Týden inovací 2018 představí světové špičky výzkumu umělé inteligence, vystoupí i robotka Sophia

Šéf světové jedničky v oblasti umělé inteligence a další špičkoví inovátoři promluví na mezinárodní konferenci v rámci Týdne inovací 2018. Představí se nejvyvinutější humanoidní robotka současnosti Sophia, k vidění budou hi-tech inovace, např. rostlina produkující elektřinu prostřednictvím fotosyntézy, proběhnou odborné semináře a více než 100 doprovodných akcí.

Česko se ve třetím květnovém týdnu na několik dní stane centrem inovací, moderních technologií a umělé inteligence. V pondělí 14. května v rámci hlavní události Týdne inovací 2018, který organizuje European Leadership and Academic Institute (ELAI), vystoupí na konferenci v pražském Foru Karlín přední osobnosti ze světa inovativních technologií a byznysu.

Mimo jiné Igal Raichelgauz, šéf izraelské společnosti Cortica, světové jedničky v oblasti umělé inteligence s největším počtem patentů, či Ermi Van Oers z nizozemského projektu Living Light, jenž vyvinul unikátní technologii osvětlení pomocí energie získané fotosyntézou rostlin. Dále Yishai Potack ze společnosti ReWalk Technologies, jejíž exoskeleton umožňuje lidem upoutaným na invalidní vozík opět stát a chodit, Jonathan Ledgard, inovátor a vynálezce futuristického projektu The Droneport, nebo Carlo Schmid ze švýcarské iniciativy The Mindfire Foundation, jejímž cílem je zkoumat a vyvinout “skutečnou” umělou inteligenci. Promluví rovněž představitelé firem a institucí z Hongkongu, USA, Velké Británie, Švédska či Švýcarska a České republiky.

Jako speciální host se představí Sophia, první robotka se státním občanstvím. Vyvinula ji společnost Hansen Robotics podle návrhu amerického robotika Davida Hansona. Sophia, která nese označení inovační šampión OSN, byla vytvořená podle herečky Audrey Hepburn, výborně rozpoznává a imituje lidské emoce a také zvládá umění nenucené konverzace. Na pozvání ELAI vystoupí jako host na konferenci Týdne inovací 2018, což pro obyvatele ČR bude vůbec první příležitost vidět ji naživo.

“Jsem velmi rád, že se nám v rámci největší celorepublikové události na podporu inovačního prostředí České republiky podařilo získat takto výjimečné hosty,” říká Lukáš Sedláček, ředitel a spoluzakladatel ELAI. “Humanoidní robot Sophia je světová senzace a Česko na pozvání ELAI navštíví vůbec poprvé. Také mě nesmírně těší, že kromě zástupců řady úspěšných zemí nám své zkušenosti předají představitelé izraelských inovačních firem a startupů, protože tamní inovační ekosystém patří k těm nejúspěšnějším na světě,” dodává Lukáš Sedláček.

Na konferenci budou přednášet a diskutovat i přední zástupci tuzemské inovační scény. Například Taťána le Moigne, ředitelka české a slovenské pobočky Google, Michal Pěchouček, profesor a zakladatel Centra umělé inteligence při ČVUT, Oliver Dlouhý, zakladatel úspěšného startupu Kiwi.com, či Jan Řežáb, zakladatel a předseda představenstva Socialbakers. V roli moderátora se představí Nikita Poljakov, zástupce šéfredaktora Hospodářských novin.

Ve stejný den se rovněž ve Foru Karlín bude konat Inovační veletrh s odbornými semináři a prezentacemi špičkových inovací. Například světový robotický gigant ABB Robotics na veletrhu představí svého nejnovějšího robota Yumiho, který je mimo jiné schopný dirigovat orchestr. K vidění budou i novinky z oblasti 3D tisku, virtuální reality, laserové projekce Signal Festivalu, prezentace a testovací jízdy v modelech S a X vozů značky Tesla ad.

Po celý týden bude na mnoha místech ČR probíhat více než 100 doprovodných událostí na podporu inovací, moderních technologií a umělé inteligence. Zájemci se budou moci zúčastnit konferencí, workshopů, prezentací a dalších akcí.

Generálním partnerem Týdne inovací 2018 je společnost Unipetrol, zlatými partnery jsou Google, Česká spořitelna, IQOS, Direct People, Forum Karlín, HB Media, stříbrnými partnery Ayming, Comtes FHT, Zastoupení Evropské komise v ČR, CA Technologies, Movisio a IBM.

O Týdnu inovací:

Týden inovací je největší událost roku zaměřená na inovace, moderní technologie a umělou inteligenci. Jejím cílem je seznámit firmy a veřejnost s nejnovějšími světovými trendy na poli inovací a moderních technologií. Týden inovací se uskuteční ve dnech od 14. do 20. května. Hlavní událostí je pondělní mezinárodní konference v prostorách Fora Karlín a Inovační veletrh se semináři, který se bude konat na stejném místě. V průběhu Týdne inovací bude po celé ČR probíhat více než 100 doprovodných událostí.

O ELAI:

European Leadership & Academic Institute (ELAI) vznikl v roce 2010 s cílem kultivovat rozvoj talentů v ČR. A to jak pomocí vzdělávacích aktivit pod vedením výjimečných osobností, tak organizováním celorepublikových událostí na podporu inovací, podnikání a startupů. Vytváří platformu, kde neexistují mantinely pro nové nápady, myšlenky a spolupráci. Kromě Týden inovací pořádá také českou podobu celosvětové události Týden podnikání.