Lukáš Répal

 

“Život je jako bumerang. ”

 

1Jaké byly počátky Vaší kariéry v oboru realit?

Když jsem studoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, hledal jsem si nějakou práci, kde bych získal praktickou zkušenost a tak učinil své studium přínosnějším. Začal jsem pracovat v právnické firmě, kde jsem zajišťoval administrativní a jinou podporu členům týmu. Jeden z klientů, provozující realitní společnost, mě oslovil s nabídkou, zda bych pro něj nechtěl pracovat. Reality mě vždy fascinovaly a vzhledem k mému studijnímu zaměření jsem to považoval za dobrou příležitost.

Pamatujete si na své první zaměstnání?

Svou kariéru v realitách jsem zahájil jako makléř prodeje a pronájmu nemovitostí. Můj tehdejší šéf, který je dnes mým skvělým přítelem, mě uvedl do světa nemovitostí. Záhy poté, co jsem nastoupil do jeho firmy, zjistil, že mám na víc a že jsem ochoten tvrdě pracovat. Svůj první byt jsem prodal v roce 2007 zahraničnímu investorovi, který mě poté požádal, abych si po dokončení prodeje tento nově zakoupený byt vzal na starost. O pár měsíců později jsem byl doporučen několika dalším majitelům bytů v objektu a koncem roku jsem již řídil objekt celý. Své portfolio nemovitostí jsem rozšířil a o dva roky později jsem od mezinárodní společnosti se sídlem v USA zabývající se správou nemovitostí dostal nabídku spravovat jejich portfolio nemovitostí. Pro ně jsem pak zajišťoval služby v oblasti správy nemovitostí a facility managementu. Jelikož jsem byl v této pozici úspěšný, byl jsem následující rok povýšen na vedoucího oddělení správy nemovitostí a v této pozici jsem řídil manažerský tým pečující o různé typy nemovitosti v České republice.

Od koho jste se v mládí učil?

V dětství mě nejvíce ovlivnili rodiče. Jako dítě jsem byl veden k tomu, že člověk dostane pouze to, co skutečně potřebuje, pokud však chcete něco víc či lepšího, musíte na tom pracovat. A tak když mi bylo 15, začal jsem pracovat pro svého otce v jeho obchodě s potravinami. Musím přiznat, že mi jejich přísnost nebyla vždy po chuti, když se však nyní ohlédnu zpět, vidím, že právě to ze mě udělalo člověka, jakým jsem dnes. Mám velké štěstí, že mám skvělou rodinu, která mě při všech mých životních rozhodnutích podporuje.

Co ve Vás vzbudilo zájem o obor?

Na střední škole jsem se připravoval na to, že budu ve studiu pokračovat na medicíně, protože jsem chtěl být zubařem. V posledním ročníku jsem se zúčastňoval víkendových kurzů pro budoucí mediky. A v tom roce jsem si uvědomil, že tento obor není pro mě to pravé a že jsem zaměřen spíše na obchod. Reality a konkrétně správa nemovitostí je velmi zajímavý obor, neboť pracujete s lidmi, což mám skutečně rád. Komerční či residenční, na tom nezáleží, vždy je to prostě budova, kterou v našem oboru oživujeme, a přesně to rád dělám. Zajišťuji, že stará či nová budova zde bude desítky let a lidé budou mít potěšení z toho, že v ní žijí či pracují.

Co Vás vedlo k rozhodnutí přestěhovat se na Střední východ a konkrétně do Dubaje?

Jakmile jsem získal zkušenosti v rámci České republiky, jednoho dne jsem se probudil a rozhodl se, že zkusím žít v zahraničí a získat v oboru realit více zkušeností. Neměl jsem žádnou vysněnou zemi, ale bylo mi jasné, že nechci zůstat v Evropě. Chtěl jsem odjet někam dál, zároveň se mi však nechtělo odjet někam příliš daleko, například na Dálný východ, jako ideální varianta se tak jevil pobyt na Středním východě. O Dubaji jsem už hodně slyšel – jaké je to fascinující město atd. a v roce 2010 jsem Dubaj navštívil. Tehdy, když jsem zrovna stál u tančící fontány u Dubai Mall, řekl jsem si, „Tady bych chtěl jednou žít“. A o několik let později dokonce stojím v čele celého Mallu. Vždy jsem říkal: „Všechno je možné.“ a skutečně, jsou zde nějaké okolnosti, a pokud k nim přistupujeme z té správné strany a úhlu, věci půjdou tak, jak si přejeme.

Společnost Emaar si mne sama vyhledala pro pozici manažera objektu, abych se staral o jejich největší rezidenční komunitu – v podstatě městečko – s 10 000 vilami a dalšími maloobchodními objekty na rozloze 11,5 miliónů metrů čtverečních, říká se mu zelené město – Emirates Living. Jak jsem postupně procházel jednotlivými koly výběrového řízení, dozvídal jsem se o dané pozici a nemovitosti, kterou bych měl řídit, další informace a stále více a více mě to lákalo. Neuplynuly ani dva roky a vedení Emaar Malls Group mne oslovilo s nabídkou pozice manažera jejich vlajkové lodě mezi nákupními centry a já jsem tuto novou výzvu s radostí přijal.

