MOJINA DCERA DUNI JE V PRAZE, PŘÍBĚH POKRAČUJE

Duni na snímku z Cabárcena. Foto Lucía Gandarillas, Parque de la Naturaleza de Cabárceno

Na letišti v Praze-Kbelích přistál armádní letoun CASA, který ze Španělska přivezl gorilí samičku Duni. Ta je dcerou slavné Moji a vnučkou Kijivu a Richarda. V Zoo Praha se zapojí do chovné skupiny goril nížinných, která vzniká v nově vybudovaném pavilonu pojmenovaném Rezervace Dja. Zde by se měla stát i matkou vlastního mláděte.

„Příchod Duni – dcery naší slavné Moji – do Prahy předčil i naše nejodvážnější sny. Velký příběh pražské gorilí rodiny bude v novém pavilonu pokračovat tím nejlepším způsobem,“ okomentoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek přistání letounu CASA ve Kbelích.

Transport devítileté Duni započal v Cabárcenu včera po osmé hodině ráno. Již týdny předem však chovatelé trénovali s Duni vcházení do přepravního boxu, a díky tomu její nakládání proběhlo bez komplikací. Následovala její přeprava autem na letiště v Santanderu. Tam byl již připraven armádní letoun CASA, který se do České republiky vracel ze cvičení v Zaragoze.

„Děkujeme Ministerstvu obrany ČR a Armádě ČR za možnost využít vojenské letadlo. Alternativou byl v současné době pozemní transport, jehož trvání jsme odhadli až na třicet hodin a znamenal by pro Duni ohromný stres,“ uvedl Miroslav Bobek.

Odlet ze Santanderu se asi o hodinu pozdržel kvůli stávce řídících letového provozu ve Francii, ale to byla jediná komplikace, která transport provázela. V Praze-Kbelích přistála CASA v 17 hodin a přibližně o hodinu později si již Duni z přepravního boxu vystoupila do zázemí pražské Rezervace Dja. Byla klidná a nové prostředí začala vzápětí prozkoumávat.