Kateřina Vacková

 

“Naši lékaři se kolegům z Harvardu vyrovnají”

 

MUDr. Kateřina Vacková, Loono. Foto: Martin Faltejsek

Ačkoliv titul MUDr. oficiálně převzala na slavnostní promoci ve starobylé aule Karolina v červenci, může se pochlubit již 36 zachráněnými životy – 34 lidí si včas odhalilo rakovinu díky preventivním programům a k tomu přibyli dva lidé, kteří si uvědomili na základě nové kampaně vážné problémy se srdcem.  Organizace Loono, kterou před třemi lety Kateřina založila s cílem podpořit význam samovyšetření, informovanost a zodpovědnost za vlastní zdravotní stav mezi širokou populací. Při založení Loono vycházela z vlastní zkušenosti pacienta, poté, co si sama ve 22 letech vyslechla obávanou diagnózu: rakovina.

Kateřina se pustila do boje nejen s nemocí, ale i nízkou informovaností, zejména u mladých lidí. V roce 2016 ji časopis Forbes nominoval mezi „30 nejtalentovanějších Čechů pod 30 let“.

Loono a vtipná osvětová kampaň, co nestraší, ale informuje o nutnosti samovyšetření prsů a varlat, přitáhla pozornost nejen mladých lidí, ale i širokých médií.  Mimochodem, po celou dobu náročných studií na lékařské fakultě měla Kateřina doslova dva úvazky, jeden placený, na pozici projektové manažerky a druhý v Loono, až do tohoto srpna neplacený. V rámci studia absolvovala odborné stáže v Rakousku a Portugalsku. 

Loono dnes představuje více než 70 dobrovolníků – školitelů, hlavní organizační tým se sestává z 10 spolupracovníků. 

V letošním roce Kateřina kromě dokončení studií na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy stihla absolvovat stáž na Harvardu, inspirativní cestu do San Francisca a s týmem Loono rozjela další kampaň, tentokrát věnovanou prevenci kardiovaskulárních chorob. 

Každé setkání s Kateřinou je pro mne neuvěřitelně inspirativní.  Obdivuji, kolik energie tato krásná, mladá drobná žena skrývá, s úžasem poslouchám její vize a plány a v duchu jí držím palce.  Kateřina sama sebe označuje za světoobčanku a její touha měnit svět není jen proklamací, ale každým dnem a krokem se ukazuje v realitě.   

Poprvé jsem Kateřinu poznala na přednášce určené pro alumni univerzit Oxfordu a Cambridge.  Řečníci občas bývají před publikem, zvyklým na špičkové debaty nervózní, ale Kateřina se nezalekla. Své vystoupení začala rázně položenými dotazy:  „Kdy jste  naposledy byli u lékaře na preventivním vyšetření?  Víte, na jaká vyšetření máte nárok? A kdy jste si prováděli samovyšetření?“

S nadsázkou lze říci, že Kateřina dbá na kondici i v rámci svého týmu.  Loono jako název organizace je nesklonné a každý z interního týmu, kdo to řekne špatně, dělá tři kliky.  Naštěstí se mi to během rozhovoru stalo jen jednou…

Kateřino, v červenci jsi získala titul MUDr.  Co se změnilo od promoce?

Začnu promocí.  Promoční ceremoniál, který je krásný a slavnostní jsem prožívala s celou rodinou, bylo to dojemné, rodiče byli pyšní.  Já osobně jsem již delší dobu přemýšlela, zda po promoci nastoupím do klinické praxe nebo zda se budu naplno věnovat Loono.  Myslím si, že bych si vyčítala, kdybych Loono tu pozornost nedala.  V srpnu jsem tedy nastoupila, stala se tak prvním člověkem, který tam působí na plný úvazek a teď si užívám, že se organizaci věnuji opravdu každý den a již za prvních 14 dnů jsme udělali neuvěřitelný posun.   Rozšířil se tým, dál nabíráme, uspěli jsme s grantovou žádostí a máme dalšího sponzora.

Sponzoři jsou pro nás aktuálně velmi důležití, přála bych si mít možnost zaměstnat více lidí na plný úvazek a rovněž bych chtěla rozšířit záběr školení.  Soustředit se nejen na laickou veřejnost, ale i mít možnost více školit i studenty medicíny, kteří potom budou školit.  Nechci, aby museli chodit na brigády do různých fast-foodů, ale aby měli možnost již získávat praxi v oboru, ve kterém dále budou působit a zároveň byli určitým způsobem finančně ohodnoceni, což jim může pomoci například s financováním kolejí.  Za poslední dva roky, co jsem měla možnost s mediky pracovat, jsem si uvědomila, jaké zkušenosti získali a jak jim to následně pomůže při vykonávání lékařské profese.

Ty sama reprezentuješ nastupující generaci lékařů, zároveň jsi během stáže měla možnost působit v nemocnici na univerzitě v Harvardu.  Jaké poznání sis z USA přivezla?

