První ročník Akademie pro začínající podnikatelky AWE úspěšně zakončen. Cenu za nejúspěšnější projekt si odnáší Helena Bartošová s projektem Filharmoniště

13 týdnů studia v programu Arizonské státní univerzity, 39 studentek a jejich projektů, 7 finalistek v závěrečné soutěži AWE a 1 vítězka. Takový byl 1.ročník společného vzdělávacího projektu neziskové organizace Business & Professional Women CR a Velvyslanectví USA v ČR. Předávání certifikátů úspěšným absolventkám a vyhlášení výsledků soutěže o Nejlepší projekt AWE se uskutečnilo v prostorách Rezidence Velvyslance USA.

Zájem o účast v Akademii byl ze strany začínajících podnikatelek opravdu velký. Původně byl projekt AWE naplánován pro 30 českých podnikatelek, vysoký počet přihlášek, kterých dorazilo 193, vyústil v jeho rozšíření. Aktivně se tak do studia nakonec zapojilo 39 studentek. „Je velmi povzbudivé vidět, že i přes překážky, které jsme my ženy musely během měsíců lockdownu překonat, se našla skupina aktivních žen, které se nevzdaly svých snů a pustily se aktivně do jejich plnění. A jsem velmi ráda, že jsme s naší organizací mohly být u toho. Také mě těší, že se kolem projektu spontánně vytvořila komunita aktivních podnikavých žen, mezi něž se mohou přidat i další, například připojením se k naší FB skupině. Inspiraci a motivaci tam najdou jak začínající, tak i již aktivní podnikatelky. Pro některé z nich to možná bude impuls pro přihlášení se do dalšího ročníku, který již dnes začínáme pomalu plánovat,“ říká Lenka Šťastná, prezidentka Business & Professional Women CR.

V průběhu celého programu studentky „provázela“ trojice facilitátorek – Bohdana Goliášová, Lenka Daňková a Ingrid Šůrová. Byly jim motivací i oporou. I díky nim se studentkám dařilo posouvat své projekty správným směrem. Během 3 měsíců online studia v rámci programu DreamBuilder vyvinutém prestižní Thunderbird School of Global Management Arizonské státní univerzity absolvovaly studentky 13 „workshopů, během nichž pracovaly na rozvoji projektů, se kterými se do Akademie přihlásily.

Celkem 13 studentek pak svůj projekt představilo odborné porotě, ve které zasedla prezidentka Business & Professional Women CR Lenka Šťastná, byznys mentorka Margareta Křížová a podnikatelka Jana Matoušková, vybrala nejlepší projekt. Jako nehlasující člen poroty byl přítomen i kulturní attaché Velvyslanectví USA Erik Black, který projekt do České republiky přivedl. Projekty, které se dostaly do finále byly z nejrůznějších oborů. Jedno však měly společné – chuť jejich autorek realizovat svůj sen o vlastním novém podnikání a pracovat na svém i jeho dalším rozvoji.

Cena za 1. místo a šek na 50 tisíc Kč, který jeho majitelce pomůže v dalším rozvoji jejího byznysu, patří Heleně Bartošové, která se do AWE přihlásila s projektem Filharmoniště. Projekt Filharmoniště přináší vážnou hudbu od profesionálů všem divákům už od nejútlejšího věku. Na koncertu pro rodiče s dětmi od 0 do 3 let se posluchači uvelebí na dece, mohou si kreslit, nebo dát svačinu a poslechnout si třeba Mozarta nebo Vivaldiho. Kromě toho Helena získala také příležitost využít 5 hodin mentoringu dle vlastního výběru. Ten je připraven i pro další finalistky, které se se svými projekty umístily na 2. a 3. příčce.

Na 2. místě skončila Barbora Kudelová se svým projektem CTRLBK. CTRLBK je značka českého minimalistické udržitelného oblečení. Stojí na základech lokálnosti a vynositelnosti. Snaží se najít výjimečné střihy a vyrábět z kvalitních materiálů. Mimo to se věnuje osvětě v oblasti pomalé módy, udržitelnosti a obecného přístupu k oblečení. Třetí příčku se svým projektem 7 míčů obsadila Kateřina Šorfová. Projekt 7 míčů přináší hravé a zdravé sezení vhodné do dětských pokojů, školek či kanceláří. Autorka projektu se rozhodla známé gymnastické míče schovat do hravého a veselého obalu z kvalitní potahové látky. Děti si s ním mohou hrát, ale je určen také k sezení u stolu a je velmi vyhledávanou pomůckou pro děti s ADHD.

„První ročník AWE v České republice byl jednoznačným úspěchem! Zaznamenali jsme obrovský zájem podnikatelek z celého Česka o připojení se k prvnímu ročníku, že bylo těžké vybrat mezi nimi jména těch, které se do programu dostanou. Je to důkaz toho, že existuje mnoho českých žen, které by si chtěly splnit své sny vlastnit a provozovat vlastní byznys. Náš implementační partner, BPWCR, dále koordinoval nábor, registraci a usnadnění 13týdenního online kurzu s velkou profesionalitou a odhodláním, což umožnilo hladký a efektivní běh programu. Pak tu byly samy vynikající facilitátorky AWE, ženy, které vedly týdenní diskuse o kurzech – každá z nich také úspěšná podnikatelka! Poskytly studentkám AWE okamžitou a užitečnou zpětnou vazbu a perspektivu, která pomohla povzbudit všechny k dokončení kurzu a plnění jejich obchodních snů. Jako bývalý manažer jsem neuvěřitelně hrdý na to, že jsme mohli uspořádat první AWE v Česku, a těším se na další,“ hodnotí 1. ročník Akademie pro začínající podnikatelky Erik Black, kulturní atašé Velvyslanectví USA v České republice.

