A New Chapter in Unlocking Human Potential

reachingNárody, firmy, organizace, týmy, ale i jednotlivci mají jedno společné. Všichni chtějí, ale ne všichni umí využít vlastního potenciálu. Během své kariéry jsem hodně cestoval a potkal mnoho úspěšných vůdců, firem i týmů, ale nepotkal jsem mnoho těch, kteří by nechtěli mít naplňující kariéru a život. Nicméně až příliš mnoho lidí, firem i zemí soustředí svůj čas a energii na takové věci, které je od jejich cíle odvádějí. Zaměřují se převážně na vnější, peněžité odměny a výkon, které nám z dlouhodobého hlediska nemohou přinést naplnění.

„Odemykání“ lidského potenciálu je základem mé práce již mnoho let. Počátkem roku 2015 jsem se rozhodl plně věnovat této své vizi a „poslání“ přijetím nové role “Global Strategist” (“globálního stratéga”), kouče a mentora. Jak bylo oznámeno v Praze a v Bruselu, na konci roku 2014 jsem se rozhodl po 21 letech odejít z Microsoftu. Jako někdo, kdo věří, že technologie mohou pomáhat využít lidský potenciál na celém světě, jsem měl veliké štěstí, že již od roku 1993 jsem mohl pracovat po boku úžasných lidí nejen v Microsoftu, ale i s našimi skvělými klienty a dalšími partnery. Jsem velice vděčný za příležitosti, které jsem dostal uvnitř, ale i mimo naši společnost. Když jsem nastoupil, byl jsem ambiciózní softvérový inženýr pouze se základními znalostmi o prodeji a marketingu, ale s o to větší silou, energií a vizí, kterou jsem chtěl sdílet.  V roce 1995 mi Microsoft dal velkou příležitost v programu Bench, kde jsem mohl spolupracovat s učiteli jako je Phillipem Kottlerem v oblasti marketingu, Edwardem de Bono v oblasti kreativity, Mikem Kamim v oblasti strategie a Tony Buzanem v oblasti chytrého využití našich mozků.  Díky Microsoftu jsem studoval v prestižních programech na Harvardu, Whartonu, London School of Economics a Management Center Europe. Myslím, že Microsoft vždy využíval mé silné stránky jako je strategické myšlení, vize a komunikační dovednosti. Ať jsem byl na vedoucí pozici v Čechách, na Slovensku, Střední a východní Evropy, pro veřejný sektor EMEA a v neposlední řadě i během období, kdy jsem pracoval jako president pro Evropu, naše vztahy byly vždy “win-win”.

Roku 1994 jsem se poprvé setkal se zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem a později jsem měl možnost s ním i cestovat na různých pozicích. Myslím, že Bill Gates není jen skvělým příkladem pro mladé lidi, ale také někdo, pro koho je každé “NE” pouze začátkem pro další “ANO”. Věřím, že společnost, kterou téměř před 40 lety vytvořil, pomohla lidem na celém světě žít lepší život. A chtěl bych tímto Microsoftu velmi poděkovat a popřát jen to nejlepší do budoucnosti.

Po tolika letech v roli globálního hráče ve fascinujícím IT průmyslu se těším na „odemykání“ lidského potenciálu napříč různými obory. Velmi mě inspirovala kniha Claye Christensena, který vystoupil na posledním Microsoft leadership setkání (meetingu). Kniha se jmenuje “How Will You Measure Your Life” (Jak změříš svůj život) a její základní myšlenkou je, že bychom se neměli zaměřovat pouze na svůj úspěch, ale také na to, jak pomáháme druhým, aby byli úspěšnější a šťastnější. Podle něj by se úspěch měl měřit podle pozitivního a úspěšného dopadu na ostatní.  Myslím, že během své kariéry jsem udělal mnoho chyb tak jako všichni odborníci, na druhou stranu i velká část z toho, co jsem udělal, byla nadprůměrně úspěšná. Naučil jsem se mnoho věcí, o které bych se chtěl podělit a pomoci tak dalším lidem k dosažení jejich ještě většího úspěchu a štěstí. Proto se moc těším na začátek své vlastní koučovací a mentoringové praxe, kde budu pomáhat jednotlivcům, firmám i zemím po celém světě, využít jejich vlastní potenciál. Věřím, že je potřeba stavět na silných stránkách, vášni a osobních hodnotách, které využíváme ve školách, institucích i v práci. Myslím, že každý člověk má jiné nadání, talent a jiné silné stránky. Jen je musíme nalézt a využít.

