dobou. Přišla éra fotovoltaická, kde jsme měli už velký náskok, protože jsme stavěli první a největší fotovoltaickou elektrárnu u nás. Od toho už je jen malý krok k dalším obnovitelným zdrojům a skleníkům, tedy využití tepla.“

Dnes patří holding NWT mezi největší a nejvýznamnější firmy v České republice. Holding se stále rozrůstá a do budoucna se plánuje další expanze. Společnost nyní působí na Slovensku, v Rusku, ve Velké Británii, Chorvatsku a na Kypru. Obchodní zastoupení má NWT také v jihovýchodní a východní Evropě. Obor působení je opravdu pestrý – od výroby a úspory energií, přes biotechnologie či výrobu a distribuci tepla, až po pěstování rajčat. Od telekomunikací, přes stavebnictví, až po 3D tiskárny. Přesto se manželům daří ve všech oblastech najít přirozenou synergii. V čem spočívá jejich tajemství? „Vždycky jsme měli výhodu, že jsme měli kolem spoustu chytrých lidí,“ odpovídá Martina Vítková. „Vždy jsme byli ve správný čas na správném místě. Měli jsme ty lidi, příležitosti i peníze.“ Martina Vítková působí skromně, ale časopis Forbes ji zařadil mezi nejvlivnější ženy Česka roku 2015. Samotná společnost NWT v loňském roce získala také významné ocenění Českých 100 Nejlepších v oborové kategorii Invence – nasazení – export – zisk.

luk_1553_mensi

Dá se vlastně zaměření holdingu alespoň trochu shrnout? „Jsme specialisty jak na velké průmyslové instalace, tak na realizace malých zdrojů tepla a elektřiny v rodinných domech. Zabýváme se servisem malých i velkých fotovoltaik, dodávkou úsporného LED osvětlení a jsme rovněž dodavatel levnější elektřiny a plynu. Kromě energií se zabýváme i samotným stavebnictvím a v neposlední řadě je to také obor IT a komunikace,“ odpovídají manželé.

Holding ani v dnešní době neusnul a plánuje další rozšiřování a růst. Martina prozradila poslední novinky: „Momentálně dodáváme tiskové struny do 3D tiskáren do celého světa, nedávno i pro americkou armádu. To byl velký úspěch. A také jsme se dali na stavby pasivních domů.“

Slunné odpoledne v Mikulčicích proběhlo ve vinařství Maláník-Osička. Rodinné vinařství vychází z dlouholeté vinařské tradice, která začala v roce 1960, kdy Štěpán Maláník ukončil studia na Vinařské škole ve Valticích a v roce 1967 vysadil první vinice. Ty byly postupně rozšiřovány za pomocí syna Jana Maláníka, zetě Vladimíra Osičky a rodinných příslušníků. Právě Vladimír Osička osobně představil vinice a hosty provedl místními sklepy. Kromě degustace dobrého vína a tónů cimbálové hudby, si mohli hosté prohlédnout a vyzkoušet také vozy Volvo XC60 a XC90.

luk_1643_mensi

Klubová setkání Štik českého byznysu pořádá Helas New Encounters Club, který umožňuje navazování kontaktů na výjimečné úrovni a vyhledává české talentované občany, kteří naplnili své sny a touhy v pracovním životě a jsou ochotni se s nimi podělit a inspirovat další.

Ekonomický žebříček založila společnost COFACE, aby každý rok vyhodnotila ekonomické výsledky firem, ocenila je na celorepublikové i krajské úrovni a umožnila jim zviditelnit úspěchy v podnikání. Žebříček Štik českého byznysu zdůrazňuje pouze ekonomické výsledky firem a kombinuje pohled růstový s pohledem finanční stability, a vytváří tudíž prostředí pro objektivní srovnání úspěchů firem napříč odvětvími. Hodnocené období zahrnuje poslední tři roky (aktuálně tedy období let 2013–2015), přičemž jednotlivé roky mají rozdílnou váhu: nejaktuálnější rok má váhu nejvyšší. Obrat musí být vyšší než 10 milionů eur ročně v posledním hodnoceném roce. Z hodnocení vyřazujeme firmy, na něž je aktuálně podán návrh na insolvenci a takové, u kterých jsme zjistili problémy se solventností. V ekonomickém žebříčku také nejsou hodnoceny firmy s některými specifickými formami podnikání (finanční společnosti, zbrojovky a firmy zabývající se výrobou a distribucí paliv, sázkové kanceláře a firmy zabývající se hazardem). Samotná velikost společnosti nehraje v hodnocení žádnou roli. Generálním partnerem 13. ročníku je Vodafone, hlavním partnerem PwC ČR.

www.stiky.cz

www.hnec.cz