Osobní branding: Vezměte si zpět svou osobní sílu

 

“Já, značka”

www.cristinamuntean.com

Ve své poradenské a koučovací praxi v oblasti strategické komunikace lidí a firem se často setkávám s otázkou: Pokud začnu budovat svoji osobní značku, znamená to, že zradím svoji firmu? Tato otázka, kterou si často pokládají lidé velmi uvědomělí, loajální a odpovědní, mě vedla k zamyšlení, o které bych se s vámi ráda podělila v následujícím článku.

Dnešní pracovní svět se mění od základů. Prožíváme hlubokou proměnu, která je způsobena více faktory.

  1. Rychlé technologické inovace s nárůstem umělé inteligence, internetu věcí a automatizace. Kolaborativní roboty, elektrická, létající či samořídicí auta jsou jen několika symptomy tohoto pokroku – svět, jak ho známe, končí každý den. Pod vlivem dnešní rychlé technologické změny si musíme začít přiznávat, že prostě nevíme, jak budou vypadat budoucí modely vedení firem, lidí či celé společnosti.
  2. Demografické změny. Poprvé v historii máme na pracovišti minimálně pět generací, každou svým způsobem specifickou. To, že společně musí pracovat více generací, není nic nového. Novinkou je ale to, že se trh práce hodně změnil a posunul od potřeb firem k potřebám zaměstnanců a že tyto pohyby směrem k zaměstnancům dnes zásadně ovlivňují způsob vedení firem. Pokud firmy chtějí, aby pro ně někdo pracoval, musejí dnes naslouchat a snažit se plnit individuální potřeby zaměstnanců, i když každý patří do jiné věkové skupiny.
  3. Diverzita jako výzva. Přijde čas, kdy budeme nostalgicky vzpomínat na časy, kdy byla naší největší výzvou integrace genderové diverzity na pracovišti. Skutečná výzva před námi je otevřít se a naučit se žít a pracovat s diverzitou tak širokou, jako je celkový mix národností, kultur, náboženství (či chybějících náboženství), lokálního a regionálního vlastenectví, znalosti cizích jazyků nebo celkové úrovně zralosti různých kultur, které globalizace rozpustila a před kterými žádná zeď nebude stačit.

Od (ne)vědění k vedení

To, co popisuji, představuje jen pár výzev, které promění dnešní modely leadershipu v neustálé hledání Severky – onoho světelného bodu na černém nebi, který nám dává naději, že svoji loď pořád kormidlujeme správně. Co se ale ukáže jako klíčový bod při proměně vnitřního světa lídrů, je okamžik, kdy nám v hledání nezbude nic jiného než přiznat, že směr neznáme. Tvrdit v dnešním mimořádně komplexním světě, že jej známe, je mimořádná troufalost. Právě v tomto světě žádná schematická řešení, která jsme se naučili v septických učebnách škol managementu, už prostě nefungují. Co se potřebujeme naučit, je přijmout omezenost našeho vědění, našich hranic a naší zranitelnosti před nevěděním – tu naši „malost“ před nekonečným světem –, a přesto se dívat výzvám do očí. Tím se otevíráme skutečným, ne vysněným řešením. V dnešním světě je toto prvním zdravým krokem k nalezení a opětovnému získání své osobní síly.

Kdo zná svoji hodnotu, nemůže mlčet

Co se stane po tomto prvním kroku, je ještě zajímavější. Jednotlivec, který zná svoji sílu, zná i svoji hodnotu. Tato vnitřní síla nedává pokoj – prostě nedovolí nekonat. To stejné platí i v komunikaci. Když člověk ví, kým je, když je skálopevně přesvědčený o hodnotě svých osobních darů a toho, co může nabídnout světu, nemůže to nesdílet.

