CzechTrade: Jak funguje adresář s českými designéry?

Adresář designérů CzechTrade je platforma, která propojuje firmy s profesionálními designéry z členských států Evropské unie. Designéři v oblasti průmyslového a produktového designu se tak dostanou k novým zakázkám pro firmy, které mají jistotu kvalitní spolupráce s profesionály. Projekt České agentury na podporu obchodu/CzechTrade „Design pro konkurenceschopnost 2016 – 2018“ podporuje toto propojení designérů a firem z celkově 48 států. Jak tento projekt funguje v praxi a jaká jsou jeho úskalí jsme se zeptali obou stran projektu – designérky Ivy Bastlové a české firmy Triant.

Firma Triant je český výrobce stylového a designového nábytku, který působí na trhu již přes 20 let. Firma se soustředí na kvalitní udržitelný design. Díky Adresáří designérů již několik let spolupracuje s Ivou Bastlovou, která pro ni navrhuje různé typy nábytku.

Co vám spolupráce na projektu s designérkou přinesla?

Využili jsme designérské služby z projektu “Design pro konkurenceschopnost”, k navržení naší druhé designové nábytkové řady z masivního dřeva ve spolupráci s designérkou Ing. Ivou Bastlovou, kterou jsme znali z naší předchozí spolupráce na některých společných projektech. Zaujal nás především její entuziasmus, s jakým přistupuje k řešení všech nových projektů, její zkušenost s vybavováním interiérů a v neposlední řadě znalosti a zkušenosti získané na zahraničních veletrzích.

Na základě námi specifikovaných požadavků vytvořila design nové nábytkové řady, kterou již vyrábíme pod názvem ATUA a nabízíme ji prozatím jen na tuzemském trhu. V budoucnu se ale s tímto nábytkem plánujeme účastnit i některého zahraničního veletrhu, protože díky designu, kvalitě zpracování a konstrukci bylo plánováno vyvážet tyto výrobky i do zahraničí. Nechceme jít pouze cestou, že budeme vyrábět pro zahraniční firmy nějaké výrobky nebo komponenty, ale díky našim zkušeným designérům bychom rádi prorazili i s českým designem. Snad nám v naší snaze pomůže i agentura CzechTrade, díky které jsme měli možnost, využít tuto dotaci.

V jaké fázi se projekt nachází nyní?

Projekt je nyní ve fázi, kdy jsou již všechny výrobky navržené a většinou i vyvzorované. Momentálně probíhá focení konkrétních interiérů a příprava katalogu do tisku. Většinu výrobků je možno vidět v naší podnikové prodejně v obchodním domě MoDo v Průhonicích.

Jaká vidíte pozitiva a úskalí jednorázové spolupráce designéra s firmou?

Pozitiva spolupráce s designérem vidíme především v odbornosti této profese, protože doba, kdy se firmy snažily vytvářet si vlastní design je dávno pryč. Kvalitní design výrobku je základním prvkem pro oslovení vytypované cílové skupiny zákazníků.

Chystáte se dál spolupracovat? Uvažujete do budoucna i o oslovení dalších designérů?

Spolupráci s designérem považujeme i v budoucnu za klíčovou pro naši firmu, abychom se udrželi v tomto segmentu výrobců, kteří nabízí nejen kvalitní design, ale i vše ostatní: kvalitu zpracování a v neposlední řadě i servis našim zákazníkům, kde ve spolupráci se dvěma architektkami navrhujeme v naší podnikové prodejně zákazníkům celé interiéry a to vše za korektní ceny, na které jsou lidé v Česku zvyklí.

Iva Bastlová je interiérová návrhářka, která se pohybuje na poli designu již 15 let. O designu uvažuje jak v praxi, tak i na papíře – publikuje v řadě různých médií jako je například Můj Dům, Brands&Storiea nebo Domo.

Po jak dlouhé době v Adresáři designérů CzechTrade se vám naskytla první příležitost ke spolupráci s firmou?

V Adresáři jsem již několik let. Na přelomu let 2010/2011 jsem přes tento projekt zpracovala návrh kolekce nábytku do kanceláří pro společnost Vasa.

Co vám tato spolupráce přinesla?

Možnost spolupráce s českými výrobními společnostmi.

Jaké jsou vaše spolupráce z Adresáře designérů?

Výsledkem další spolupráce je pohovka Sit&Sleep, jejímž výrobcem je Čalouněný nábytek Vilém Duchoň. Ta dostala ocenění Nábytek roku 2017 za mimořádný design. Další návrh byl pro společnost Vavex 1990 s.r.o. – zde se jednalo o kolekci tapet My Dream.

Jaká vidíte pozitiva a úskalí jednorázové spolupráce designéra s firmou?

Jednorázová spolupráce není dle mého názoru ideální. Je to v podstatě pouze výstřel do tmy, který nemusí mít očekávaný efekt. Aby byl produkt dobře navržen, je třeba hodně komunikovat, znát výrobní technologie, trh a cílového zákazníka konkrétní firmy. Nemalá část je o “naladění na stejnou frekvenci”. Když si lidé rozumí, vzájemně se respektují a jde jim o dobrý výsledek, tak je to mnohem snazší. V opačném případě může i dobrý design skončit v kolonce “neúspěch”. Ve všech třech zmíněných případech (Triant, Duchoň, Vavex) se jedná o dlouhodobou spolupráci, která vyústila v návrh kolekce či produktu.

Více čtěte na http://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/czechtrade-jak-funguje-adresar-s-ceskymi-designery