Radek Dohnal

 

„Nejnáročnější zákazníci nás posouvají kupředu“

 

Ing. Radek Dohnal, Generální ředitel, TOP HOTELu Praha

TOP HOTEL Praha má několik „nej“. Je největším kongresovým hotelem nejen v Praze, ale v celém regionu Evropy. Disponuje kongresovou kapacitou až 5000 míst, nabízí 5 kongresových sálů , 16 salónků a 810 hotelových pokojů. Najdete tu hned pět restaurací. Kromě kongresových služeb, široké nabídky relaxačních a wellness služeb, sportovního vyžití v bazénu, na tenise či na bowlingu. Pyšní se také unikátní Japonskou zahradou se zpívající fontánou, která je jedinečným místem pro konání zahradních slavností s grilováním až pro 800 osob.

Hotel se pravidelně umísťuje na čelních místech v anketě Českých 100 nejlepších a prestižní ocenění Nejlepší regionální kongresový hotel a Nejlepší regionální čtyřhvězdičkový hotel roku 2017. Tato ocenění se daří získat kontinuálně od roku 2013.

Generální ředitel TOP HOTELu Praha, Radek Dohnal popisuje, jak TOP HOTEL Praha díky své rozloze dokázal uspořádat kongres dvěma stranám z opačného politického spektra v tom samém termínu, aniž by se navzájem potkaly. Nezasvěceným to může připadat jako nadsázka. Sama jsem v TOP HOTELu Praha pobývala v rámci romantického víkendu na svátek svatého Valentýna a shodou okolností v té době probíhala soutěž Česká Miss. S manželem jsme o akci vůbec nevěděli, o dění v hotelu jsme se začali zajímat až poté, co jsme cestou z romantické večeře při svíčkách náhodně ve výtahu potkali Ivanu Trumpovou.

S Radkem Dohnalem jsem se setkala v jeho pracovně, která byla vyzdobená překrásnými obrazy. Hotel mimo jiné slouží také jako galerie. Při našem rozhovoru jsem ocenila touhu a elán pana ředitele neustále něco zlepšovat, smysl pro humor a v neposlední řadě i zajímavé historky ze světa gastronomie a pohostinství.

Pane řediteli, řízení TOP HOTELu Praha jste převzal v roce 2010. Váš otec dlouhá léta sám tento hotel vedl. Vaše kariérní cesta tedy byla jasně daná. Na druhou stranu, problematika nástupnictví v rodinných firmách je poměrně složitá. Co myslíte, byla Vaše kariérní cesta jednodušší nebo složitější?

Máte pravdu, vzhledem k tomu, že můj otec vedl tento hotel 12 let, i já jsem svou budoucnost plánoval v tomto hotelu, jako pokračovatel rodinné tradice. To může vypadat jako relativně jednoduchá cesta. Na druhou stranu pokračování v takto skvěle zavedeném hotelu a v rodinné tradici může být docela náročné. Zkušenosti otce, na které mohu navázat, jsou výhodou. Já sám potom přicházím s inovativními nápady a pak přichází nevyhnutelný střet. Je to ovšem střet idejí, nikoliv osobností a já jsem rád, že se nám zatím vždy podařilo nalézt optimální řešení. Jde nám především o rozvoj hotelu, otec i já chápeme, že nelze ustrnout na místě. Občas ustoupí i otec, ale je to složitější (smích).

TOP HOTEL Praha je v mnoha směrech unikátní. Nejen svou velikostí, nejširší nabídkou služeb, výhodnou polohou. Náročným hostům, kteří mají rádi dobrodružství a nevšední zážitky, umožňujete využití hotelové přistávací plochy vhodné pro helikoptéru i horkovzdušný balón. Jste známí i akcemi, které pořádáte a v neposlední řadě i oceněními, která jste získali. Jak se Vám daří přicházet s nápady a inovovat hotel, který je už takto zaběhlý?

