Jak chránit své úspory během inflace?

Pokud se zajímáte o vývoj finanční a ekonomickou situaci, nebo alespoň občas sledujete večerní zprávy, je pravděpodobné, že jste často slyšeli odborníky a ekonomy diskutovat o míře inflace v ekonomice. Nechávat své celoživotní úspory na běžném účte může být během pár let přímá cesta k znehodnocení vašich peněz. Ačkoliv z hlediska likvidity mají běžné či spořící účty své opodstatnění, nízké zhodnocení na těchto typech účtů vede některé jednotlivce k tomu, aby hledali alternativní místa pro uložení svého kapitálu. Vyplatí se tedy mít alespoň základní přehled o dalších možných alternativách, jak vaše úspory v budoucnosti zvýhodnit.

Inflace a vaše úspory

Inflace může spolu se změnou cen ovlivnit i vaše úspory a výši finančních prostředků, které si často odkládáte pro případ nenadálých finančních problémů. Pokud budete mít všechny své peníze na obyčejném či spořicím účtu v bance, začne je v průběhu let ubírat inflace. Cíle, na které si spoříte, se mohou brzy stát nedosažitelnými.

Proto je důležité investovat do produktů, jejichž cílem je přidat vašim penězům více, než kolik jich inflace ubírá. K tomu je třeba podstoupit určité riziko, ale dobře diverzifikovaný soubor investic vám může pomoci zajistit nejlepší šanci na růst vašeho bohatství.

Jsou akcie sázka na jistotu?

Investování je způsob, jak si při své zaneprázdněnosti odkládat peníze stranou a nechat je pracovat za vás, abyste mohli v budoucnu plně sklízet plody své práce. V případě akcií jde pravděpodobně o jeden z nejznámějších způsobů, jak investovat a potenciálně i zhodnotit své finanční prostředky. Ale pozor, vždy je velmi důležité sledovat trh a být si svou investicí jistý.

Momentální situace může v případě, že se rozhodnete investovat do akcií, přinést jisté riziko. V současné době je více než patrný pád cen akcií na prakticky všech burzách. Skvělým příkladem může být například propad ceny akcie internetové televize Netflix, která během pouhého dne ztratila téměř čtvrtinu své ceny. Dalším příkladem je pokles cen akcií společnosti Meta, pod kterou spadá i známá sociální síť Facebook. Zde akcie opět během jednoho dne spadly o 26 procent.

„Znamená to, že pokud by někdo teď chtěl začít investovat do akcií, aby se ochránil před inflací, tak pravděpodobně své peníze akorát ztratí,“ říká Jan Večerka, z BrikkApp.

Dalším způsobem jak investovat je crowdfunding

Crowdfunding obecně označuje skupinu lidí, kteří spojí své peníze, aby dosáhli společného cíle. Crowdfunding se může týkat i investičních situací a jednou z nejnovějších aplikací, která si získala oblibu, jsou nemovitosti.

Do crowdfundingu nemovitostí je zapojena skupina investorů, z nichž každý přispívá penězi na konkrétní nemovitostní transakci. Pokud například zkušený realitní investor identifikuje lukrativní příležitost k rekonstrukci bytového domu a jeho následnému prodeji se ziskem, ale nemá potřebný kapitál, může tuto investici proměnit v crowdfundingovou příležitost a pokusit se získat zbytek potřebných finančních prostředků od investorů.

„Uživatel BrikkAppu může využívat srovnávací nástroje a přes aplikaci přímo do nemovitosti investovat, a to již od 1 000 Kč,“ potvrzuje Jan Večerka, zakladatel a CEO aplikace BrikkApp, brikkapp.cz.

Z pohledu investorů poskytuje crowdfunding přístup k podstatně většímu počtu investičních příležitostí a umožňuje jim rozložit jejich kapitál v menších částkách mezi více investic, a tím dosáhnout větší diverzifikace.

Zlato a drahé kovy

I když technicky vzato spadají drahé kovy, jako je zlato, do kategorie komodit, mají ve světě ochrany proti inflaci zvláštní postavení. Po tisíce let používaly civilizace na celém světě drahé kovy jako základ svých měn. Zpočátku se z těchto kovů vyráběly i samotné fyzické peníze ve formě mincí. Později centrální banky navázaly papírovou měnu na skutečné zlato ve svých trezorech.

Když hrozí inflace, investoři se vrhají na zlato a jeho ceny prudce rostou. Drahé kovy jsou také relativně odolnou investicí proti recesi, protože v důsledku otřesů na trhu papírová aktiva padají, zatímco zlato si udržuje svou hodnotu. Zlatu se obvykle nedaří na býčích trzích, ale investoři ho považují za bezpečnou záchranu v dobách krize.

Kryptoměny vám pomůžou s diverzifikací

Kryptoměny jsou digitální aktiva vytvořená pomocí softwaru počítačových sítí, který umožňuje bezpečné obchodování a vlastnictví. Kryptoměny jsou ale poměrně rizikovou investicí. Obecně platí, že vysoce rizikové investice by měly tvořit jen malou část vašeho celkového portfolia.

Tento druh investice je volatilní a neměl by být vaším jediným aktivem v investičním portfoliu. Investice do kryptoměn může však investorům nabídnout skutečný nástroj pro diverzifikaci a v budoucnu i jistou ochranu vložených finančních prostředků před inflací.

Investování během vysoké inflace

Každý typ investice má svá pro a proti. Také u různých výše popsaných možností jak zhodnotit své úspory existují kladné a záporné vlastnosti.

Hlavní výhodou investování v době inflace je samozřejmě zachování kupní síly vašeho portfolia. Může vás to také vést k diverzifikaci, což vždy stojí za zvážení. Rozložení rizika mezi různé podíly je osvědčenou metodou tvorby portfolia, která je použitelná jak pro strategie boje proti inflaci, tak pro strategie růstu aktiv.

Pokud je pro vás investování zcela nové, nepouštějte se raději do žádných větších investic, bez získání všech potřebných informací. Pokud chcete ze začátku vložit jen menší část svého kapitálu, skvěle se pro to hodí například již zmiňovaný realitní crowdfunding, kde často nejnižší možná investice začíná už na několika tisících korun.

„Myslím, že je to velký trend pro generaci mezi 25 a 40 lety. Tam dochází k výrazné změně, když je srovnáte s jejich rodiči, kteří, pokud chtějí investovat, tak prostřednictvím svého finančního poradce či fondu,“ dodává Jan Večerka, CEO BrikkApp.