Legendární i současné české hračky jsou vystaveny v Burgasu

V bulharské galerii Georgi Baeva v Burgasu byla ve čtvrtek zahájena putovní česká výstava Mini Wonders, která až do konce měsíce nabízí ikonické, retro i současné české hračky. Návštěvníci mohou vidět nafukovacího Buvola od Libuše Niklové, hračky od Ladislava Sutnara, stavebnici Merkur, traktor z Kovapu, hračky od My dvě i nesmrtelné Igráčky.

„Výstava Mini Wonders si klade za cíl upozornit na ukázky produkce právě těch firem (např. Merkur, Fatra, Detoa), které se vyznačují dlouholetou tradicí a řadí se k vyhlášeným výrobcům hraček, z nichž mnohé patří k oblíbeným předmětům již po mnoho generací dětí, a to nejen na domácí půdě, ale též v zahraničí. Mladá generace designérů a ilustrátorů dnes navazuje na tradici české (především dřevěné) hračky a zároveň přináší svěží závan nových myšlenek a řešení,“ uvádí kurátorka výstavy Tereza Bruthansová.

„Všechny exponáty, ať už reedice původních designů z 20. století nebo současné návrhy, sklízí ohlas jak u dětí tak i dospělých, pro něž se stávají vyhledávanými dekoračními a sběratelskými objekty. Výstava představuje hračku jako symbol dětství, radosti a kreativity, na něž mají právo nejen malí ale i velcí. Hračky od narození probouzejí a rozvíjejí lidskou představivost, inteligenci a smyslové a motorické schopnosti. Ztělesňují malé divy světa, které umějí dělat zázraky,“ dodává.

Foto a zdroj: Česká centra, DesignMag