Otázkou pro mě ale je: Co s tím udělají firmy? Budou naše společnosti takové jednotlivce přijímat? Budou chtít vytvářet a podporovat prostředí, ve kterém se projevy síly vědomých individualit toužících po sdílení a spolupráci mohou proměnit ve skutečné motory inovace? Anebo budou raději doufat, že se ještě pár let uživí díky své velikosti, i když to bude na úkor inovací, udržitelnosti a skutečné služby?

To mě vede k původní otázce: Pokud o sebe lidé začnou pečovat jako o osobní značku, znamená to, že zradí své firmy? Ještě než nabídnu odpověď, dovolím si naznačit jeden velmi podstatný rozdíl mezi osobním brandingem a sebepropagací. Sebepropagací rozumím honbu za slávou, ješitnou potřebu propagovat svoje jméno kvůli sobě a pro sebe. V dnešním světě sociálních sítí a mobilních aplikací je sebepropagace až nebezpečně dostupná – jak nedávno ukázaly volby ve Spojených státech. Jenže – vydrží sebepropagace test času, kompetencí člověka, respektu a důvěry lidí v čase? Ne. Moje zkušenost ukazuje, že sebepropagace může dostat člověka dost daleko – ne ale tak daleko, aby prázdná persona vydržela v čase. Na druhou stranu je osobní branding komplexní proces nacházení sebe sama a sdílení toho nejlepšího ze sebe se světem vědomě, soucitně a konzistentně v čase ku prospěchu všech zapojených stran. Toto je pro mě klíčový rozdíl mezi sebepropagací a osobním brandingem. Sebepropagace je samoúčelná, zatímco osobní branding je způsob, jak nabídnout své služby celku. Právě proto potřebují být osobní značky, které vydrží, ukotveny v nejhlubších rovinách člověka – v jeho osobnosti, kompetencích, zkušenostech a individuální moudrosti. Naučit se pak, jak komunikovat tyto dary ku prospěchu ostatních, je snadná a krásná cesta vedoucí k hlubokému osobnímu smyslu. A teď mi řekněte: pokud má firma před sebou jednotlivce, který toto umí, odmítne ho, nebo ho přijme do svých řad s otevřenou náručí?

To je přesně důvod, proč si myslím, že budovat svoji osobní značku, i když pracujeme ve firmě, není v žádném případě zrada: ve skutečnosti je to dar. V novém světě práce, který od nás vyžaduje nové modely leadershipu na základě vědomých přístupů a schopnost chodit po světě otevření, zranitelní, pokorní a zároveň zvědaví, se osobní branding stává strategickou cestou nacházení vlastní síly, abychom ji pak mohli moudře používat pro sebe, své lidi i podniky. Vše, co tento proces vyžaduje, je závazek člověka k pravdivé, autentické komunikaci, která pochází zevnitř a je nabízena celku. To je pro mě osobní branding ve své nejčistší podobě – to je vědomá komunikace, to je leadership.

Cristina Muntean


Cristina Muntean je odbornice na strategickou komunikaci a osobnostní rozvoj. Má více než 12 let zkušeností v českých, rumunských a mezinárodních médiích. V roce 2010 založila Cristina Media Education CEE, pražskou PR, poradenskou a vzdělávací agenturu. Jejími klienty jsou podnikatelé a manažeři TOP 100 firem v České republice a ve střední a východní Evropě. V minulosti vedla Cristina český PR Klub a také byla první ženou, která vedla Marketingový výbor Americké obchodní komory v České republice. Je mezinárodně uznávanou odbornicí a certifikovanou lektorkou enneagramu, komplexního a dynamického systému osobnostního rozvoje. Cristina nabízí firemní i osobní poradenství, školení, koučing i mentoring na témata jako osobní branding, mediální i krizová komunikace, prezentační dovednosti a emoční inteligence pro leadership a komunikaci. Své služby nabízí v češtině, angličtině, francouzštině či rumunštině, jejím rodném jazyce. Můžete ji kontaktovat na telefonním čísle +420 776 574 925 nebo na e-mailu cm@mediaed.cz.