Z ČVUT do Paříže a zase zpátky. Rozhovor s architektkou, která navrhuje ty nejlepší interiéry

Architektka Lenka Míková se zaměřuje především na rekonstrukce, rezidenční stavby, interiéry a instalace. Je pro ní důležitá jednoduchost a přirozená krása, které se snaží dosáhnout pomocí očišťování jednotlivých prvků, kterými je interiér tvořen. Studovala v Praze na ČVUT, ale také v Paříži a už čtyři roky vede své architektonické studio. Jak se jí pracovalo na nedávno oceněném projektu, proč se zaměřuje právě na rekonstrukce a na jaký další projekt se v blízké době můžeme těšit, jsme se ptali v následujícím rozhovoru.

Projekt Dva domy, srnky a stromy, nedávno získal Ocenění institutu bytového designu – Interiér roku – v kategorii Rekonstrukce. Potěšilo Vás toto ocenění, jaká byla konkurence?

Samozřejmě mi to udělalo radost, tenhle projekt byl taková moje srdcovka, takže tím spíš. A navíc si vážím všech dalších oceněných v tomhle ročníku.

Portrét architektky Lenky Míkové, zdroj: http://www.karasekcejkova.com

Ve své práci se specializujete především na interiér a často se jedná o rekonstrukce. Byla jste v tomto směru ovlivněna otcem, který je restaurátor? Oba vlastně oživujete starší objekty a dáváte jim nový vzhled.

No vidíte, to je zajímavá paralela… Ale táta je především sochař, tím jsem byla ovlivněná už odmala, když mi jako malé dával na hraní nejčastěji kus hlíny, abych se zabavila, vyráběla jsem nejradši popelníky. Jinak samozřejmě mě ovlivnil i potom, vnímáním a cítěním věcí, prostoru, materiálu.

A jeho restaurátorská praxe se samozřejmě hodí také, má například skvělé zkušenosti s prací s omítkami, strukturami povrchů atd., což jsou takové jemnosti, co se snažím do realizací taky dostat. Na několika projektech jsme už spolupracovali, jednou jsme spolu dokonce přímo ručně vytvářeli takovou speciální nástěnnou malbu.

Práce architekta je do velké míry ovlivněna objednatelem projektu. Jaká je Vaše zkušenost s klienty, nechávají Vám dostatečný prostor pro vyjádření?

To je určitě pravda, klient má svým přístupem na výsledku zásadní podíl. Mám osobně myslím docela štěstí, že s většinou si sedneme velmi dobře a často se i spřátelíme.

Je to taky dost tím, že mi většina nových zakázek přichází přes doporučení od mých bývalých klientů nebo přátel a známých, tím se pak předává i určité spřísněné nastavení. Ale mám za sebou už i pár “omylů”, i proto si už klienty a potažmo projekty nyní trochu vybírám.

Jaká byla spolupráce s klientem u oceněného projektu Dva domy, srnky a stromy, do jaké míry do projektu zasahoval? Jak se projekt během tvorby vyvíjel a jak moc se liší od prvního návrhu?

Tenhle klient byl snad úplně nejlepší. Měli jsme spolu už za sebou řešení jeho kanceláří a potom i rekonstrukci jeho bytu, kde jsme si vzájemně sedli, takže mě pak už oslovil napřímo. Na projektu má velký podíl, jak už svým obecně velmi otevřeným přístupem a vůlí zkoušet nové věci, tak i různými nápady.

Projekt trval dlouho a vyvíjel se během té doby taky hodně z mého pohledu většinou i k lepšímu. Byla jsem vlastně s odstupem času ráda, že se některé detaily návrhu nerealizovaly hned a měli jsme ještě možnost je předělat, většinou zjednodušit, což myslím výsledku dost prospělo.

Ale koncept návrhu, pojetí i charakter jednotlivých domů a princip zásahů do nich zůstal od počátku v podstatě stejný, což je taky dobře.

Zbytek rozhovoru najdete zde.