Maloobchodníci nemohou nést odpovědnost za dvojí kvalitu výrobků

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vítá opatření vlády k zabránění dvojí kvalitě potravin i dalších výrobků, jako je kosmetika prací prášky apod. Zcela jednoznačně je ale proti tomu, aby odpovědnost byla na obchodníkovi.

Včerejší schválení opatření vlády k zabránění dvojí kvalitě potravin je zcela jednoznačným pozitivním posunem směrem k ochraně spotřebitele a jeho práv a AMSP ČR toto opatření vítá. Co však AMSP ČR znepokojuje je skutečnost, že odpovědnost za složení výrobků by měla být na obchodníkovi. Za pochybení mu hrozí pokuta až 50 mil. Kč. „Je třeba vzít v úvahu, že obchodníky nejsou pouze velké řetězce, ale i malé obchody v regionech. Pro maloobchodníka na venkově je tato povinnost téměř nesplnitelná a pokuta zcela likvidační. Jak bude malý obchodník prověřovat složení výrobku? Podle jakých kritérií?“, ptá se generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová. Dle názoru AMSP ČR musí odpovědnost nést ten, kdo výrobek na trh uvádí, tedy výrobce, distributor nebo dovozce.

K uvedenému opatření navíc chybí zcela jasná prováděcí vyhláška. Nevíme, zda se v textu návrhu něco nezměnilo na poslední chvíli, nevíme, jaká bude přechodná doba, maloobchodníci neví, jak upravovat dodatky smluv, co od dodavatelů chtít a bude to pro ně znamenat náklady navíc za právníka apod.

AMSP ČR bude po seznámení se s finálním textem opatření iniciovat jednání nejen s poslanci a senátory, ale i s velkými firmami a dalšími zainteresovanými stranami.