České e-shopy se dívají do zahraničí. Jaké jsou exportní trhy letošního roku?

László Szabó spoluzakladatel a ředitel rozvoje Growww Digital

Pandemie koronaviru výrazně zvýšila ochotu spotřebitelů nakupovat online. Z důvodu uzavření kamenných prodejen se nákupy přesunuly na internet a změnilo se nákupní chování napříč segmenty. Světová e-commerce za loňský rok vzrostla o téměř 28 procent. I v letošním roce se očekává zvětšování významu internetových obchodů. Boomu na trhu se však budou muset postavit majitelé e-shopů. Ať už rozvojem nákupních kanálů, inovacemi nebo vstupem na dynamicky se rozvíjející zahraniční trhy.

Díky posílení e-commerce v pandemii uvažují dobře etablované e-shopy o expanzi na další trhy. Nejvyspělejším trhem je Velká Británie a jedním z největších je Německo. “Jedná se ale o specifické trhy. Pokud internetový obchodník zvažuje vstup právě na tyto trhy, musí velmi pečlivě analyzovat exportní potenciál. Využít lze i dynamicky rostoucí trhy jako je Slovensko, Maďarsko nebo Rumunsko. Právě do těchto zemí vloni expandovaly české e-shopy nejvíce. Zájem mají Češi také o Chorvatsko nebo Ukrajinu,” říká László Szabó, spoluzakladatel a ředitel rozvoje digitální agentury Growww Digital, která spolupracuje s předními e-shopy na trzích střední a východní Evropy.

Jak se připravit a co jednotlivé trhy nabízejí?

Export na nový trh se může zdát obtížný, zároveň je obrovskou výzvou. Záleží na zvolené strategii. Pokud se značka rozhodne rozšiřovat na další trh, musí vědomě plánovat. Na začátku expanze je proto dobré se zamyslet nad trhem jako celkem a nad plánováním podílu podle lokální poptávky. Je potřeba si udělat základní průzkum trhu, zaměřit se na odlišnosti v nákupním chování, prostudovat zákony a daňové podmínky.

Nejdůležitější je podle Growww Digital lokalizace. Zákazník totiž upřednostňuje nákup v rodném jazyce, ale jazyková bariéra je často podceňována. “Nemysleme si proto, že stačí pouze vytvořit e-shop v další jazykové mutaci. Například při expanzi do Maďarska se u prodejců setkáváme s nedůkladným překladem, na což reagují zákazníci velmi nedůvěřivě. Dalším důležitým prvkem budování důvěry na trhu bývá rozšiřování lokálních služeb zákazníkům, jako reverzní logistika, která zefektivňuje pohyb vráceného zboží a samotná zákaznická podpora na zvýšení spokojenosti zákazníků. Propojení s aktivitami digitálního marketingu, které je vytvořeno na míru lokálním standardům a zvykům, poskytne firmám optimální výsledky a lepší návratnost investic,” upřesňuje Szabó. Návratnost investic, které do expanze firma vloží, se podle něj dá očekávat v období 1,5 až 3 roky v každé nové zemi.

Maďarsko

Pro vstup na maďarský trh hovoří řada faktorů. Maďarsko má ve středoevropském regionu nejvyšší tempo růstu v počtu internetových obchodů. V důsledku pandemie se v roce 2020 zvýšily tržby v e-commerce o 35 – 40 procent. „V Maďarsku jsme letos zaznamenali výraznější nárůst nových e-shopových zákazníků, což je dlouhodobou výzvou pro každého online podnikatele, přičemž poměr uživatelů internetu ve většině evropských zemí se drží na úrovni okolo 80 procent celkové populace,“ uvádí László Szabó. Obrat lokálních online značek vloni dosáhl na 909 miliard maďarských forintů.

Elektro a IT jsou jedničkou v segmentu internetového obchodování. Mezi další produkty s vysokou poptávkou patří potraviny a produkty osobní péče, móda, domácnost, hobby nebo hračky. Segment rychloobrátkového zboží měl vloni nejvyšší nárůst, a to až o 65 procent. Spotřebitelé rádi slyší na slova sleva nebo doprava. Maďaři požadují kvalitní produkt doručený ve stejný den, který lze případně jednoduše vrátit až do 30 dní. Rozhodujícím faktorem je pro ně cena a stejně tak recenze. “Než začnete utrácet peníze za aktivity v digitálním marketingu, zaměřte se na cíle a šance na úspěch,” radí Szabó. Lokalizace je podle něj absolutní klíč k úspěchu.

Slovensko

Na Slovensku je zhruba 13 tisíc online obchodníků a trh e-commerce je velmi dobře rozvinutý. V době pandemie vyčnívaly investice e-shopů do digitálního marketingu nad všemi zeměmi středoevropského regionu. Online nakupování už koncem loňského roku překonalo každý myslitelný record a růst stále pokračuje. Trh je velmi úzce spojen s okolními státy. Zejména s Českou republikou v oblasti logistiky, vztahů i jazyka.

Podobně jako Maďaři řeší Slováci při online nákupu výhodnou cenu a možnost doručení do druhého dne. Očekávají skvělou péči o zákazníka. Pokud je nakupující spokojen, vrací se k internetovému obchodníkovi opakovaně. Důvěra v online nakupování je u populace vysoká. Až 86 procent obyvatel nakupuje na internetu. Dvě třetiny nákupů se uskuteční prostřednictvím chytrých telefonů.

