Evropské řetězce vycházejí vstříc požadavkům veřejnosti na ekologické nakupování: Aldi testuje v Británii bezobalové řešení české firmy 

Jeden z největších evropských maloobchodních řetězců Aldi otevřel ve Velké Británii ve městě Royal Leamington Spa zbrusu nový „ekologický“ supermarket, jehož cílem je snížit průměrné emise CO2 produkované běžnými supermarkety o dvě třetiny. Součástí tohoto obchodu je i modul české firmy Miwa, nabízející bezodpadové nakupování kávy, oříšků, mandlí či semínek do opakovaně použitelných nádob. Odpadá tak drtivá většina jednorázových obalů. Česká firma obdobně spolupracuje například i s největším nizozemským řetězcem Albert Heijn, v Česku pak s řetězcem Albert.

„V Británii jde zatím o pilotní spolupráci. Je pro nás velice důležitá, protože Aldi má jen ve Velké Británii téměř tisícovku obchodů. Úspěch a implementace v dalších tamních obchodech závisí na tom, jak zareagují zákazníci a také jak komfortní a efektivní bude náš systém pro zaměstnance obchodu. Čísla po prvním měsíci provozu zatím vypadají velice dobře,“ říká výkonný ředitel společnosti Miwa Mirek Lizec.

„Velká Británie je v bezobalovém prodeji o kousek dál než například Nizozemsko nebo Česko. Ale ne o moc, celý obor je všude v Evropě pořád v plenkách. Řetězce testují, co jim bude fungovat. Zvětšuje se také tlak veřejnosti na ekologické nakupování, což se postupně projevuje i v legislativních požadavcích. Roste shoda na tom, že hory odpadu spojené s jednorázovými obaly nejsou v pořádku, a výrobci potravin i řetězce na to musejí a často i chtějí reagovat,“ dodává Mirek Lizec.

K prvním kontaktům mezi britskou pobočkou Aldi a firmou Miwa došlo před rokem a půl. Pilotní spolupráce měla začít už na podzim 2021, ale vše posunul covid-19. V Aldi si pak bezodpadové řešení Miwa testovali nějakou dobu interně, a nakonec se jej rozhodli vyzkoušet v novém obchodě nedaleko své britské centrály. Na tyto potraviny prodávané do vlastních nádob zákazníků nebo papírových sáčků poskytuje Aldi slevy, což je pro zákazníky vedle ekologických důvodů také neopominutelný motivátor.

Řešení společnosti Miwa, se kterým uspěla již u několika evropských maloobchodních řetězců, je založeno primárně na opakovaně použitelných standardizovaných kapslích – kolujících mezi obchody, servisním centrem a výrobci – a na maximálním využití chytrých dat. Jedna taková kapsle během svého životního cyklu ušetří téměř 2 000 kusů jednorázových obalů. Důležité pro obchodníky je také fakt, že zmíněný systém nijak nenarušuje jejich dosavadní logisticko-operační procesy, naopak jim přináší ekonomickou a ekologickou výhodu. I proto Miwa právě úspěšně dokončuje jednání o spolupráci i s několika dalšími řetězci supermarketů v různých zemích Evropy.

Poznámky pro editory

MIWA – česká společnost, aktivní na trhu od roku 2016, která vyvinula systém umožňující bezodpadové nákupy díky systému znovupoužitelných obalů. Její řešení je založené na kapslích vybavených chytrou technologií a odpovídá logistickým i hygienickým požadavkům současných obchodních řetězců a velkých výrobců. Firma se může pochlubit spoluprací například s nadnárodní skupinou Ahold Delhaize včetně českého Alberta a holandského Albert Heijn. V Česku pak Miwa spolupracuje také třeba s řetězcem Country Life nebo s Biopekárnou Zemanka. Více o fungování systému Miwa ve videu ZDE.

Miwa byla v roce 2022 jako první česká firma vybrána Světovým ekonomickým fórem (WEF) mezi tzv. Technology Pioneers, tedy světové technologické průkopníky ve svém oboru. Totéž ocenění v minulosti získaly společnosti jako Twitter, Airbnb nebo Google. V roce 2021 uspěla Miwa jako jediná česká firma v poslední době v rámci evropského programu Horizon Europe a v rámci European Innovation Council Acceleratoru obdržela grant, který jí má pomoci uvádět produkty na trh.

ALDI – jeden z největších evropských maloobchodních řetězců, založený v Německu bratry Karlem a Theem Albrechtovými v roce 1946. Dnes jde o de facto o dvě různé firmy, Aldi Nord a Aldi Süd, které ovšem v některých oblastech spolupracují. Britská pobočka Aldi spadá společně například se Spojenými státy pod Aldi Süd. Ve Velké Británii má nyní Aldi téměř tisíc obchodů.

Pro další informace kontaktujte:
Jan Šimral
mediální zástupce společnosti MIWA
Tel.: +420 737 944 370
E-mail: info@jansimral.com