Já nemám pocit, že by hotel byl dobudovaný. Je tu stále ještě dost volného prostoru a mnoho věcí se musí inovovat. Uvedu příklad na kongresové turistice. Nabízíme zákazníkům lepší vybavení technikou a technologiemi, například audiovizuální technikou. S nadsázkou říkám, že klasickou promítačkou na kliku bychom asi dnes nikoho nenadchli. Zároveň musíme pečovat o stávající prostory tak, aby byly stále unikátní pro zážitkové akce našich klientů. Nedávno jsme měli Japonskou zahradu plnou aut. Představte si moment, kdy auta byla doslova rozházená po zahradě. Terénní auta byla zaparkovaná ve svahu, sportovní kabriolety byly umístěné v horní části zahrady, luxusní sedany naopak zabraly dolní část zahrady. Zákazník a jeho hosté tak získali unikátní zážitek.

Již jsem zmínila, že jste získali mnohá ocenění. TOP HOTEL Praha zaměstnává 180 lidí. Stojí za Vámi celý tým. Na které zaměstnance jste nejpyšnější?

Jsem velmi pyšný na naši kuchyni. Z vlastní zkušenosti vím, že dobré jídlo na různých typech akcí je alfou a omegou a zároveň to, co si dotyčný nejvíce zapamatuje. Díky naší kuchyni se účastníme i akcí v zahraničí, poskytujeme catering zastupitelským úřadům v České republice, ale i v zahraničí. Jsem potěšen, když cizím diplomatům chutná, protože mají opravdu vybrané a náročné jazýčky. Oblibují si zejména naše mini dezerty. Od českých velvyslanců potom jako zpětnou vazbu slýcháme, že s ohledem na vydařený catering máme příští rok počítat s větším počtem hostů. Podobně je tomu i u cateringu, který pořádáme na Pražském hradě. Naše jídla chutnají i Čechům, vnímáme, že jsou v jídle trochu konzervativnější a my tolik neexperimentujeme a dokážeme se na jejich chutě lépe naladit. Už jsem mluvil o neustálém vylepšování prostor a podobné je to i u týmu. Rád vítám ve svém týmu lidi s novými, neotřelými nápady. I tým jako takový se musí posouvat kupředu.

Současná situace na trhu práce je pro zaměstnavatele náročná. Jak se Vám daří lákat nové posily?

Nábor obsluhujícího personálu je v letní sezóně skutečně náročný. Naopak s obchodníky to tak složité není. A na rozdíl od konkurence, my nehledáme kuchaře. Jak jsem zmiňoval, tým v kuchyni je velmi seniorní a stabilní. Kuchaři u nás pracují i více než dvacet let. Gastronomickým vlnám a výstřelkům se vyhýbáme, my víme, že naši zákazníci preferují jistotu a stálou kvalitu. Co se týče ostatních pozic, je jasné, že některé se mění po dvou letech, například u recepčních, některé po pěti letech, v případě obchodníků. Po pěti letech je i pro ně dobré, když půjdou načerpat zkušenosti jinam.

Trend Společensky odpovědné firmy nejen hlásáte, ale i žijete. Dlouhodobě podporujete charitativní projekty, například Miss and Mister Deaf World. Této soutěži jste poskytli podporu v hodnotě více než 120 milionů Kč. Který projekt je Vám nejbližší? Je nějaká akce, kterou byste pořádat chtěli?

Asi Vás nepřekvapím odpovědí, že se mi líbí pěkné ženy. Soutěž Miss neslyšících je opravdu velmi unikátní akcí. Češi na tuto krásnou akci moc neslyší (smích). Panuje předsudek, že s děvčaty se nedomluví, sportovci a politici tedy tuto akci opomíjejí. Pro mne je pokaždé zážitkem vidět, jak neslyšící dokážou tancovat na hudbu, kterou neslyší, ale vlastně cítí a prožívají jinak. Víte, já jsem duší obchodník a každá akce je pro mne zajímavá. Jinak mám pocit, že kromě výstavy letadel už jsme měli akce a výstavy nejrůznějšího typu. Pro letadla prostě dostatek prostoru nemáme. (smích) Vystavovali jsme auta, kongresovou techniku, boty i šperky. Na kongresy se sjeli lékaři, atomoví vědci, realitní makléři i zástupci politické strany. Možná Svaz švadlen tu nebyl. Ale nevím, zda se vlastně pravidelně schází. (smích).

