Spojené arabské emiráty otevírají generální konzulát v marockém městě Laâyoune

Spojené arabské emiráty otevřely ve středu 4. listopadu 2020 generální konzulát v Laâyoune, jedná se o deváté diplomatické zastoupení otevřené v hlavním městě Marocké Sahary za necelý rok.

Slavnostní inauguraci předsedali marocký ministr zahraničních věcí, africké spolupráce a Maročanů pobývajících v zahraničí, pan Nasser BOURITA a velvyslanec Spojených arabských emirátů akreditovaný v Maroku pan Al Asri Saeed Ahmed Aldhaheri.

Spojené arabské emiráty se tak vydaly po stopách Komorského svazu, Gabonu, Středoafrické republiky, Svatého Tomáše a Princova ostrova, Burundi, Pobřeží slonoviny, Eswatini a  Zambie. Stejně tak ve stopách konzulárních zastoupení otevřených ve městě Dakhla v roce 2020, zejména Gambie, Rovníkové Guineje a Guineje-Bissau, Džibutské republiky, Libérie a Burkiny Faso.

Je to první neafrická arabská země, která otevřela konzulát v jižních provinciích Marockého království. Toto zahájení se odehrává v době oslavy 45. výročí Zeleného pochodu a poskytuje příležitost k posílení vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi.

Tato dlouhá řada inaugurací diplomatických zastoupení ve městech Laâyoune a Dakhla pokračuje jako silné gesto potvrzující uznání marockého charakteru Sahary mnoha zeměmi. S otevřením svého konzulátu v Laâyoune se Emiráty staly třetí arabskou zemí, která má konzulátní zastoupení v Marocké Sahaře po Džibuti a Komorském svazu.

Tisková zpráva z Královského kabinetu oznámila v úterý 27. října 2020 otevření výše uvedeného konzulátu. Ben Zayed Al-Nahyane, korunní princ Abú Dhabí, zástupce nejvyššího velitele ozbrojených sil státu Spojené arabské emiráty, také hovořil s JEHO VELIČENSTVEM KRÁLEM Mohammedem VI., aby ho o tomto rozhodnutí informoval.