Andrea Tittelová

 

“Vazba mezi Čechy a Slováky je silná a stále trvá”

 

Andrea Tittelová, zakladatelka a CEO, Forum dobré politiky s Lubicou Ragulovou, její business partnerkou a spoluzakladatelkou Forum dobré politiky

Patřím k poslední generaci, která zažila společné Československo a s nostalgií vzpomíná na slovenské pondělky v televizi, skvělé výkony slovenských herců a obdiv ke slovenským zpěvákům, kteří se nám zdáli modernější a v jistém smyslu “západnější” než ti tradiční čeští. Do Tater jsem pravidelně jezdila na školu v přírodě a stále miluji bryndzové halušky.
Slovenštině rozumím a není pro mne dalším cizím jazykem jako pro mé děti. Od rozdělení federace letos slavíme 25 let. Slovensko za Mečiarovy éry bylo vnímáno jako nezbedný mladší bratr, který se vymkl rodičovské kontrole. Na přelomu století se však situace začala měnit. Dnes Češi Slovensku závidí euro, prezidenta Kisku a co se týče ekonomické úrovně Bratislava předstihla Prahu.

Na nedávné tragické události vraždy slovenského novináře a jeho snoubenky se opět ukázalo, že vazba mezi Čechy a Slováky je silná a stále trvá.

S mladou, energickou a vizionářskou Andreo Tittelovou jsme se setkaly v Praze, kam často jezdí. Aktivity YPE neomezuje jen na Slovensko, ale chystá se je rozšířit i do Čech. První otázku však položila ona mne.

“Linda, čo značí slovenský pondělok? Vieš, ja som sa narodila roku 1991.” Československá televize usilovala o jazykovou vyváženost a kromě dvojice moderátorů, kteří vždy byli z obou zemí, byly pondělky vyhrazeny slovenské televizní tvorbě.”

Andrea, začala jsem nostalgicky, vzpomínkou na společné Československo. Ty jsi tuto dobu nezažila. Jak vnímáš zprostředkovaně tuto dobu a jak vnímáš Česko dnes?

Spomienku na Československo mám skôr sprostredkovanú ako živú. Vnímam ju ako silný odkaz spojený s Nežnou revolúciou, s tým, že krajiny sa chceli v tej dobe “postaviť na vlastné nohy”. Oba štáty, Česká republika aj Slovensko uchopiť svoj vlastný priestor pre formovanie demokratického aparátu.
Dnes Českú republiku vnímam ako krajinu, ktorá je biznisovo veľmi stabilná rozvíja sa v nej plnohodnotne podnikateľské prostredie a inovácie. Naopak, čo sa týka politickej situácie je zaujímavo polarizovaná, čo viem čítať len ako reflexiu občanov na svoje potreby v ich krajine. Krajina je dynamická a Čechov vnímam ako kreatívny národ. Vzhľadom na to, že pripravujeme teraz v Českej republike, v Prahe nový formát, konferenciu Inovácie v politike 2018 , vidím, ako Češi vedia byť otvorení a pružní.

Ak si však pozrieme na politickú realitu v Čechách aj teraz v súvislosti so zvolením poslanca Ondráčka, odkaz Václava Havla a toho, čím krajina prešla sa mi zdá o mnoho viac prítomný v Čechách aj po toľkých rokoch, napriek tomu, že ako krajina je Česká republika pre mňa progresívnejšia.

Češi a Slováci se stále porovnávají. Co bychom se mohli jeden od druhého naučit?

Zdá sa mi, že to, čo najviac stále ženie Slovákov vpred, ak sa objaví ich prítomnosti Čech, je súťaživosť. Rozdielne vieme reagovať na veci, ak sa ocitneme v spolupráci s Českými kolegami.
Označím len jednu vec. Česi sa vedia určite naučiť od Slovákov vkladať viac emócii, do spolupráce, príprav projektov a ďalších aktivít. Slováci jednu vec a tou je dravosť, a inovatívnosť, možno ešte lepšie povedané kreatívny prístup k veciam.