Žádná další neotřelá, ojedinělá akce mne nenapadá. Zažili jsme i svatbu reverenda Moona. Ve světě se jedná o masové svatby, u nás se jednalo pouze o 30 párů, které vstoupily do manželství. Při pořádání této akce jsme měli trochu strach. V Japonsku v té době stoupenci sekt páchali hromadné sebevraždy a najednou u nás chtěl někdo z Koreje udělat hromadnou svatbu. Víte, co se říká v marketingu? Špatná pověst, také pověst. Samozřejmě s nadsázkou. Akce proběhla bez problémů. A jsem rád, že jsme hostili i dalajlámu. Osobně mne velmi těší, že se u nás setkávají zajímaví lidé a osobnosti. To je jeden z důvodů, proč mám práci v TOP HOTELu Praha rád.

V hotelu máte 5 restaurací, jedna z nich nabízí možnost vychutnat večeři u krbu a zároveň se kochat výhledem na Prahu. Jaké kuchyni dáváte přednost?

Já mám rád českou kuchyni, hlavně tu nezdravou. Není nad tradiční českou pečenou kachnu se zelím a knedlíky. Rád si vychutnám i thajskou, indickou nebo japonskou kuchyni. Když cestuji, vždy ochutnávám jiné kuchyně. Snažím se, aby na mně nebyla láska k jídlu příliš poznat. V hotelu máme dva kuchaře přímo z Indie. Indové, kteří cestují, ochutnají kuchyni dané země, ale velmi brzy se jim zasteskne po jejich vlastní kuchyni. A zároveň poznají, zda vaří opravdu Ind, nebo zda se jedná o Čecha, který se naučil vařit indickou kuchyni. Našim klientům se snažíme vyjít vstříc.

V hotelu máte i wellness a relax pro znavené turisty. Ideální podmínky pro ranní cvičení nabízí i Japonská zahrada. Jak relaxujete Vy, když zrovna něco neinovujete?

Snažím se obklopit lidmi, kterým důvěřuji a pak lze stíhat mnohé. Dobrý tým je základ. Hraji golf, ale zatím mi to moc nejde. Další mou vášní jsou auta. A samozřejmě rád cestuji, což je i v popisu mé práce. Často na konference či kongresy letím dříve a snažím se danou zemi poznat lépe. Několikrát jsem byl v Šanghaji a nyní postupně prozkoumávám okolí. Čínská klientela na rozdíl od indické nepotřebuje vlastního kuchaře. Naopak, Číňané rádi ochutnávají nové věci. Jen musí mít vše uvařené. Naservírovat čínské delegaci v Čechách oblíbený steak tartar je velké faux pas.

Vaše slovo závěrem?

Pokud jste TOP HOTEL Praha ještě nenavštívili, přijďte se přesvědčit. Často se nám stává, že lidé o nás slyšeli, ale vlastně nemají konkrétní představu, jak velkou akci u nás mohou uspořádat. V Čechách si často přídavné jméno „kongresový“ dá před hotel ubytovací zařízení s kapacitou 100 míst. Který další hotel může poskytnout přidanou hodnotou firmám, které se rozhodly u nás uspořádat konferenci, formou zviditelnění pro dalších 1500 ubytovaných hostů?

A slovo závěrem mne nenapadá. V hotelnictví a službách je to pořád o cestě kupředu.

 

Linda Štucbartová

 


Ing. Radek Dohnal, Generální ředitel, TOP HOTEL Praha V roce 1998 ukončil studia na Střední škole managementu a služeb. V roce 2005 absolvoval studia na Vysoké škole hotelové v Praze. V roce 2005/2006 absolvoval roční studijní pobyt ve Velké Británii se zaměřením na právo a anglický jazyk. Od roku 1999 pracoval ve skupině TOP HOTELS Group a.s. na různých pozicích, v roce 2010 byl jmenován Generálním ředitelem TOP HOTELU Praha.