FuckUp Nights zameřená na leadership

24. dubna se v nových prostorách pražské galerie DOX uskutečnila speciální edice ze série FuckUp Nights zaměřená na leadership. Pozvání ELAI přijali a o svých selháních ve vedoucích pozicích hovořili mj. Zbyněk Frolík, zakladatel firmy Linet, Renata Mrázová, globální HR ředitelka NN, Martin Záklasník, ředitel E.ON, či Lucie Brešová, CEO úspěšného brněnského startupu Kiwi. Účastníkům FuckUp Night – Leadership Special vysvětlovali, proč považují neúspěch za důležitý a co jim dal pro jejich další život.

Například Lucie Brešová prohlásila, že v průběhu doslova raketové cesty startupu Kiwi.com vzhůru udělala ve vedoucích funkcích špatných rozhodnutí několik. Zmínila mimo jiné špatně nastavený způsob komunikace s kolegy a podřízenými. Počet zaměstnanců totiž rapidně stoupal, a začalo docházet k tomu, že mnohdy nebylo jasně stanovené a hlavně domluvené, kdo má co na starosti a kdo se čím zabývá. Z toho pak logicky vyplynulo, že někteří zaměstnanci dělali něco jiného, než jejich nadřízení předpokládali, často nebyly hotové důležité věci, a firma se kvůli tomu musela potýkat se závažnými problémy.

Jeden z globálně nejúspěšnějších tuzemských podnikatelů Zbyněk Frolík se podělil o průšvih, kterým si prošel před pěti lety. Investoval tehdy přibližně 100 milionů korun do projektu, o jehož úspěchu nepochyboval. Jelikož v té době už Linet patřil ve svém oboru mezi největší na světě, považoval jsem se za ředitele, který všemu rozumí, prohlásil lakonicky pan Frolík. Projekt ovšem do čtyř let zkrachoval a jeho investice se nenávratně rozplynula. Co bylo špatně, resp. co mělo být uděláno jinak? Mimo jiné jsme podcenili analýzu rizik, zdůraznil Zbyněk Frolík. V rámci projektu se měly podle šéfa Linetu vyrábět v té době nejkvalitnější a také nejlevnější kloubní implantáty. Navzdory tomu cílová skupina, tedy zdravotnický personál, reagovala jinak, než jeho představitelé, a lze říct, že poměrně logicky, očekávali.

Podobně zajímavých příběhů a poučení zaznělo během večera víc. A bylo vidět, že návštěvníci si tento díl FuckUp Night, který spolupořádal European Leadership and Academic Institute (ELAI), a který byl také autorem námětu, náležitě užili.