Pozitivní.  Věřím v nás, novou generaci lékařů, ale velmi si vážím i generace předcházející.  Zdravotní péče v České republice je na skvělé úrovni, dobře zorganizovaná, oproti zahraničí máme podstatně kratší čekací lhůty jak na vyšetření, tak operace.  S ohledem na to, že u nás je péče hrazena ze systému veřejného zdravotního pojištění, tak ne vždy srovnání s USA či Velkou Británií je vhodné, ale i ve srovnání se zeměmi, které mají stejný systém financování, vycházíme velmi dobře.  Naši lékaři jsou šikovní.  U nastávající generace doporučuji podporovat zejména dvě oblasti:  zájem o inovace a rovněž komunikaci s pacientem.  Na Harvardu jsem si ověřila, že ačkoliv američtí kolegové mají lepší vybavení či jiný styl práce, tak naše kvalitní medicínské vzdělání a přístup k pacientům se zcela vyrovnají.

V USA jsi zůstat nechtěla, vrátila ses dokončit studia a naplno se věnovat Loono.  Mezitím jsi však ještě stihla pobyt v San Franciscu.  Co si přivezla pro Loono odtamtud?

Do San Francisca jsem jela na dovolenou, odpočinout si a cvičit jógu.  Užila jsem si i kavárny a galerie.  Samozřejmě jsem vedla spoustu rozhovorů na téma prevence zdraví v USA, navštívila jsem Silicon Valley s cílem zorientovat se v nejnovějších projektech a start-upech v oblasti zdraví.  Dostala jsem skvělou zpětnou vazbu na naši práci a na výsledky, kterých jsme dosáhli navzdory omezenému financování.  Všichni kolem mi dodávali důvěru, aby se Loono a jeho aktivity rozšířily do dalších zemí.  Měla jsem možnost se setkat i s Čechy, kteří pracují v Silicon Valley ve zajímavých firmách či ve start-upech.  Osudy lidí, kteří se rozhodnout odjet a sami začít v cizí zemi pracovat na velkých projektech, jsou pro mne vždy velkou inspirací.  Sama jsem si touto zkušeností prošla během stáží v Rakousku či Portugalsku.

Na co jsi s Loono nejvíce pyšná?

Určitě na 34 zachráněných životů díky prevenci a potom na celý svůj tým.  Když jsem začínala, měla jsem obavy, aby se ke mně někdo přidal, aby věřil mé myšlence a společně se mnou ji šířil do světa.  Lidé mají zájem s námi spolupracovat, Loono je nyní vnímáno jako značka, pro kterou ostatní chtějí pracovat a jsme dáváni jako příklad dobré praxe v rámci komunikace neziskových organizací.  Červenám se, ale jsem ráda, že můžeme ostatní inspirovat k tomu, jak vlastní misi účinně šířit.

V souvislosti s prevencí se zeptám, zda si Češi váží svého zdraví?

Nerada bych tuto otázku vztahovala pouze na Čechy.  Obecně se domnívám, že se situace zlepšuje.  Lidé si sami více vyhledávají informace o zdraví, jsou více nakloněni dělat režimová opatření související se zdravým stylem, velmi často na základě osobního setkání.  Po pobytu v USA se považuji za světobočanku, takže si myslím, že každý člověk na planetě, bez ohledu na rasu, pohlaví, státní příslušnosti si zaslouží kvalitní a dostupné informace o preventivní péči.  A s touto misí vyrážím nyní do světa.

Loono je leadrem v rámci komunikace neziskových organizací, rozhovor je určen pro časopis Leaders, jak Ty sama se vnímáš jako leader? 

Já sama se vnímám ještě jako leader junior. Loono vedu necelé tři roky a každý den se učím novým věcem. Stejně tak mě posouvá každá další zpětná vazba od týmu či lidí, se kterými skrze Loono jednám. Hodně se ptám i starších a zkušenějších byznysmenů a mentorů.

Leadership jako takový je pro mne o laskavosti a individuálním přístupu. Jedině tak totiž dokážete svůj tým podpořit a motivovat zároveň. Důležitá je i silná vize, která musí provázet vaše řízení a chování, a to nejen v pracovním, ale i osobním životě. Těžko by totiž mohlo jít Loono příkladem zdravého a pozitivního životního stylu, když bych já sama pětkrát týdně necvičila, nemeditovala a nejedla zdravě.

Pojďme se vizi věnovat více, jak tedy bude vypadat Loono v následujících letech?

Určitě se stane globální organizací, nedokážu přesně říci v jakém časovém horizontu.  Sama mám zájem o poznání dalších zemí a jejich kultur a zároveň já chci přispět rozvíjením lidí.  Myslím, že o prevenci si zaslouží vědět každý, bez rozdílu země původu. Otevřít můžeme kdekoliv, kde je lékařská fakulta a snad se nám to následně podaří i v oblastech bez ní. A navíc! Představte si, že v rámci Loono vznikne takový Erasmus pracovní program pro studenty, kteří budou mít zájem vyzkoušet si působení nejen v jiné zemi, ale i s dalšími odborníky z jiných oborů v rámci přípravy na kariéru.  Loono totiž není jen o medicích, v týmu máme odborníky na komunikaci, PR, marketing, social media, HR a tak dále.  Členové týmu se tak mohou obohatit navzájem.  Chci pomáhat všem bez rozdílu a plány mám velké a zároveň mám velkou vnitřní jistotu.

A slovo závěrem?

Myslete na sebe včas, buďte aktivní ke svému tělu a životu obecně.  Pokud Vás můj příběh a poslání Loono zaujalo, podpořte nás!

 

Linda Štucbartová