Inovační centrum Šimona Perese v Tel Avivu aneb místo, kde se současnost prolíná s budoucností

Inovační centrum Šimona Perese v Tel Avivu bylo v únoru 2019 otevřeno ve zkušebním provozu pro návštěvníky. Nová prostorná budova vybudovaná na břehu moře v Jaffo je unikátní v tom, že koncentruje na jednom místě všechny hlavní izraelské vynálezy nezávisle na jejich původu. Centrum připomíná Peresův odkaz, jeho vizionářství zaměřené na vědu, technologie a podporu inovací k zajištění nejen ekonomické prosperity Izraele, ale i míry a stability v sousedních státech.

Před vchodem do architektonicky zajímavé budovy návštěvníky zaujme bílý nápis „Dream Big“, který v kontrastu s mořskou hladinou připomene často zmiňovaný Peresův citát „Používejme vlastní představivost častěji než svou paměť“.  Skutečnost, že expozice je věnována izraelským start-upům a jejich roli v izraelském inovačním systému, připomene hned uvítací panel, který povzbuzuje: „Začněme společně, podnikatelé, vaše cesta začíná zde.“

Vstupní inspirativní hala přestavuje hlavní oblasti výzkumu, ve kterých Izrael dosáhl výsledků globálního významu.  Jsou to medicínské technologie, IT technologie a prostředky kybernetické bezpečnosti, zemědělské technologie a technologie související s mobilitou.

Komentovaná prohlídka začíná v prvním patře, které je věnované nedávné minulosti. V sekci „Tajemství inovací“ má návštěvník možnost seznámit se s jednotlivými významnými účastníky inovačního ekosystému a jejich mimořádnými příběhy. Jsou mezi nimi nositelé Nobelovy ceny, vědci, podnikatelé různých generací a původu, kterým můžete položit čtyři otázky. Pomocí interaktivních panelů vám vybraná osobnost může vyprávět o dětství, popsat nejlepší nápad, podělit se o překonanou výzvu či poskytnout radu. 

Další místnost pojmenovaná Inovativní národ dává odpověď na otázku, jak se Izrael postupně stal globální inovační velmocí. Na velké interaktivní časové ose umístěné na zdi je možné zhlédnout významné izraelské inovace, jejich vývoj a propojení, v odvětvích high-tech, medicíny, zemědělství a společensko-vědních oborech. Při návštěvě Peresova centra je fascinující, že nabízí kombinaci interaktivního a zážitkového učení. Skupinová práce probíhá na menších interaktivních panelech, kde mají účastníci možnost důkladněji prozkoumat jeden konkrétní objev, přičemž odpovědi na jednotlivé otázky jsou k nalezení na okolních stěnách či vitrínách. Po skupinové práci je čas na oddech a reflexi, a tak se nabízí návštěva pracovny Šimona Perese. Promítaný film nás seznámí se životem muže, který zásadním způsobem ovlivňoval vývoj Státu Izrael od doby jeho založení nejen do současnosti, ale svými vizemi nasměroval i jeho budoucnost. 

V dalším patře návštěvníky uvítá robot. Ocitáme se v budoucnosti. Nastoupíme do časové kapsle a pomocí VR brýlí začneme vnímat, jaké výzvy bude lidstvo řešit a jak při řešení problémů mohou pomoci právě technologie. Které technologie z oblasti digitální medicíny, nano-robotiky, smart-travel nebo cestování ve vesmíru budou zásadní k vyřešení klíčových problémů budoucnosti?

Z budoucnosti se vracíme do současnosti. Suterén nabízí představení nejlepších současných 45 izraelských start-upů s globálním dopadem. Prezentované firmy vzešly z veřejné soutěže pořádané Ministerstvem obchodu, do které se přihlásilo více než 1000 zájemců.  Jsou mezi nimi světoznámí lídři start-upové scény jako Mobileye, Orcam nebo kosmická sonda Beresheet aktuálně mířící na Měsíc. Ani štědří sponzoři centra nepřijdou zkrátka, jejich aktivity jsou rovněž uváděné na interaktivních panelech, takže kromě standardního poděkování se jim rovněž dostane náležitého PR. Představované start-upy stejně jako sponzorské firmy se budou pravidelně obměňovat každých šest měsíců, tak aby expozice zůstávala stále aktuální a inspirativní. 

Doporučuji každému, kdo do Tel Avivu zavítá, aby návštěvu Inovačního centra zařadil na seznam navštívených míst. Pro rodiny s dětmi dodávám, že návštěva je doporučena dětem od deseti let. Lístky je nutné předem zarezervovat na webu. 

Text: Linda Štucbartová