Academy for Women Entrepreneurs (AWE)

Vznik AWE před třemi lety iniciovala americká vláda. V roce 2021 se studijní programy AWE objeví ve více než 75 zemích světa a otevřou tak cestu k podnikání pro 70 000 žen! Business & Professional Women CR byla vybrána jako partnerská organizace, která tento projekt realizuje v České republice za podpory Velvyslanectví USA v ČR. #AWEnergized #AWEinCzechia

Veřejně prospěšná organizace BPWCR propojuje aktivní ženy s cílem podpořit ekonomickou nezávislost žen. Členkám a členům umožňuje zapojit se a přispět k pozitivní změně ve společnosti. Celoročně vede kampaň za #rovnéplaty, medializuje ženské vzory, organizuje odbornou konferenci Equal Pay Day, mentoringové programy, podporuje téma postavení a vlivu žen ve společnosti. Tvoří a realizuje projekty na podporu rozvoje žen a využití jejich potenciálu. Aktuálně jde o Women in the Media (WOMED), Anchors for the future pro dívky a nejnověji Academy for Women Entrepreneurs (AWE) – vzdělávací projekt, který BPWCR realizuje jako první v Česku ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v ČR.

Profily finalistek 1. ročníku Akademie pro začínající podnikatelky (AWE)

Růžena Jeleneková – Pražské zkratky

Projekt Pražské zkratky pomáhá zjednodušit plánování výletů do Prahy. Prostřednictvím webových stránek www.prazskezkratky.cz přináší pro rodiny s dětmi ověřené tipy, jak projít centrem Prahy svým vlastním tempem, bez průvodce a zároveň děti seznámit s její historií. V e-shopu nabízí ty nejkrásnější knihy a hry o Praze pro děti. V nabídce je také sestavení itineráře na míru – podrobný program v Praze přizpůsobený roční době, věku dětí, zájmům a preferencím.

Barbora Kudelová – CTRLBK

CTRLBK je značka českého minimalistické udržitelného oblečení. Stojí na základech lokálnosti a vynositelnosti. Snaží se najít výjimečné střihy a vyrábět z kvalitních materiálů. Mimo to se věnuje osvětě v oblasti pomalé módy, udržitelnosti a obecného přístupu k oblečení.

Jana Dušátková – Češtinářské špeky

Češtinářské špeky jsou kartičky, které zábavnou, stručnou a přehlednou formou ukazují nejčastější chyby, které v češtině děláme. A to nejen žáci ve školách, ale velmi často i dospělí. Nejsou to jenom chytáky a výjimky, ale i pravidla, o kterých často ani nevíme, že existují, nebo mylně zažité jevy, které jsou ale chybné. Kartičky jsou vhodné pro učitele jako doplněk do výuky češtiny, pro cizince, kteří se učí česky nebo pro kohokoliv, koho čeština baví nebo se v ní chce zlepšit. Jako bonus jsou v kartičkách kromě pravopisných a gramatických jevů také jazykové zajímavosti, etymologie běžně používaných slov či význam slov ve známých rčeních.

Katarína Balcová – Hayee

Hayee, to je značka unikátních dětských matrací určených primárně do cestovních postýlek, ale lze je využít i jako samostatnou dětskou matraci či hrací podložku. Jsou vhodné již od narozeného miminka, z odolného a omyvatelného materiálu. Hlavní výhodou matrací je jejich malý rozměr pro přepravu, rychlá příprava ke spaní na samonafukovacím principu a zejména možnost regulovat tvrdost matrace dle potřeby.

Jana Kopáčiková – STYLE MANAGER

Služba STYLE MANAGER se specializuje na vytížené ženy, které chtějí vypadat a cítit se skvěle. Poskytuje jim módní poradenství. Zaměřuje se především na manažerky z korporací a byznysmenky, které nemají čas chodit po obchodech nebo nevědí, kde sehnat ty správné kousky. Pracujeme zejména s tím, v čem se žena cítí dobře. To obohatíme o věci, které budou korespondovat s jejím životním stylem. Mimo služby stylistů, kteří ženám pomohou vyčistit a vytvořit nadčasový šatník, je služba doplněna o stylingovou appku STYLE MANAGER, kde mohou najít inspiraci pro každodenní oblékání a vytvořit si vlastní virtuální šatník, který tak mají po ruce kdykoli, když budou přemýšlet, co si vzít na sebe. STYLE MANAGER navíc pomáhá i matkám samoživitelkám. Vytříděné kousky ze šatníků klientek vždy putují do Klubu svobodných matek, který věci dále prodává nebo daruje maminkám.

Helena Bartošová – Filharmoniště

Projekt Filharmoniště přináší vážnou hudbu od profesionálů všem divákům už od nejútlejšího věku. Na koncertu pro rodiče s dětmi od 0 do 3 let se posluchači uvelebí na dece, mohou si kreslit, nebo dát svačinu a poslechnout si třeba Mozarta nebo Vivaldiho. Pro starší děti od 3 do 7 let nabízí kromě koncertů vážné hudby i hudební pohádky, hrané profesionálními muzikanty, a interaktivní hudební workshopy.

Kateřina Šorfová – 7 míčů

Projekt 7 míčů přináší hravé a zdravé sezení vhodné do dětských pokojů, školek či kanceláří. Autorka projektu se rozhodla známé gymnastické míče schovat do hravého a veselého obalu z kvalitní potahové látky. Děti si s ním mohou hrát, ale je určen také k sezení u stolu a je velmi vyhledávanou pomůckou pro děti s ADHD. Svůj míči si však mohou pořídit i dospělí, kteří si díky sezení na nich mohou také posilovat své svalstvo.