Prezident Pavel se poprvé sešel se skupinou poradců k zahraniční politice, očekává od nich nadhled a otevřenou kritiku

23. 5. 2023

Prezident Petr Pavel se dnes poprvé sešel se skupinou svých zahraničně-politických poradců. Jejími členy jsou Petr Kolář, Karel Schwarzenberg, Michael Žantovský, Jiří Pehe, Tomáš Petříček a Jan Macháček. Skupinu koordinuje ředitel zahraničního odboru KPR Jaroslav Zajíček. Poradci se budou scházet podle potřeby a aktuálních témat, jejich působení ve skupině je neformální a neplacené.

“Od svých poradců očekávám především otevřenost, a to nejen v jejich názorech a postojích, ale i ve zpětné vazbě a kritice mých kroků, pokud s nimi nebudou souhlasit,” říká prezident Pavel. Tématy prvního setkání byly vztah České republiky k Rusku a k Číně, koordinace zahraniční politiky prezidenta s vládou i se zahraničními partnery nebo role prezidenta v posilování postavení Česka ve světě.

“Prezident Pavel se chce k tématu zahraniční politiky setkávat s osobnostmi z různých konců názorového spektra, aby měl možnost vytvořit si ucelený pohled na aktuální témata ovlivňující českou zahraniční politiku,” vysvětluje mluvčí prezidenta Markéta Řeháková. Proto podle ní vznikla neformální skupina uznávaných odborníků, kteří mají s touto oblastí dlouhodobé zkušenosti.

Podle Jaroslava Zajíčka, ředitele zahraničního odboru KPR, má skupina sloužit ke konzultacím aktuálních i koncepčních otázek, například o tom, jaké části světa by měl prezident v daném čase navštívit a jaká rizika nebo přínosy s tím souvisí. “Nadhled a zkušenosti skupiny odborníků pomůžou zahraničnímu odboru získat širší perspektivu,” dodává.