Digitální dieta

HAPIfork-560x376

Mozku nebo alespoň jeho kognitivní části můžeme pomoci různými pomůckami. Řada těchto hraček nám obstará propojení na jakýsi digitální mozek lidstva – internet. Jen pozor, abychom kvůli tomu nepřestali mozek užívat. Může zakrnět stejně jako nevyužívané svaly.

Ještě nedávno, když jsme chtěli někomu zatelefonovat, museli jsme ve svém zápisníku nebo v telefonním seznamu vyhledat telefonní číslo. To jsem viděli (v případě zápisníku navíc i když jsme jej zapisovali) a museli nějak vytočit. Mozek a jeho části tak vykonávaly celou řadu činností, nebyla to jen motorika na klik prstem. Zmizely tlusté knihy logaritmických a goniometrických tabulek. Nemusíme přemýšlet nad delšími texty, máme přece esemesky a tvíty. Vzpomínám, jak nám na postgraduálu na Matematicko-fyzikální fakultě pan profesor Vopěnka, jeden z našich nejlepších matematiků, sděloval své obavy ze ztráty schopnosti koncentrace u žáků základních škol. Obava plynula z toho, že se vytratilo ruční dělení a násobení. Zkuste dělit dvě vícemístná čísla a vykonávat při tom něco dalšího!

Svými technologickými hračkami jsme posedlí a bereme je všude sebou. Ještě, že se občas zaseknou nebo špatně se mezi sebou synchronizují. Hned se musí zapojit náš mozek nebo jeho zbytek, něco řešit a stres a vztek na výrobce nás zaplavuje slušnou dávkou adrenalinu. Tato situace vyvolá stav ohrožení, na který je náš mozek historicky stále postaven. Devadesát procent energie se pak bohužel spotřebuje na odvrácení tohoto stavu místo toho, abychom dělali něco rozumného. Ještě že existují PINy, a hesla přístupu k informacím! Jsme jimi zaplavováni a je jich víc a víc, hesla se prodlužují a musí obsahovat pro bezpečnost špatně zapamatovatelné znaky.

Aplikace ani hračky bohužel nejsou opatřeny nutričními štítky, abychom věděli, že jsme dnes svoji dávku kalorií přešvihli. Jak poznáte příznaky „přesycení“?

  • bavíte se s někým a jste v pokušení vytáhnout svůj mobil, něco přečíst nebo napsat?
  • píšete textovou zprávu, přestože se s vámi současné baví váš přítel, přítelkyně nebo dítě?
  • máte pocit, že to, co se teď stalo musíte okamžitě publikovat na Facebooku nebo Twitteru?
  • než jste si opatřili všechny svoje elektronické hračky, dokázali jste se lépe soustředit ?
  • zrychlí se vám tep, když vaše hračka pípne?
  • jste vyvedeni z míry, když nejste nějakou dobu on-line?
  • víte, že textováním během řízení ohrožujete nejen svůj život, ale i život druhých, kteří třeba teď netextují?
  • hrajete si ve společnosti svých přátel stejně jako oni se svými elektronickými hračkami?

Odpověděli-li jste poctivě ano na většinu otázek, určitě přišel čas k zamyšlení nad „digitální dietou“. Zamyslete se nad tím, jak jste fungovali před pár lety, když podobné hračky neexistovaly? Bylo to o tolik horší nebo dokonce v mnohých ohledech lepší? Možná jste se nemotali mezi kabely a nesnažili se zoufale najít tu správnou nabíječku pro vaši vyhladovělou hračku. Digitální metabolismus, tedy kolik kdo jakých hraček v provozu snese nebo „potřebuje“ je zcela jistě individuální.