Zásah královských ozbrojených sil za účelem zřízení bezpečnostního kordonu s cílem zaručit bezpečnost toku zboží a osob v oblasti Guergarate

20-11-2020

Královské ozbrojené síly přikročily v noci ze čtvrtka na pátek 13. listopadu 2020 zřízením bezpečnostního kordonu za účelem zajištění toku zboží a bezpečnosti osob přes nárazníkovou zónu Guergarate, spojující Maroko a Mauretánii, uvádí prohlášení generálního štábu královských ozbrojených sil.

„Po blokádě provedené zhruba šedesáti štřežícími lidmi pod dohledem ozbrojených milicí Polisaria na trase přes nárazníkové pásmo Guergarate spojující Maroko a Mauretánii a po zákazu práva průjezdu, Královské ozbrojené síly provedly instalaci bezpečnostního kordonu, aby zajistili tok zboží a bezpečnost osob touto cestou“, uvádí totéž prohlášení.

„Tato neútočná operace bez jakéhokoli bojovného úmyslu probíhá podle jasných pravidel zapojení, které vyžadují, aby nedocházelo ke kontaktu s civilisty aby uchýlilo k používání zbraní se uchýlilo pouze v případě sebeobrany,“ uzavírá prohlášení.

Tato operace provedena Královskými ozbrojenými silami na základě nejvyšších pokynů Jeho Veličenstva krále Mohammeda VI, nejvyššího náčelníka a velitele generálního štábu, za účelem obnovení volného pohybu v průchodu El Guergarate „mírovým způsobem, bez střetů nebo ohrožení bezpečnosti civilistů“. Operace přichází poté, co byla dána veškerá šance diplomatickému řešení prostřednictvím OSN.

Přechod El Guergarate je nyní zcela zabezpečen zřízením bezpečnostního kordonu zajišťujícího volný pohyb mezi dvěma hraničními přechody Maroka a Mauretánie.

Rozhodnutí jednat přijalo Maroko v souladu se svými pravomocemi, na základě svých povinností a v plném souladu s mezinárodním právem. Maroko projevilo velkou trpělivost a opakovaně varovalo před provokativními akcemi separatistů Polisaria, kteří brání volnému pohybu zboží a osob v oblasti Guergarate.