Jeho Veličenstvo marocký král zahajuje projekt zevšeobecnění sociální ochrany pro všechny marocké občany

16.4.2021

Ve středu 14. dubna 2021, Jeho Veličenstvo král Mohammed VI. předsedal v Královském paláci ve Fezu slavnostnímu zahájení realizace projektu zaměřeného na zevšeobecnění sociální ochrany a podepsání prvních souvisejících úmluv.

Tento královský projekt, který se v první řadě dotkne kategorie zemědělců, řemeslníků, obchodníků a nezávislých odborníků, na které se vztahuje režim jednotného příspěvku, pro osoby samostatně výdělečně činné nebo účetního režimu, bude muset v druhé řadě využívat jiné kategorie s ohledem na účinné zevšeobecnění sociální ochrany pro všechny marocké občany.

Realizace tohoto velkého projektu, který těží z monitorování a zvláštní pozornosti Jeho Veličenstva krále, představuje skutečnou sociální revoluci a výchozí bod pro realizaci aspirací panovníka ve prospěch všech složek marocké společnosti. Tento společenský projekt bude mít přímé a hmatatelné účinky na zlepšení životních podmínek občanů, zachování důstojnosti všech Maročanů a bude představovat páku pro integraci neformálního sektoru do národní ekonomické struktury.

Podle marockého ministra hospodářství a financí bude správa programů souvisejících s tímto projektem do roku 2025 vyžadovat přidělení celkové roční částky 51 miliard dirhamů, včetně 23 miliard financovaných ze souhrnného rozpočtu státu. Provedení tohoto významného společenského projektu navíc vyžaduje rozvoj metod řízení, zejména těch, které souvisejí s řízením organizací sociálního zabezpečení, s cílem vytvořit jednotný orgán pro koordinaci systémů sociální ochrany.