5. ročník Běhu dobré vůle Nadace Olgy Havlové

V úterý 12. září se v oboře Hvězda na Praze 6 již popáté uskutečnil charitativní závod Běh dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Zúčastnilo se jej více než 500 běžců a běžkyň, díky nimž se podařilo vybrat rekordních 658 800 korun na pomoc rodinám v tísni.

Oblíbený závod pro širokou běžeckou veřejnost se konal na tratích 10 km, 5 km pro ženy a 4 x 2,5 km pro štafety, firemní štafety a poprvé též štafety ambasád. Své závody měli i junioři a děti od nejmenších až po patnáctileté, které běžely v pěti věkových kategoriích různě dlouhé vzdálenosti.

Účastníci akce se mohli občerstvit u mnoha stánků neziskových organizací a vyzkoušet si hod oštěpem s olympioničkou Irenou Gillarovou. Sportovní odpoledne obohatilo Divadlo Spejbla a Hurvínka a stavění jubilejní mozaiky stromu z kostiček LEGO®. Nejmenší děti si mohly skládat z kostiček LEGO® DUPLO®. Nechyběl ani fotokoutek LEGO®. Nedožité 90. narozeniny Olgy Havlové připomněla venkovní výstava „Olga Havlová – První dáma republiky – Královna dětí“. Zazněla i Píseň pro Olgu od zpěvačky a skladatelky Anety Langerové, kterou během výročního roku 2023 zpívají místní zpěváci a pěvecké sbory při setkáních u Stromů Olgy Havlové po celé České republice.

Sportovním odpolednem provázeli komentátor České televize Stanislav Bartůšek a učitel tělocviku Jiří Doležal. Záštitu nad akcí převzali ultramaratonec Miloš Škorpil, oštěpařka Irena Gillarová a rovněž čerstvá wimbledonská vítězka Markéta Vondroušová. Hlavní závod pro dospělé odstartovali ředitelka nadace Monika Granja a Jakub Stárek, starosta MČ Praha 6, která závod finančně podpořila. Poděkování za finanční podporu patří rovněž Nadaci ČEZ.

Veškerý výtěžek ze startovného daruje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové na pomoc rodinám v tísni, tedy rodinám, které přišly o střechu nad hlavou, rodinám samoživitelů nebo rodinám se zdravotně znevýhodněnými dětmi. Finanční pomoc zajistí rodinám, ohroženým ztrátou bydlení, dočasné ubytování v náhradních, azylových či krizových domech, kde při řešení životní situace pomáhají sociální pracovníci. Finanční dar rovněž obdrží například maminka, která sama vychovává dva malé chlapce, na pořízení zdravotního kočárku pro mladšího Adámka. Tříletý chlapec trpí dětskou mozkovou obrnou s částečným ochrnutím končetin na pravé straně těla. Maminka sama se potýká se zdravotním handicapem.

Mediální partneři: Český rozhlas, Radio 1
Partneři: MCAE, Nadace Bona, Sportega, Dino, Mizuno, Copy General, Volvo, Minet Elektro, Lidl, Salet, Pražské vodovody a kanalizace, Ochranný svaz autorský