Ikonická skleněná pyramida v pařížském Louvre slaví 30 let

Ikonická prosklená pyramida v pařížské galerii Louvre slaví 30 let. Budova, kterou navrhl architekt Ieoh Ming Pei, se stala moderním monumentem jinak historického muzea a hlavním poznávacím bodem instituce. Přes 21 metrů vysoká pyramida nahradila park a stala se hlavním návštěvnickým vstupem.

Projekt výstavby pyramid a nového vstupu do galerie Louvre oznámil v září 1981 francouzský prezident François Mitterrand. Takzvaný Grand Louvre čítal několik zásadních kroků. Prvním důležitým bylo převzetí jednoho křídla paláce, které do té doby používalo Ministerstvo financí. Tímto se měla zvětšit kapacita výstavní plochy z 31 tisíc na více než 60 tisíc metrů čtverečních. Vytvořili se nové prohlídkové trasy a muselo být přepracováno celé fungování muzea.

Louvre tímto získal prostory, do kterých však neměl jednotný vstup. Osloven byl americký architekt Ieoh Ming Pei, který dostal nápad na sjednocení vstupu pomocí 21 metrů vysoké prosklené pyramidy. Velmi sporný prvek vyvolal velké diskuze a kritiku. Dosavadní prostranství fungovalo jako parkoviště, uprostřed byly ostrůvky zeleně s jezdeckou sochou.

O výstavbě bylo rozhodnuto v roce 1984 samotným prezidentem a na konci března 1989 byla dokončena. Má výšku 21,6 metru, délku hrany 35 metrů a čítá 603 kosočtvercových a 70 trojúhelníkových dílů. V okolí velké pyramidy najdeme tři menší pyramidy fungující jako světlíky a vodní plochy s tvarem trojúhelníku. Po vstupu do pyramidy sestupují návštěvníci po točitém schodišti do vstupní haly mířící k pokladnám a jednotlivých expozic.

Foto a zdroj: Louvre, DesignMag