Vysoce postavená Americká delegace navštívila prostory budoucího generálního konzulátu Spojených států amerických ve městě Dakhla na jihu Maroka

15-01-2021

Důležitá Americká delegace pod vedením státního tajemníka odpovědného za Střední východ a severní Afriku pana Davida SCHENKERA navštívila v neděli 10. ledna 2021 prostory budoucího generálního konzulátu Spojených států amerických v Dakhla v jižním Maroku.

Americká delegace, kterou doprovázel marocký ministr zahraničních věcí Nasser BOURITA, a velvyslanec Spojených států v Rabatu David Fischer, absolvovali prohlídku různých závislostí tohoto budoucího amerického diplomatického zastoupení.

Americký státní podtajemník odpovědný za záležitosti Středního východu a severní Afriky dorazil v sobotu 9. ledna 2021 do Dakhly, druhé zastávky jeho cesty, kterou absolvuje v Marocké Sahaře po návštěvě města Laâyoune.

Pan SCHENKER zdůraznil, že Spojené státy jsou odhodlány prohloubit a posílit své vazby s marockým lidem prostřednictvím podpory nejen vládních vztahů ale i těch obchodních a kulturních výměn.

Zdůraznil také úsilí Maroka „podporovat náboženskou toleranci a soulad“, přičemž citoval zejména „historickou tradici ochrany své židovské komunity“, jakož i podpis Marrákešské deklarace o právech náboženských menšin v islámském světě. Americký státní tajemník rovněž poznamenal, že Maroko zůstává „klíčovým partnerem pro regionální stabilitu“ a dodal, že obě země „těží ze širokého vojenského partnerství“.

Pokud jde o hospodářství, poznamenal, že království je jedinou africkou zemí, se kterou Spojené státy podepsaly dohodu o volném obchodu, což naznačuje, že marocký vývoz do Spojených států se od vstupu tohoto paktu v platnost v roce 2006 více než zdvojnásobil. „Hodnota našeho dvoustranného obchodu se během tohoto období zpětinásobila,“ dodal.

Pan SCHENKER připomněl, že rok 2021 si připomíná 200. výročí zahájení první diplomatické mise Spojených států v Maroku v Tangeru, kde se nachází „nejstarší americké diplomatické zařízení na světě“.

Cesta této vysoké americké delegace do Dakhly je jedním z plodů telefonického rozhovoru 10. prosince 2020 mezi králem J.E. Mohammedem VI. a americkým prezidentem Donaldem TRUMPEM, který oznámil vyhlášení prezidentského dekretu o rozhodnutí Spojených států amerických uznat poprvé v historii plnou svrchovanost Marockého království nad celým regionem Marocké Sahary.

V této souvislosti a jako první konkretizace jejich suverénní iniciativy velkého významu se Spojené státy americké rozhodly otevřít konzulát v Dakhle s především ekonomickým posláním, s cílem podpořit americké investice a přispět k hospodářskému a sociálnímu rozvoji, zejména ve prospěch obyvatel jižních provincií.

Návštěva americké delegace vysoké úrovně v Dakhle, kterou vede tajemník ministra zahraničí pro otázky Středního východu a severní Afriky, odráží bezchybnou podporu USA v procesu otevírání jejich generálního konzulátu v Dakhle, uvedl americký velvyslanec v Rabatu David FISCHER 10. ledna 2021.

Pan Fischer poznamenal, že vláda USA již učinila krok k založení diplomatické pobočky v Dakhle, otevřením virtuálního konzulátu s přítomností online, a dodal, že „to však byl pouze první krok“ .