Vždycky se můžete ještě někam posunout

lauberova

Pokud jste v poslední době jedli salát nebo bagetu, mohli jste narazit na kvalitní majonézu úspěšného českého výrobce. Petra Lauberová původně ve společnosti Avian-M.Z. pracovala jako zaměstnanec, ale odkoupila ji, protože ve svém oboru viděla perspektivu – firmu pak dovedla až ke druhému místu v kategorii Malá společnosti projektu Ocenění Českých Podnikatelek. V našem rozhovoru se vyznala z důslednosti, která je zárukou kvality.

Čím se vaše firma zabývá a jak dlouho je na českém trhu?

Naším oborem je potravinářství. Zabýváme se výrobou dresinků, emulgovaných omáček, majonéz, tatarských omáček, barbecue omáček, zeleninových omáček, jako je třeba rajčatová salsa, a podobně, které dodáváme lahůdkářům, restauracím, hotelům či výrobcům baget, pomazánek a salátů. Částečně prodáváme i v maloobchodní síti u lokálních distributorů, ale především dodáváme pro velkoobchod. Letos se chystáme paletu výrobků ještě rozšířit a také posílit povědomí o naší značce u koncového zákazníka v maloobchodě.

Jaká je momentální situace v potravinářském oboru? Panuje tam velká konkurence?

Samozřejmě existuje konkurence, která vyrábí podobné zboží jako my, ale většinou jako součást širší produkce. My jsme více specializovaní. Myslím, že si mezi nimi stojíme dobře, výrobky vyvážíme i do zahraničí. S konkurencí se většinou přímo nestřetneme, protože když už máme nějakého zákazníka, máme ho dlouhodobě. Nestává se často, že byste se o někoho vyloženě přetahovali. Zákazníci v našem oboru jsou konzervativní. Když už si někoho vyberou a jsou spokojení, tak u něj zůstanou. Jsou rádi za stabilní kvalitu a doprovodný servis. My jsme navíc jako malá firma velmi flexibilní. 98 procent našich zákazníků tedy patří k těm stálým, kteří odebírají naše výrobky každý týden. Nemají důvod měnit. Máme certifikovaný systém potravinářských služeb a kvalita je vysoká. Když už se vyskytne reklamace, je to dáno nesprávným zacházením s výrobkem, třeba že jej dají do mrazáku místo do chladničky.

Jaké jsou nešvary, na které můžeme jako zákazníci u potravin narazit?

Obecným nešvarem v potravinářství je falšování výrobků a složení. Výrobky neplní normy, například ve vaječných těstovinách není vejce, v džemu není ovoce. Firmy pak mají nižší náklady na potravinu a mají výhodu proti konkurenci. Všechno kontrolovat je navíc složité – když už máte majonézu zamíchanou v salátu, žádný kontrolní orgán nepřijde a nebude dělat rozbor majonézy mezi hráškem a bramborem. My se ale každopádně chováme poctivě a respektujeme zákony a normy.

Ovlivňují vaše podnikání nové trendy, třeba poptávka po zdravých potravinách?

Určitě ovlivňuje. Už jen to, že je můj přítel vegetarián a nějakou dobu byl dokonce vegan, mě přimělo sledovat nové trendy a zdravotní aspekty stravování. Mám povědomí o tom, co je a co není zdravé. Majonéza a tatarka nikdy super zdravou potravinou nebude, ale zároveň to není věc, kterou byste jedli každý den ve velkém množství. Je to ochucovadlo, a tady především platí, všechno s rozumnou mírou. Mám ale vymyšlené i nové receptury zdravých výrobků, a je to pouze čas, který mě zatím zdržuje od jejich zavedení. Máme zpracované recepty pomazánek na rostlinné bázi a omáček vhodných pro různé diety. Měla by to být alternativa k vaječným výrobkům a produktům, které obsahují alergeny, například z mléka nebo másla. Nebyla by tam ani sója, která je také alergenní. Prostě pomazánky s minimem alergenů, konzervantů a přídavných látek. Budou sloužit všem, kteří se orientují na zdravou výživu, a zároveň budou protiváhou omáček, které jsou plné oleje a vajec. Potenciál, kam v tomto směru jít, skrývají ovšem i tradiční vaječné receptury. Například se chceme zaměřit na vejce, která nepocházejí z neetických chovů. V rodině to máme nastaveno ekologickým směrem, bez zbytečného zneužívání zvířat, a toto budu postupně přenášet do svého podnikání. Mám radost, když naše výrobky umí lidé používat s mírou. Samozřejmě by mě z ekonomického hlediska potěšilo, pokud bychom prodali o tuny majonézy více, ale jsem ráda, když si na našem výrobku zákazník pochutná jednou denně, a neničí si zdraví tím, že by konzumaci přeháněl, na oběd měl bramborový salát a hned potom bagetu. Přehánění není zdravé vůbec v ničem.

