Slezský patriot Karel Engliš rozjížděl první republiku. A miloval Vánoce

Byl strůjcem ekonomického zázraku první republiky. Národní demokrat, šestinásobný ministr financí, guvernér Československé národní banky, rektor dvou největších českých univerzit. Obávaný a přísný workoholik Karel Engliš byl však i nadšeným otcem a dědečkem.

A miloval Vánoce, jak vyplývá z archivů a pozůstalosti.

Byl tím, kdo stvořil první republiku, jak ji známe. Republiku podporující podnikání, obchod, svobodného ducha. Pracovitost, inovace, dobré podnikatelské nápady a jejich realizaci. Karel Engliš byl vlastenec, slezský patriot, ale taky nejmladší z 10 dětí v rodině řezníka, který si už v sekundě na gymnáziu musel ve věku 12 let tvrdě vydělávat, aby se na studiích vůbec udržel a mohl si pořídit skripta a učebnice.

Primus třídy a mimořádně talentovaný student Karel Engliš doučoval slabší spolužáky, jako domácí učitel působil v solventních podnikatelských rodinách, třeba i u pozdějšího prvorepublikového miliardáře Karla Loevensteina, majitele Avie a plzeňských Škodových závodů.

Později u Engliše, tehdy už absolventa Právnické fakulty na Karlo-Ferdinandově univerzitě, rozpoznal jeho ohromný potenciál tehdy proslulý národohospodář Albín Bráf, který byl kdysi Karlovým profesorem a později svého někdejšího žáka doporučil do zaměstnání na Zemském statistickém úřadě v Praze.

Autor: Irena Cápová

Zdroj: Forbes