Abychom uspěli, musíme jít s dobou

Podporuji to, co vnímám, že je dobré, kvalitní a také regionální, prozradila část své podnikatelské strategie Pavla Polišenská, majitelka společnosti ICE CAFÉ, která se letos stala jednou z vítězek Ocenění Českých Podnikatelek.

Co Vás přivedlo k podnikání? Kde se vzal nápad na otevření ICE CAFÉ?

Naše podnikání přišlo jako na zavolanou v okamžiku, kdy jsme se rozhodli založit rodinu a bydlet ve Zlíně. Pak už šlo vše velmi rychle, otěhotněla jsem, opustila stověžatou Prahu, kde jsem pracovala pro nadnárodní firmu a následně začala přemýšlet, čím se budu bavit. V dobře načasovanou chvíli přišel náš kamarád s myšlenkou prodávat zmrzlinu. Měli jsme záměr – otevřít zmrzlinový salón s kvalitní a výbornou zmrzlinou. Manžel objevil senzační a velice vhodný prostor v Nákupním Centru Centrozlín. Nezbývalo než vymyslet prodejní koncept, získat peníze, mít kuráž a naučit se vyrábět dobrou a poctivou zmrzlinu. Pustila jsem se do práce i s miminkem v bříšku a tři měsíce po otevření první provozovny jsem porodila svoji první dceru Michalku. Do roka jsme zrealizovali a otevřeli další dvě zmrzlinárny v nákupním centru v Ostravě a v Brně.

Kaváren a kavárenských sítí je na českém trhu celá řada a stále přibývají. Co je podle Vás klíčem k úspěchu v této branži?

Po všech těch letech podnikání se situace velmi změnila a máme na trhu mnoho krásných a moderních cukráren-kaváren. Proto i my musíme jít s dobou. Průběžně měníme vzhled provozoven v menším či větším měřítku. Dva roky zpátky jsme investovali do kompletní rekonstrukce cukrárny Ice Cafe, kterou jsme z gruntu změnili. V podstatě každý rok něco obnovíme. Klíčem k úspěchu je vytvořit útulné místo, kde se dobře cítí zákazníci i zaměstnanci, mít zodpovědné a laskavé zaměstnance. Naším cílem je nabízet to, co lidem chutná, a rozšiřovat nabídku o další zdravější varianty pohárků a dezertů. Podporuji to, co vnímám, že je dobré, kvalitní a také regionální, např. nabízíme Hostětínské mošty, dále sirupy a pečené čaje firmy Herbalena z Kroměříže. Je nám ctí prodávat Bio čaje firmy Sonnentor, která žije myšlenkou trvale udržitelného rozvoje, jejíž koncept je pro mě velký vzor.

Jaké jsou Vaše další plány se značkou ICE CAFÉ? Uvažujete o rozšíření do dalších měst v Česku, případně do zahraničí?

Zatím nemáme v plánu se dále rozšiřovat. Za sebe to vnímám tak, že méně je někdy více. Léta přibývají a z předchozích zkušeností vím, že starat se o tři a více cukráren není úplně jednoduché, zvláště když jsou od sebe dosti vzdálené. Ale abych uspokojila svého tvořivého ducha, začala jsem pracovat na projektu Wellness chaty ve Velkých Karlovicích, která bude sloužit k odpočinku a rekreaci široké veřejnosti a zaměstnancům.

Máte nějaký podnikatelský vzor, který Vás inspiruje nebo inspiroval?

Inspirují mě všichni lidé, kteří svou práci dělají s láskou a přistupují k ní zodpovědně. Motivují mě přístupy firem, které jsou šetrné k přírodě a není to o tom – po mě potopa. Chceme přispívat nejen dobrou službou, ale také pomáhat těm, kteří nemají stejné štěstí jako my. A proto každý měsíc posíláme finanční prostředky českým rodinám, které se ocitly v tíživé situaci prostřednictvím Nadace Dobrý Anděl.

Stala jste se vítězkou v soutěži Ocenění Českých Podnikatelek, v kategorii Malá firma. Co to pro Vás znamená?

Je to pro mě krásný úspěch a velmi si vážím tohoto ocenění. Díky celému týmu Agentury Helas jsem si uvědomila hodnotu a váhu mé několikaleté práce. Potkala jsem mnoho výjimečných žen, měla možnost inspirovat se jinými zcela odlišnými příběhy a sdílet vzájemné zkušenosti. Díky této soutěži se propojují různá odvětví, životy a vznikají nové možnosti spolupráce.

Zdroj: Ocenění Českých Podnikatelek