Jak se vám s realizací dalších snů kříží rodinný život?

Dva roky už se věnuji plánování, stavbě a dokončování rodinného domu. Ve firmě máme úzký tým a já mám kumulované funkce – kromě účetní, daňové účetní, manažera nákupu, manažera prodeje, vedoucí provozu, marketingu a tak dále se starám i o vývoj. Což právě odsouvá realizaci mého snu o zdravých pomazánkách a omáčkách. Čas musím dělit mezi dům a firmu. Ale není to jen sen, máme to již ve fázi rozpracování, ale musím tomu ještě nějaké hodiny věnovat. Byla bych ráda, kdybychom to do konce roku mohli již uvést na trh.

Jak jste se ke svému podnikání vlastně dostala?

Ve firmě jsem začínala jako zaměstnanec, ale odkoupila jsem ji poté, co se původní majitel rozhodl výrobu ukončit kvůli nutnosti modernizace a zavádění nových evropských norem. Nerozhodla jsem se, že se stanu podnikatelkou. Prostě to tak nějak vyplynulo. Uměla jsem to, chtěla jsem v tom pokračovat a viděla jsem v tom perspektivu.

Kdo vás v životě nejvíce ovlivnil?

Nikdy jsem neměla konkrétní vzory. Nejvíce mě ovlivnila rodinná výchova, a to především maminka, která byla velmi přísná a naučila mě dělat věci na 100 procent, ale trpělivě, a postupně se posouvat za svým cílem. Její pracovitost, nasazení a důslednost jsou vlastnosti, které se přenesly i na mě a velmi se mi teď hodí. Důslednost mi pomohla sžít se všemi normami a zajistit pro naše výrobky mezinárodní certifikáty, které jsou pro koncového zákazníka, včetně těch ze zahraničí, zárukou a jistotou kvality výrobku.

Co vám v poslední době udělalo v osobním nebo pracovním životě radost?

Dcera velmi úspěšně studuje a bude nyní dělat státnice. I ona zcela převzala rodinnou důslednost. Vždycky se totiž můžete ještě někam posunout. Některým lidem stačí nízká laťka, ale nám ne. Já jsem velmi urputná a řeším detaily. Nepovažuji to za bazírování na detailech, ale na dotažení díla na 100 procent. Jinak v pracovním životě mě potěšilo hladké ukončení loňského roku, a nyní se můžeme pustit s chutí do dalšího období. V podnikání musíte mít oči neustále otevřené a učit se stále něčemu novému.

Připojte se i vy do letošního programu Ocenění českých podnikatelek.

Registrace on-line zdarma do 23. 9. 2016 prostřednictvím http://oceneniceskychpodnikatelek.cz/

 

Kde můžete vidět ty nejšikovnější české ženy pohromadě? Kde můžete být svědky neuvěřitelně silných příběhů lidské vůle a úspěchu? Projekt Ocenění Českých Podnikatelek – OCP podporuje a oceňuje české podnikatelky. Hodnotí se jedinečná kombinace tvrdých čísel a osobních podnikatelských příběhů. V Ocenění Českých Podnikatelek dojde uznání společenská odpovědnost držená v rukou českých žen a jejich vliv na celkovou kultivaci podnikatelského prostředí. Již od roku 2008 pomáhá tento projekt budovat hrdé Česko! Samotné podnikatelky díky automatickému členství v klubu podnikatelek získávají nepřetržitý přísun podnikatelských rad a tip, nový pohled na své podnikání a velice často i nová přátelství. Do Ocenění Českých Podnikatelek – OCP se mohou podnikatelky přihlásit na doporučení odborného garanta CRIF – Czech Credit Bureau, který jejich firmu doporučil na základě analýzy účetních závěrek za poslední tři roky. Dále musí jejich firma mít minimální roční obrat od 10 milionů Kč a hodnocení iRating ve stupních 1–11, být plně v českých rukou a doba podnikání musí být nejméně 4 roky. Za dobu její existence prošlo soutěží již 101 832 podnikatelek, ze kterých postoupilo 2549 semifinalistek, a z nejužšího výběru 328 finalistek bylo nakonec oceněno 77 vítězek. Generálním partnerem projektu je ČSOB a hlavními partnery projektu jsou Microsoft a Česká pojišťovna.

http://oceneniceskychpodnikatelek.cz/

 

 Zdroj: Agentura Helas