V Praze v květnu proběhne konference věnovaná inovativní politice, která se bude snažit o propojení nových technologií, rozšíření zaangažovaných skupin a nalezení nových odpovědí na aktuální politická témata. Co je hlavním cílem konference?

Inovativní politika 2018 je konferencia, ktorá má vytvoriť priestor pre prvý stret skvelých ľudí, ktorí menia veci verejné a politiku. Bude to deň, kedy sa v Prahe stretnú ľudia, ktorí inovatívnu politiku tvoria vo svete, ktorí práve s iniciatívami zo spodu, s podporou občanov, vytvárajú rozdiel v spoločnosti. Deň, kedy budeme počuť konkrétne kroky toho, ako sa dajú ušetriť veľké financie v oblasti práva, vytvoriť priestor na mapovanie hodnôt a vedomia národa, ale aj ako inovatívne riešiť a vytvárať rozdiel v dialógu. Očakávam vibrujúcu komunitu ľudí, ktorí sa navzájom od seba naučia veľa vecí, kde sa veci verejné skĺbia s inováciami, či už medzi biznisom, alebo aj verejným priestorom, vytvoriť, to, čo je potrebné a ako to realizovať v zmysle nových prístupov k politike a verejnému životu.

Sama sebe označuješ za ambasadorku žen a mladých lidí v politice. Na které úspěchy jsi nejvíce hrdá?

Som hrdá na to, že si našu prácu na Slovensku všimol Forbes Europe a zaradil nás do komunity úžasných ľudí pod 30 rokov, ktorí vieme meniť naše krajiny a svet. Som hrdá na to, že sa nám podarilo za čtyři roky existencie Youth Politics Education vytvoriť vibrujúcu komunitu viac ako 100 alumni YPE, ktorí sú naozaj po celom Slovensku. Vedieť im otvoriť dvere na pozície do verejnej správy a na Slovensko kvalitných ľudí. Títo naši alumni dnes príjmajú ďalších zaujímavých stážistov v rámci Youth Politics Education. Som hrdá na to, že sa nám podarilo, aby naši absolventi riadili prvé svoje kampane do župných volieb. Som hrdá na to, že sa nám v spolupráci s organizáciou Dialóg – Centrum pre spoluprácu podarilo vytvoriť unikátne Fórum dobrej politiky a zapájame spoločenských lídrov do spolupráce počas celého roka. Som hrdá na to, že tento rok som ambasádorkou už tretieho celosvetového Constellation Summitu. Summitu, ktorý organizuje Global Institute for Extraordinary Women, ktorého som súčasťou.

Kromě všech svých aktivit se stíháš věnovat i vinařství, ale péče o vinici je dost náročná. Co Ti vinařství dalo?

Disciplíne. Láske k pôde a viniču. Ak v biznise niečo človek oddiali, môže to znamenať veľa, ale nemusí to mať aj žiadny dopad. Ak vo vinohrade človek nedodrží rytmus viniča, rytmus prírody, rytmus, kedy sledovať choroby, kedy strihať, kedy stáčať, príde niekedy o celú úrodu a žiadne víno nedorobí.

Slovo závěrem…

Som advokátkou zmysluplnosti a ženskosti v politike a verejnej správe a verím, že budúcnosť nás všetkých potrebuje byť založená na troch základných hodnotách. Dialógu, schopnosti sa počúvať a spolupráci. Verím, že princíp ženskosti v politike, v národných vládach v spoločnosti a spolupráca medzi ženami a mužmi vedie k mieru a blahu v spoločnosti a vo svete. Ako vraví Lynne Twist “Ak sa za niečo postavíme v živote, celý vesmír sa vie otočiť a neočakávateľné a nepredvídateľné veci sa vedia udiať.”

 

Linda Štucbartová