Kvalitní čokoláda se pozná i podle ceny

Martin Kubišta, jednatel spol. Belvec

Jak zákazník pozná kvalitní čokoládu a jaké trendy v současné době panují v „čokoládovém průmyslu“? Nejen to v rozhovoru prozradil Martin Kubišta, jednatel společnosti Belvec.

Jaká je historie firmy Belvec na tuzemském trhu? 

Historie společnosti Belvec se píše od roku 1994, kdy jsme společně s mými belgickými partnery panem Andrem Vansteenkiste a Ludwinou Dewaele vstoupili na trh České republiky a Slovenska. Přes investice do rychlého občerstvení jsme se dostali až k dovozu a distribuci prémiových potravin, mezi které patří také čokoláda a pralinky z Belgie. Zásobujeme jak nezávislý trh, tak i obchodní řetězce jako jsou Albert, Makro, Globus, Kaufland, Tesco Stores atd., zde je velká konkurence již z důvodu geografické polohy České republiky. Do středu Evropy se prostě snaží dodávat své zboží řada významných výrobců především z velkých ekonomik jako je Francie, Anglie, Německo, ale i proexportní země jako jsou Belgie nebo Holandsko.

Odkud nejčastěji dovážíte „dobroty“?

Regionem pro tyto produkty zaslíbeným jsou belgické západní Flandry. Ty jsou řadu desetiletí ekonomický motor celého Belgického království, zde se tvoří významný podíl celé belgické ekonomiky. Výroba čokoládových produktů a pralinek je zde tradicí, která se z rodinných formátů výroby dostala až do rozměrů celosvětových globálních exportérů.

Fungují v této oblasti nějaké trendy? 

Trendy jsou samozřejmě i v tomto „čokoládovém průmyslu“. Za zmínku stojí famózní pralinky ve tvarech „Plodů moře“, které v minulých desetiletích byly bezesporu nejúspěšnější belgickou pralinkou. Nyní jsou v popředí zájmu Truffles, neboli čokoládové lanýže. Stále více se používají například pralinky zdobené jedlými fotografickými obrázky, které se snaží zaujmout zájemce svou kreativitou a marketingovým využitím.

Jak se dnes v oblasti prodeje cukrovinek v České republice podniká? Je mezi Čechy o kvalitní čokoládu a pralinky zájem?

Belvec zásobuje maloobchodní sít ČR a SR, kam dodává do obchodních řetězců známých v teritoriu ČR a SR. Zásobuje také Cash&Carry, obchodníky typu Ratio, CIPA, Gastrostella. Toto je obratově nejvýznamnější klientela naší společnosti. Belvec má svojí multibrand prodejnu ChocoSky v Praze na adrese Vodíčkova 39. Provozujeme i e-shop www.chocoskyshop.cz , zde můžete nakoupit vše, co Belvec na trh dováží. Významným partnerem posledních let jsou korporátní odběratelé jako ABB, ČEZ, ČSOB, CCS, T-Mobile, Siemens, Moravia Steel, Pražská teplárenská, Škoda Transportations a podobně. Pro tyto partnery Belvec dováží různé speciality, které používají především pro marketingové účely.

Jak zákazník pozná kvalitní čokoládu? Čeho bychom si měli všímat?

Trh je v současné době přesycen různými druhy čokolády a pralinek rozdílné jakosti. Ty kvalitní čokoládové produkty poznáte především podle jejich vůně. Ano, vůně je základem toho, že v obsahu čokolády je skutečně kakao, ořechy a podobně. Je zvláštní, když otevřete krásnou bonboniéru a místo této slastné směsice vůní, na Vás z otevřené dobře vyhlížející dózy „vyletí“ vůně nového papíru a obalového materiálu. Vodítkem pro zákazníky může být i cena. Za kvalitu je totiž třeba si připlatit, 10 dkg kvalitní čokolády nestojí 50 korun.

Zdroj: Agentura Helas