Jedinci, firmy a vládní instituce mají velký potenciál, jen jsou “uzamčeni” v každodenních povinnostech a zastaralých metodách a nemohou tak plně využít svůj potenciál. Obvykle dělají 4 velké chyby.

První je, že se zaměřují na slabé místo silných stránek. A tento přístup je v nás bohužel zabudováván již od raného dětství. Například pokud žák ve škole vyniká v analytických předmětech, ale je slabší v těch humanitních, je nucen, aby investoval čas a energii do studia těch humanitních. Na analytické předměty mu tak nezbývá čas a stává se tak průměrným a nenaplněným – vše proto, že byl nucen se zaměřit na své slabé stránky místo silných. Myslím, že bychom určitě měli pracovat na našich slabinách, ale rozhodně ne na úkor toho, že přestaneme pracovat na těch věcech, ve kterých jsme jedineční, vynikáme v nich a které nás naplňují.

Druhou chybou je také špatné „zaměření“ – plánujeme, aniž bychom se zeptali, jaká je naše mise, osobní jedinečnost? Práce s osobní jedinečností je naprosto zásadní a velice užitečná. Je úzce spojena s emoční vazbou, inspirací a „odpověď“ musí přijít ze srdce. Mnoho lidí se tak dlouho zapomínalo ptát na osobní jedinečnost, až se stalo, že na tuto otázku neumí jednoduše odpovědět. Pro mnoho lidí není jednoduché odpovědět, proč se rozhodli určitým způsobem a ne jiným. Jakkoli to může být složité, otázka na osobní jedinečnost je nezbytnou otázkou a je třeba ji pokládat, protože odpověď na je úzce spojena s osobním štěstím a naplněním.

Třetí chybou, kterou lidé, firmy i země dělají je, že se soustřeďují více na „úspěch“ než na „vlastní srdce“. Hmatatelné a krátkodobé úspěchy ve formě peněžní odměny nám z dlouhodobého hlediska uspokojení nepřinesou. Je samozřejmé, že všichni potřebujeme plat, ale neměli bychom se zaměřovat pouze na jeho získání. Pokud poslechneme vlastní srdce, naděje a sny, peníze přijdou automaticky. Jeden z mých nejoblíbenějších citátů je: “Ne všichni snílci jsou úspěšní, ale všichni úspěšní jsou snílci”.

Čtvrtou chybou je, že se více koncentrujeme na “Time management” (práci s časem) místo na “energy management” (práci s energií). Mnoho odborníků reaguje na zvýšení množství práce tím, že začne pracovat vice hodin denně, což se jich nevyhnutelně dotkne fyzicky, mentálně, ale i emocionálně. To vede ke snížení  pozitivní vazby k práci a nízkému pracovnímu uspokojení. Na rozdíl od času, který je omezený, energie je obnovitelná. V lidském těle energii čerpáme ze 4 zdrojů: z těla, mysli, duše a emocí. V každém z nich může být energie systematicky rozšiřována a pravidelně obnovována. Je třeba, aby se každý zamyslel, jak u sebe obnovovat energie na každém ze čtyř zdrojů a záměrně a cíleně na tom pracoval.

Pracoviště, kde se na práci s energií nezaměřují platí často vysokou cenu v podobě vyhoření svých zaměstnanců. Pokud chceme využít lidský potenciál, zaměřme se na silné stránky místo slabých, ptejme se a odpovídejme na otázky osobní jedinečnosti před tím, než začneme plánovat, zaměřujme se na práci s energií místo práci s časem a poslouchejte srdce místo hmatatelných odměn. Věřím, že to je způsob, jak lidé mohou dělat, to co je baví, a být tak nejen produktivnější, ale i šťastnější. A když jsou lidé šťastnější, jejich imunitní systém je lepší a jsou tak zdravější. A proto je mou osobní misí: “Pomáhat jedincům, organizacím a zemím využívat jejich vlastního potenciálu”. Pevně věřím, že pokud využijeme lidský potenciál na naší planetě, vybudujeme tak lepší společnost. Jestli vás zajímá více o tom, co dělám, navštivte můj web:  www.janmuhlfeit.com (dostupný v českém i anglickém jazyce).