ZASEDÁNÍ INTERLIBYJSKÉHO DIALOGU

Libyjská delegace se zúčasňuje druhého kola interlibyjského dialogu v Bouznika (Maroko)

V rámci zasedání druhého kola interlibyjského dialogu ve městě Bouznika (Maroko) a během tiskové konference dne 5. října 2020 za přítomnosti delegací Nejvyšší státní rady, libyjské Sněmovny reprezentantů a zástupce Organizace spojených národů v Maroku, marocký ministr zahraničních věcí, africké spolupráce a Maročanů pobývajících v zahraničí, Nasser BOURITA označil tento dialog za „pozitivní“ a prospěšný tak, že jej můžeme využít k posunu a řešení krize v této zemi.

Zdůraznil také, že tento dialog vyvolal mezi Libyjci pozitivní ohlasy a připomněl úlohu všech stran, které dialog od začátku konstruktivně a pozitivně provázely, včetně podpůrné mise OSN v Libyi (UNSMIL) v čele se Stephanie Williamsovou, která zajišťuje neustálé sledování a podporuje tento Dialog, který považuje za důležitý bod obratu ve stagnaci této libyjské záležitosti.

Ministr BOURITA připomněl postoj Maroka k interlibyjskému Dialogu a v tomto smyslu potvrdil, že hlavní pokyny krále Mohammeda VI. byly vždy jasné, pokud jde o libyjskou situaci, zejména o tento Dialog.

„Konstruktivní a aktivní“ roli Marockého království při usnadňování libyjského dialogu se dostalo příznivého ohlasu a ocenění jak v západních a arabských hlavních městěch, tak i od několika mezinárodních a regionálních organizací, včetně Organizací spojených národu (OSN), která „podporuje všechny iniciativy, které by umožnily doplnit a posunout probíhající mírové úsilí pro vyřešení libyjské krize, včetně nejnovějšího úsilí Maroka, které je hostitelem zasedání dialogu mezi Nejvyšší radou státu a Sněmovnou reprezentantů Libye“.

Závěreční ceremoniál druhého kola interlibyjského dialogu v Bouznika (Maroko) v přítomnosti marockého ministra zhraničních věcí pana Nassera Bourity

Po účasti na důležitém ministerském setkání o Libyi, které spoluorganizovala Organizace spojených národů, zastupující vyslankyně OSN pro Libyi Stephanie Williamsová během virtuální tiskové konference v New Yorku odhaduje, že interlibyjský dialog v Bouznice, který se koná po dohodě podpůrné mise OSN pro Libyi (UNSMIL), „rovněž pomáhá posílit důvěru mezi těmito dvěma institucemi“, jmenovitě Nejvyšší státní rada a Sněmovna reprezentantů.

Tato představitelka OSN také řekla: „jedná se o dobrou věc pro celkové oživení politického procesu“ v Libyi.

Pondělí 5. října, delegace libyjské Sněmovny reprezentantů a Nejvyšší rady státu, vyzvaly během tiskové konference v Bouznice mezinárodní strany zapojené do berlínského procesu a účastnící se zasedání o Libyi v rámci Valného shromáždění OSN, aby podpořily proces v Bouznice, „který dosáhl pozitivních výsledků“.

Předseda libyjské Sněmovny reprezentantů Youssef El Akkouri vyjádřil své poděkování Maroku za vše, co prezentovalo a nadále prezentuje za „mír, harmonii, stabilitu a bezpečnost v Libyi“, a zároveň tvrdí, že Marocké království vždy zůstane zemí velkorysosti k nastolení míru a sjednocení Libyjců.

Předseda delegace Nejvyšší libyjské státní rady Fawzi Al-Agab za sebe vyzdvihl zásadní roli libyjských vyjednávání, které umožnily dosáhnout významného pokroku v kritériích pro výběr osob na nejvyšších pozicích moci a dodává, že debata nadále dosahuje konsensuálního vzorce, společného pro tato kritéria.

Je třeba poznamenat, že pořádání těchto setkání v Maroku představuje posvěcení snah Marockého království sjednotit vhodné podmínky a vytvořit příznivé prostředí pro dosažení komplexního politického řešení v Libyi.