Jak náročná je pozice provozního a facility manažera takového objektu, jakým je Dubai Mall?

Ze své pozice řídím jednotlivé týmy, které zajišťují každodenní provoz a služby facility managementu a starají se o to, že nákupní centrum, jenž je v provozu 365 dní v roce, obvykle 16 hodin denně, je vždy na té nejvyšší úrovni. Celková plocha nákupního centra Dubai Mall činí 1,5 miliónu metrů čtverečních, což samo o sobě představuje výzvu. Nicméně nejnáročnější zde je čas – máme jen velmi málo času na to, abychom zajistili veškerou zdejší údržbu na té nejvyšší možné úrovni, pokud však věci dobře zorganizujete, dá se to zvládnout. Já sám mám rád věci dobře naplánované, což je pro tento obor zásadní. Dalším faktorem jsou lidské zdroje. Musíte být schopen spolehnout se na druhé, jinak neuspějete. Vždy pracuji s předpokladem, že lidé pro vás budou chtít pracovat, nikoli že budou muset či budou k tomu donuceni – to je vždy velký rozdíl. Je náročné pracovat na Středním východě, kde se setkáváte s lidmi z celého světa, koneckonců jsme však všichni jenom lidé a musíme najít nějaký způsob, jak se domluvit. V našem nákupním centru přivítáme zhruba 80 miliónů návštěvníků ročně, v době svátků a akcí až 600 000 návštěvníků denně, což je, jako by více než polovina Pražanů vyrazila nakupovat a za zábavou.

Která ze situací, s nimiž jste se doposud ve své kariéře setkal, byla nejsložitější?

Dle mého názoru šlo o přesun do Dubaje. Přestěhovat se do neznáma, do zcela odlišného kulturního prostředí představovalo pro mě velkou výzvu, musím však říct, že jsem si zvykl rychle. Život je jedna velká škola, kterou procházíme, ode dne číslo jedna až do konce, proto je zajímavý. A ohledně mého profesionálního života obzvláště nemohu říct, že bych zakoušel nějaké obtížné či náročné situace – jestliže je vše dobře naplánováno, obtíže jsou eliminovány.

Existuje něco, co považujete za vrchol své dosavadní kariéry?

Nebojím se žádné práce, vždy si kladu náročné cíle a volím obtížnější cestu, prostě proto, abych ze sebe učinil silnější a lepší osobu. Za hlavní úspěch své kariéry považuji fakt, že jsem se osvědčil během dvouletého angažmá pro Emaar a byl jsem vybrán na pozici manažera Dubai Mall. Řídit nákupní centrum, které navštíví 80 miliónů návštěvníků ročně, je jako řídit malou zemi., a na to jsem velice hrdý.

Jste lídr, může se někdy stát, že máte v práci špatný den? Jak to pak zvládáte?

Jsem přesvědčen o tom, že na světě neexistuje člověk, který by nikdy neměl špatný den, vše však závisí na tom, jak se sebou dokážete pracovat. I když mám zrovna ten nejhorší možný den, nikdy nedovolím, aby si toho v práci někdo všiml. Obvykle se jdu podívat na naši tančící fontánu a těchto pět minut mě zklidní. Když se chystám něco říct, počítám do deseti, abych to ještě jednou rozvážil, což se ukázalo jako skvělá pomůcka, která mě již několikrát v nepříjemné situaci pomohla.

Kdybyste nepracoval v tomto oboru, kde bychom Vás našli?

Nerad říkám, že nevím, tak se vždy učím něco nového a mám mysl široce otevřenou. To je velice těžká otázka, jelikož v tomto oboru jsem velmi spokojený a nedovedu si představit, že bych dělal něco jiného. Pokud však něco uvést musím, tak bych tedy podnikal v různých oborech, jako můj otec.

Máte dostatek času „pro sebe“?

Upřímně řečeno, práce v systému 24/7 v nejrušnějším nákupním centru na světě vám příliš mnoho osobního volna neposkytuje, nicméně veškerý volný čas, který mám, si vždy maximálně užiju. Miluji cestování a objevování nových míst, rád sportuji, jde tedy o aktivní odpočinek. Jakmile třeba jen pouhou jednu hodinu nemám co dělat, mám pocit, že něco není v pořádku.

Co byste poradil začátečníkům, kteří stojí na počátku své kariéry?

Věřte svým snům a nezapomínejte, že život je jako bumerang: odhodíte ho a on se vám vrátí, většinou tehdy, kdy to nejméně očekáváte.

Czech and Slovak Leaders


 

Lukáš Répal má za sebou více než devítiletou multioborovou manažerskou zkušenost v oblasti rezidenčních i komerčních nemovitostí, včetně investičního managementu, správy nemovitostí a facility managementu, developerských aktivit, akvizic a investic. Lukáš vystudoval a získal diplom na Vysoké škole ekonomické v Praze se zaměřením na obchod a právo. Po ukončení studií zastával různé pozice u pražských společností zabývajících se realitami, úspěšně spravoval jejich portfolio nemovitostí a vedl pracovní týmy. Od roku 2013 Lukáš žije a pracuje v Dubaji, Spojené arabské emiráty, v současnosti na pozici Manager of Operations a Facility Manager nákupního centra Dubai Mall.