Regionální firmy věří designu. Pět úspěšných příběhů spolupráce mladých designérů a českých značek

Kolekce Candy firmy Jelínek od Jaroslava Juřici, foto: Jelínek

Propojení dvou odlišných světů – světa designu a světa byznysu a marketingu, který se řídí odlišnými principy, má vlastní pravidla a mantinely. Umějí spolu tyto dvě strany spolupracovat? Máme skvělé české designéry, umějí ale firmy využít jejich potenciál? Našli jsme pro vás pět příkladů, ve kterých komunikace mezi českými regionálními výrobci a designéry funguje.

Nápadité využití netradičních materiálů

Fatra patří mezi významné evropské firmy v oboru zpracování plastů. dlouhodobě spolupracuje s českými designéry. Už v 70. letech navrhla pro Fatru ikona českého designu, Libuše Niklová, první gumové hračky jako Slona, Buvola či Žirafu. Za kolekci nafukovacích hraček, které navazují na její odkaz, od designérů Anny a Jerryho Kozových, Jana Čapka a Zuzany Lednické získala Fatra ocenění v rámci Czech Grand Designu 2013.

Fatra ale spolupracuje i na dalších projektech se současnými špičkovými designéry, kterým poskytuje materiál na zpracování jejich kolekcí, ať už na kabelky pro Vivien Babicovou nebo pláštěnky pro Michaelou Čapkovou.

Kolekce pláštěnek od módní návrhářky Michaely Čapkové, zdroj: Michaela Čapková

„S Michaelou Čapkovou proběhla výborná spolupráce. Do té doby neměla zkušenost s technologií svařování měkčeného PVC, jako první jsme jí tedy vzali do výroby, kde si mohla prohlédnout naši technologii a druhy námi vyráběných materiálů. Osobně pak byla i u vlastní výroby, kde se mohla částečně na tvorbě sama podílet a vše si připravit podle svých představ,“ popisuje pro obě strany netradiční spolupráci Veronika Vaňhová z Fatry. Podobné projekty jsou pro Fatru jednou z možností, jak nápaditě prezentovat své materiály a jejich nevšední aplikace v praxi.

Originální design šetrný k přírodě

Kladenská firma Ecozz vyrábí nákupní designové tašky, batohy a kabelky z recyklovaných PET lahví. Na trhu funguje deset let a dlouhodobě spolupracuje na návrzích produktů s několika českými designéry. Je pro ně důležité, aby kromě základního požadavku šetrnosti k přírodě byly funkční a měly originální design, kterým se budou odlišovat od konkurence.

Láhev Slim bottle vznikla ze spolupráce firmy Ecozz a studia BOAdesign, zdroj: BOAdesign

„Zatím nejlepší spolupráce proběhla s Boadesign, kteří pro nás navrhují už čtyři roky,“ říká majitel firmy Lukáš Hanes. „Našli jsme je díky výběrovému řízení vyhlášeného Czechdesignem, když jsme hledali nový design pro naše nové ekologické tašky.“

Studio BOA tvoří designér Petr Mikošek a oděvní návrhářka Michaela Vrátníková. Pro oba autory je při tvorbě hlavním cílem propojení originálního tvaru, funkce a především kvalita zpracování. „S Ecozz spolupracujeme dlouhodobě, postupně vyvíjíme nové produkty a rozšiřujeme portfolio firmy. Postupně vzniklo několik designů tašek a také funkční láhev na vodu Slim bottle,“ říká Michaela Vrátníková. Momentálně pracují na novém designu textilní sbalitelné cestovní tašky a batohu.

Více zde.