Největším segmentem na trhu je elektronika, potraviny, kosmetika a móda. Oblíbená je také akce Black Friday. “Slovensko je trh se stabilním tempem růstu elektronického obchodování, relativně silnou kupní silou a digitalizací napříč segmenty,” říká Szabó.

Česká republika

Česká republika je e-shopová velmoc, která má okolo 40 tisíc aktivních e-shopů. Na internetu nakupuje více než 70 procent obyvatel. Český e-commerce je pravděpodobně nejsilnější ve střední a východní Evropě. Obraty českých e-shopů v roce 2020 dosáhly 217 miliard korun, což znamená meziroční růst o 40 procent.

E-shopy, které to myslí s obchodováním ve střední a východní Evropě vážně, nemohou Českou republiku vynechat. Na jedné straně jde o nasycený trh, který prochází konsolidací v segmentech s vysokou konkurencí, má náročné zákazníky, vysoký standard dodávek a služeb, na druhé straně díky inovativnímu přístupu a s přihlédnutím na požadavky zejména mladší generace, je tento trh stále velkou příležitostí.

“Trhu vévodí segment módy, elektroniky a potravin. Češi jsou také vášniví kutilové, majitelé domácích mazlíčků nebo motorkáři. Jakmile si je získáte, máte věrné přátele na celý život,” dodává László Szabó.

Rumunsko

Rumunsko je jedním z nejrychleji rostoucích trhů v Evropě. E-commerce dosáhl na konci roku 2020 hranice 5,6 miliard eur, což je o 30 procent více než v roce 2019. Rumunsko je na páté příčce světa s nejrychlejším internetem a vysokou penetrací mobilních zařízení (76 procent). Vzhledem k pandemii bude mít v příštích letech online nakupování ve východní a jihovýchodní Evropě vyšší podíl na celkových maloobchodních tržbách a Rumunsko zažije nejrychlejší dynamiku. Nejvíce nakupujících je mezi 25 – 35 lety a většina dává přednost platbě v hotovosti při předání. Rumuni nakupují online zejména módu a elektroniku. Požadují dopravu zdarma a rádi píšou recenze. Oblíbená je akce Black Friday, která probíhá několikrát ročně.

Chorvatsko

Chorvatsko je velmi slibný trh. Oproti České republice a Slovensku roste dvojnásobně. I když má v online prostoru zákazníků méně (cca 2 miliony), zájem roste. Navíc náklady na vstup na tento trh jsou relativně nízké. Chorvaté mají rádi zahraniční značky a jsou zvyklí na doručení zboží až do pěti dnů. Pokud jsou e-shopy schopny upravit své produktové portfolio, aby bylo schopno konkurovat a stanovit nové standardy zákaznického servisu, mají v Chorvatsku vyhráno. Nejsilnějším segmentem je móda, elektronika a potraviny.

Slovinsko

Slovinsko je klíčovým obchodním uzlem, které spojuje Rakousko, Itálii, Maďarsko a uvolňuje cestu na jih k Jaderskému moři. Dobrou zprávou je, že konkurence e-shopů není zatím velká. E-commerce trh roste meziročně o 21 procent. Celkové tržby odvětví překročily vloni hranici 4 miliard eur a v příštích letech se očekává až 6 miliard eur. Obyvatelé mají silnou kupní sílu a nakupování si užívají. Záleží jim na značce, postoji k ekologii a praktičnosti, jako je rychlé dodání zásilky. Ekonomika stále roste, čímž se Slovinsko přibližuje spíše Rakousku než balkánským zemím. Až 30 procent příjmů z online trhu připadá na módu.

Další informace o jednotlivých trzích najdete na webu export.growwwdigital.com/.

Growww Digital

Digitální marketingovou agenturu založili před devíti lety László Szabó a Krisztian Dunder. Fullservisová agentura se sídlem v Budapešti působí v sedmi zemích střední a východní Evropy (Maďarsko, Česká republika, Slovensko, Rumunsko, Chorvatsko, Slovinsko, Srbsko). Pro přední internetové obchody zajišťuje podporu na míru, která přispívá k úspěchu celkové expanze na další trhy. Growww Digital se zaměřuje na online marketing – PPC kampaně a performance marketing, vytváření obsahu, správu sociálních médií ad.

Díky znalosti jednotlivých trhů a jejich zvyklostí přináší odbornou podporu za účelem rozvoje podnikání internetových obchodů a oslovení nových zákazníků. Spolupracuje se středními a velkými internetovými portály, ikonickými mezinárodními značkami (Geberit, Daikin, Kifli.hu/Rohlik.cz ad.). V posledních 5 letech byl průměrný meziroční růst klientů Growww Digital (v rámci kanálů agentury) přes 80 procent.

Agentura je členem CEE Digital Alliance, která sdružuje digitální agentury ze střední a východní Evropy s certifikátem Google Premier Partner.

Více: www.growwwdigital.com

László Szabó
spoluzakladatel a ředitel rozvoje Growww Digital

László Szabó pracuje 16 let jako specialista na export mezi městy Praha-Bratislava-Budapešť. Před 8 lety založil spolu s Krisztianem Dunderem digitální marketingovou agenturu Growww Digital, kde se věnuje zejména online růstu firem napříč trhy střední a východní Evropy. László působí mj. jako Google Certified Trainer pro Česko a Slovensko se zaměřením na export firem. V rámci Google programu, který sdružuje odborníky v řadě oblastí, podporuje László Szabó start-upy, firmy, ale i studenty nebo neziskové organizace v získávání dovedností potřebných k rozvoji.