Hledají se inovátoři, vývojáři a kreativci. Během hackathonu budou řešit post-pandemické výzvy

Za necelý měsíc, v pátek 14. května 2021, odstartuje víkendový hackathon zaměřený na vylepšení zdravotní péče a byznysového prostředí, které poznamenala pandemie. Za akcí s vystihujícím názvem Hack 2 Normal stojí organizátoři SWCSummitu a pražské inovační centrum HubHub. O hlavní cenu ve výši 30 tisíc korun zabojuje během 48 hodin osm soutěžních týmů. Buď v prostorách HubHubu v paláci ARA na Praze 1, nebo online – podle aktuálních možností. Zájemci se můžou registrovat na www.swcsummit.com/hack2normal.

„Tématem akce je návrat do normálu. Už teď je ale jasné, že do původních kolejí se některé oblasti vrátí jen stěží. Budoucnost po pandemii je plná otazníků a nejspíš se v mnohém nastaví nová měřítka. Teoreticky nad tím můžeme hekat, my jsme se ale rozhodli nové výzvy raději hacknout. Inovacemi, které v novém normálu ulehčí život široké veřejnosti,“ říká Václav Pavlečka, zakladatel SWCSummitu a spoluorganizátor hackathonu.

Do hackathonu Hack 2 Normal se může zapojit prakticky kdokoli. „Je to ideální příležitost pro studenty, ale i pro lidi, kteří už mají zkušenosti z nejrůznějších oborů. Uplatní se podnikatelé, lidé ze startupů, IT odborníci, kreativci i obchodníci. Není nutné mít dopředu kompletní tým. Jednotlivci se buď připojí k jiným skupinám nebo můžou vytvořit týmy na místě,“ přibližuje další spoluorganizátor a manažer pražské pobočky HubHub Milan Kilik.

Soutěžit se bude ve dvou až pětičlenných týmech. Registraci se vyplatí neodkládat. Do neděle 25. května platí zaváděcí ceny 100 Kč pro studenty a 200 Kč pro všechny ostatní účastníky. „V dalších dvou týdnech se registrační poplatky mírně zvýší, i tak ale nepůjde o nijak vysoké částky. Vše je k dohledání na webu,“ upřesňuje Kilik.

Problémy k řešení: zdraví a byznys

Organizátoři Hack 2 Normal hackathonu zatím vytyčili pět oblastí, na které by se soutěžní týmy měly zaměřit:

  • První oblastí je zanedbané zdraví. Řada lidí během pandemie kvůli strachu z nákazy nebo i v důsledku přetížení zdravotnického systému řešila jen nejakutnější problémy. Účastníci hackathonu by proto měli vymyslet aplikaci, která by uživatele motivovala k prevenci a hlídala za ně důležité termíny.
  • Druhé téma souvisí s předchozím – soustředí se na zubní hygienu. Lidé v uplynulém období zanedbávali návštěvy zubařů i dentální hygieny. Míru škod by mohla odhalovat nová aplikace, která vyfocením „úsměvu“ odhalí, kde má uživatel kazy, případně jaké další problémy potřebuje vyřešit.
  • Třetím tématem je podpora byznysových oblastí, kde kvůli pandemii chybí peníze. Vládní nařízení zcela znemožnila podnikání v některých oborech a finanční pomoc je nedostatečná nebo žádná. Výzvou pro „hackery“ je vymyslet řešení, které umožní tyto obory investičně podpořit.
  • S byznysem souvisí i čtvrté téma orientované na kvalitu pracovní prostředí. Pandemie podstatně změnila podmínky na pracovištích, ohromnou část lidí vyhnala z kanceláří a zavřela je na home office. Mnozí v důsledku toho nyní trpí frustrací, což se časem může odrazit na poklesu výkonu celých firem. Základem nápravy je začít (ne)spokojenost s pracovním prostředím monitorovat a analyzovat – k tomu by měl sloužit „wellbeing chatbot“.
  • Poslední definované téma se týká vzdělávání, které v uplynulém roce zaznamenalo snad nejmarkantnější proměnu. Online formáty ale nejsou dotažené a mnohým studentům se s nimi obtížně pracuje. Výzvou pro inovátory je vymyslet nástroj, který online přednášky učiní přívětivějšími, rozdělí je do lépe vstřebatelných menších úseků, ty prováže s dalšími zdroji apod.

Navržené oblasti ale nejsou dogma. Účastníci si můžou definovat i jiný problém, který se inovací pokusí vyřešit. Možnosti jsou v tomto směru zcela otevřené, téma by jen mělo zapadat do zastřešující ideje návratu k běžnému životu po skončení pandemie.

Odměna pro vítěze: 30 000 Kč a šance na realizaci nápadu

Všechny soutěžní týmy svá řešení během nedělního dopoledne odprezentují před odbornou porotou a ta hned poté zvolí tři nejlepší týmy, které získají finanční odměnu. Vedle toho se vítězové můžou těšit i na tzv. pitch day v investičních fondech Air Ventures a UP21, konzultace s mentory z SWCSummitu a HubHubu, medializaci svého řešení prostřednictvím článků a podcastů a další plnění ze strany partnerů akce.

„Mimo finančních odměn a dalších hmotných cen by si účastníci měli z akce odnést především dobrý pocit z toho, že přispěli k nějakému vylepšení, které má skutečnou šanci na využití. Cílem Hack 2 Normal hackathonu totiž není tvořit tzv. do šuplíku, ale vymyslet řešení, která partneři jednotlivých témat posléze budou moci uvést do praxe,“ uvádí Václav Pavlečka.

Na další přidanou hodnotu pak upozorňuje Milan Kilik, který vyzdvihuje navazování kontaktů. „Soutěžící mají možnost konzultovat své projekty s řadou mentorů – odborníků na nejrůznější oblasti, ke kterým by se jinak těžko dostávali. A nadto může právě takovýto projekt zásadním způsobem propojit budoucí kolegy. Kdo ví – třeba se na Hack 2 Normal dají dohromady podobní géniové, jako byli Steve Jobs a Steve Wozniak,“ odkazuje na slavné zakladatele značky Apple.