Bojím, bojím.

Dnes ráno jsem se zamyslel jak rychle, v průběhu pár desítek let, se změnil pocit ohrožení. Platí to nejen pro odborníky a lidstvo jako takové, ale tento posun začínáme vnímat všichni. Od padesátých let nad celou zeměkoulí visela hrozba atomových a vodíkových pum a nukleárních střel odpalovaných ze země, z ponorek a z letadel. Úplně nezmizela, stále ještě existují magoři v Severní Koreji a jinde, ale proti nim se snad dá bránit. Návod na sestavování amatérských miniatomovek je spíš folklor. Biologické a chemické zbraně se nedají regulovat, takže jsou víceméně sebevražedné. Individuální a sebevražedný teror má své politováníhodné oběti, ale není masovým útokem.

Přišel internet, technologie, prosíťování, ovládání všeho možného přes počítače. Škoda, kterou mohou způsobit teroristé likvidací nebo záměrným přeprogramováním ovládacích sítí není zdaleka jen materiální ale ohrožuje životy snad více než obávaný atom. Rakety lze přesměrovat a poslat bůhvíkam, spekulace o ovlivňování tras bezpilotních letounů už zdaleka nejsou spekulacemi. Není těžké si představit vyřazování elektrických a plynových sítí. Informační nebo spíše dezinformační zprávy také mají obrovský prostor. Účelové falešné zprávy a poplachy mohou vyvolat davová šílenství, revoluce, vlny násilí, zmatek a chaos. Individuální terorismus se přesunul, je organizovaný a z jeho využívání a financování jsou podezírány celé státy.

Změnilo se i pojetí obecné kriminality. Loví se piny, osobní data, vytvářejí falešné identity. Plný rozkvět využitím komunitních sítí zaznamenala pedofilie. Koordinovaný atak na finanční burzy, který může vyvolat kolaps ekonomiky si lze lehce představit. První pokusy už tu byly. Nekalá konkurence může prostřednictvím našich špatně chráněných soukromých počítačů zlikvidovat nebo způsobit vážné potíže soupeři. Dokáže ochromit servery, dodávat falešné zprávy nebo přetvořit obraz webových stránek. Takové počítače infikované viry se dají bez vědomí jejich vlastníků pronajmout. Tak se vytvářejí nové velmi profitabilní kriminální byznysy. I prosté shromažďování osobních dat se dále lehce zneužít a profitovat z jeho prodeje.

Nová doba, nové zločiny a kriminálníci. Jen prosťáčci kradou měděné okapy a kanály, přepadávají stařenky, vykrádají byty nebo pošty a banky. Postupně přeplňují vězení, digitální zločince je velmi obtížné polapit. Dohledat je a prokázat jim vinu je téměř nemožné. Daří se to více méně pouze infiltrací do takovýchto skupin nebo využitím donašečů. Zabezpečení jak personální, firemní nebo státní je čím dál dražší a způsobuje obtíže při běžném využívání. Navíc zločin je vždycky o krok vepředu. Prostor otevírající se zločinu se otevřel velmi rychle. Nejprve je třeba zvýšit vnímání nebezpečí a být opatrnější. Sociální inženýrství využívající neopatrnosti a lidských slabostí se rychle rozvinulo. Kdosi řekl: „Není třeba být paranoidní, ale to neznamená, že nás někdo nesleduje.“

Manéž informačního věku” by Ivan Pilný and Tereza Kučerová published recently by Albatros Media