Generace Y

Stále platí, že lidé jako sociální element mají tři základní potřeby. Jednou je být uznán jako jedinec zcela specifický. O této potřebě vypovídají sociální sítě. Druhou potřebou je být někam zařazen. I tahle potřeba může být prostřednictvím sítě nasycena lépe a rychleji než v reálu. Máme také potřebu ocenění a po té na sítích tak často voláme. Možná že sociální sítě a internet jsou pro uspokojení těchto potřeb novou platformou. Jejich historie je krátká, uvidíme.

O budoucnosti, podle mého názoru, nerozhodují technologie ale lidé. Já ve svém věku mám už minimální šance J Co je důležité, pro ty, kteří budou nejen rozhodovat, ale hlavně žít v digitálním věku označovaní Y generation nebo Millenials podle data narození?

Jejich preference podle průzkumu uskutečněném v USA:

  • smysluplná práce
  • méně se starají o plat
  • vysoký stupeň seberealizace
  • náročná práce
  • nestojí o vysokou úroveň odpovědnosti

Chtějí mobilitu v práci, pracují i v noci, mají raději práci na volné noze, věří, že v budoucnosti budou mít flexibilní pracovní dobu. Týmovou práci preferují on line, využívají k práci smartphony, často stahují aplikace vhodné pro jejich práci. Díky internetu mizí důležitost místa jako geografické lokace nutné pro práci.

Jací jsou a co je odlišuje od předchozích generací:

  • vysoký stupeň narcisismu
  • otevřenost ke změnám
  • kreativita
  • adaptabilita
  • podnikatelský duch

Horší je to s optimismem, sebedůvěrou a týmovými schopnostmi. Některé vlastnosti jsou typické pro mládí, s digitálním věkem souvisí jen okrajově. Přesto a naprosto přirozeně o ně jeví zaměstnavatelé největší zájem.

Nedávno jsem si přečetl v Lidových novinách zajímavý článek o „digitálním disentu“ a rozhovor s jeho berlínským duchovním vůdcem Thilo Utkem. Kromě všudypřítomného interentu, smartphonech a nových aplikacích, které se stanou můstkem mezi technologií a uživatelem, hovoří o boji s omezováním svobody, plošném sledování, ochraně osobní svobody, ale také o kreativním potenciálu mladé generace. Názory shodné nejen s „ajťáckou“ generací, ale také rezonance s řadou mladých lidí mimo tuto profesi. Na druhou stranu to vytváří dojem, že čím více znalostí technologie máte, tím více stoupá šance na ochranu vaší osobnosti. Hackeři často hovoří o neudržitelnosti konceptu ochrany osobních dat, ale zároveň se její ztrátě dovedou dobře bránit. Zakladatel Facebooku Zuckerberg řekl, že pokud bude všechno veřejné, nikdo se o to nebude zajímat a pojem soukromí bude obnoven. Těžko říci…

úryvek z nové knihy Digitální věk, kterou vydá na jaře Albatros Media