Nadaná studentka z Ostravy stínovala manažery v pražské centrále Raiffeisenbank

Foto2_jitka volkova a sarka konigova_menší

Šárka Königová, studentka gymnázia Ostrava – Hrabůvka, na začátku října „stínovala“ manažery z pražské centrály Raiffeisenbank. Šárka loni v dubnu na veletrhu studentských firem vyhrála cenu Raiffeisenbank Student Leadership Award – cenu pro nejlepšího lídra studentského týmu. Jako výhru získala studentský účet eKonto Student od Raiffeisenbank a možnost stínování manažerů banky. Veletrh studentských firem uspořádala JA Czech, mezinárodní nezisková vzdělávací organizace.

Šárka Königová se v roli pozorovatele zúčastnila Assessment Centra na juniorskou pozici “Bankéř provozu”. Společně s Tomášem Rybáčkem, specialistou HR z oddělení náboru, nahlédla do zákulisí výběrového řízení a systému hodnocení uchazečů. Odpoledne Šárka stínovala Danu Fajmonovou, manažerku rozvoje a vzdělávání a s Jitkou Volkovou, specialistkou interní komunikace, prošla nástroje interní komunikace v bance. Šárka se také seznámila s tiskovým mluvčím banky Tomášem Zavoralem.

Studentka ostravského gymnázia by takovou zkušenost doporučila i ostatním studentům: „Stínování předčilo mé očekávání. V průběhu celého dne jsem měla možnost poznat velmi příjemné lidi, které byla zábava sledovat, a také radost sdílet s nimi jejich zkušenosti a pracovní povinnosti. Určitě bych stínování doporučila také dalším studentům, aby i oni na vlastní oči viděli, jak to v takové velké společnosti funguje a celkově se tak seznámili s pracovním prostředím firmy a s pracovní náplní konkrétních firemních pozic.

Foto 1_ jitka volkova a sarka konigova_mensi

Šárka Königová je členkou JA Firmy (studentské firmy) „Czech – it“, která obsadila druhé místo v národní soutěži JA Studentská firma roku, veletrh podnikatelských talentů, a letos v létě reprezentovala Českou republiku na mezinárodním finále studentských firem v Berlíně. Šárku a její spolužáky z JA Firmy čeká v říjnu i stínování top evropských manažerů v Bruselu. Tyto akce jsou organizovány neziskovou vzdělávací organizací JA Czech, do jejíchž praktických ekonomických programů se může zapojit kterákoli základní, střední a vysoká škola v České republice.

Stínování manažerů

Smyslem stínování manažera (angl. job shadowing) studentem je vzájemné obohacení. Student se stane „stínem“ manažera, seznámí se s manažerskou praxí, kterou může porovnat s teoretickými znalostmi získanými ve škole nebo např. v praktických projektech, jako jsou např. JA Firmy. Seznámení se s firemním prostředím a náplní práce jednotlivých profesí může studentům usnadnit jejich rozhodování o volbě povolání nebo výběr dalšího studia.

Pro manažery je stínování studenty příležitostí k seznámení se s myšlením a postoji mladých lidí, kteří mohou být jejich potenciálními zaměstnanci či zákazníky.

Šárka konigová vítězka ceny za nejlepší vedení teamu z ostravské studentské firmy Czech It a Jitka Volkova z RB

 

O JA Czech

JA Czech je českou kanceláří organizace Junior Achievement, která je nejstarší a nejrozsáhlejší vzdělávací neziskovou organizací na světě. Vznikla v roce 1919 v USA a dnes působí ve více než 120 zemích světa. Do jejích programů se každoročně zapojí na 10 milionů dětí a studentů.

Českou kancelář JA založil v roce 1992 pan Tomáš J. Baťa. Vzdělávací programy JA v ČR od té doby absolvovalo více než 350 tisíc mladých lidí. JA Czech je akreditována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a pedagogům poskytuje akreditovaná školení.Více informací o JA Czech naleznete na www.jaczech.cz.