Thomas Melios

 

“Překážkám se stavíme čelem”

 

Thomas Melios, CEO, DMHERMES Trade

Začínal jste dovozem řeckých potravin do České republiky, kdy se zrodil nápad vyrábět vlastní produkty?

Myšlenku na zdravou tyčinku jsem v hlavě nosil už dlouho předtím. Často mne napadalo – doma, při sportu, na cestách, že bych potřeboval něco chutného k doplnění energie, zdravého, stále po ruce. Původně jsem přemýšlel nad koláči ze sušeného ovoce a oříšků, ale nakonec zvítězily praktické tyčinky. S těmi jsem se seznámil při návštěvě USA a Austrálie, kde je nabídka v této oblasti opravdu rozmanitá a velmi inspirativní.

V průběhu celého procesu jsem měl na mysli vizi, že chci vyrábět zdravé energetické tyčinky z čistě přírodních zdrojů, které nejen rychle doplní energii při zvýšené aktivitě, ale také dodají tělu potřebné množství vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Rozhodl jsem se, že naše firma bude používat jen ty nejkvalitnější suroviny a s maximální péčí bude dbát na to, aby tyčinky měly kromě funkčních benefitů i jedinečnou chuť.

S jakými překážkami jste se na začátku potýkal?

Nejspíš mechanizace. Přesunout se z manufaktury do světa průmyslových strojů. Dostat se z „kuchyně“ do výrobny, vymyslet si vlastní know-how a začít produkovat ve větším množství. Výrobní proces je velmi složitý a jeho vývoj nekonečná záležitost. Stejně tak rozšiřování distribuce nebylo jednoduché – jsme lokální česká firma, v porovnání s nadnárodními firmami „malá“, a tak vyjednávání s obchodními řetězci byla obtížná, v několika případech jsme i rovnou řekli, že touto cestou – vysoké zalistovací poplatky, všimné apod. – nepůjdeme. Naše odhodlanost a snaha se vyplatila a momentálně nás najdete téměř ve všech prodejnách zdravé výživy, ale i Drogeriích DM, Tesco a Albert obchodech a jako perličku mohu uvést i kavárny Starbucks.

Od roku 2015 jsme začali expandovat i do okolních zemí – především na Slovensko a do Polska.

Jak se díváte na nynější politickou a ekonomickou situaci – je vůči podnikatelům vstřícná?

Rostoucí úroveň české ekonomiky vnímám pozitivně, ostatně jako většina občanů. Co se týče politické situace, k volbám chodím pravidelně, ale politickou situaci nerad komentuji. Co by však mělo zaznít je, že přebujelou byrokracii na národní i evropské úrovni vnímám jako zásadní problém podnikatelského prostředí, který brzdí rozvoj nás všech.

Současná situace na trhu práce je pro zaměstnavatele náročná. Jak se Vám daří lákat nové posily?

V našem oboru a konkrétně na Krnovsku tento problém nepociťujeme, zatím jsem se tedy nesetkal s tím, že bych musel nové posily vyloženě na něco vnadit. Snažím se zajistit takové podmínky, abychom já i mí zaměstnanci byli spokojeni a všichni cítili, že si jejich odvedené práce vážím.

Jak se díváte na aktuálně velmi horké téma dvojí kvality potravin?

Můj názor je takový, že by do toho stát neměl zasahovat. Myslím si, že většina intervencí se nakonec obrátí proti tomu, komu by původně měly pomáhat, tedy zákazníkovi. Věřím, že zákazník by si sám měl rozhodnout, jak kvalitní potravinu si zakoupí, kolik do stravy investuje a jak zdravě se bude stravovat.

Zvolil jste v dnešní době velmi populární segment zdravých potravin – bio, raw – tušil jste v začátcích, že boom bude až tak velký?

Musím se přiznat, že jsem tušil, že popularita daného segmentu bude velká, a v dnešní době tomu tak i je, ale jsem přesvědčen o tom, že hlavní boom teprve dorazí.

Dlužno však dodat, že nestačí dát produktu jen nálepku BIO a doufat, že se nějak prodá. Celý proces je mnohem složitější – začínáme už při výběru čistě přírodních surovin. Dále pak při vývoji receptur vycházíme z nejnovějších poznatků o zdravém a aktivním způsobu života lidí. Pečlivě vybíráme kvalitní přírodní suroviny a z důvodu zachování maximálního množství vitamínů a minerálních látek nepoužíváme při výrobě našich produktů tepelnou úpravu. Naše výrobky neobsahují žádné přidané látky a jsou nejen zdrojem jedinečné chuti, ale hlavně udržují lidské tělo i mysl v dokonalé tělesné a duševní rovnováze.

Který z Vašich produktů je nejúspěšnější a proč?

Na tuto otázku se těžko odpovídá, máme rádi všechny své produkty, každý z nich má svůj příběh. Mezi Bombus tyčinkami jsou velmi populární jak čokoládové tak ovocné varianty. Na oblíbenosti si získává datlový sirup a nově také datlová pasta – skvělá surovina na výrobu raw sladkostí a cukroví. Naše portfolio je natolik rozmanité, abychom se zavděčili téměř každému, což se nám prozatím daří a nehodláme od toho upustit.

Jaké jsou Vaše plány rozvoje do budoucna?

Chystáme toho opravdu spoustu, momentálně nás omezuje prostor, nicméně jsme velmi aktivní a pracovitá parta, takže podobným překážkám se stavíme čelem. Rozhodně se nadále chceme ubírat směrem zdravé a chutné stravy za přijatelnou cenu. Rádi bychom pracovali na vývoji inovativních produktů a věnovali se segmentu zdravé výživy, kterou chceme nabízet co nejširšímu spektru zákazníků.

Jak vidíte sám sebe jako leadera, ve společnosti, v oboru?

Z mého pohledu se člověk leadrem nerodí, ale stává svou prací a pílí. Za leadrem musí být výsledky, bez nich jste možná šéfem, ale ne přirozeným respektovaným leadrem, o kterého se mohou kolegové v nouzi opřít. To je myšlenka, kterou se snažím předávat svým lidem, svému teamu. Společensky ani politicky se zatím nijak neangažuji a v blízké budoucnosti to ani vzhledem ke svému pracovnímu a rodinnému vytížení neplánuji.