Na brněnské Kraví hoře vysvitl deset metrů vysoký Měsíc

Kreativní skupina Visualove navrhla pro hvězdárnu a planetárium Brno desetimetrový model Měsíce. Na otevřeném prostranství na Kraví hoře v Brně byl poprvé prezentován u příležitosti výročí 50 let od přistání na Měsíci, podruhé nakrátko při pozorování Perseidů. Díky velkému ohlasu se plánuje i další vystavení modelu.

„Podklady pro něj vytvořila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, která od roku 2009 mapuje našeho vesmírného souseda s rozlišením 100 metrů, včetně záběrů vybraných oblastí s detaily 50 cm malými. Potisk je tak dokonalý, že z větší události připomíná reálný satelit. Ostatně, kdybyste globus chtěli vidět stejně malý, jako Měsíc na pozemské obloze, museli byste se od něj vzdálit na více než 1 kilometr,“ uvádí zástupci brněnské hvězdárny a planetária s tím, že podle návrhu pětičlenného týmu Visualove model vyrobila reklamní agentura Kubíček.

„Na potisk se spotřebovalo 3150 mililitrů barvy, speciální plátno, vč. žebrování má plochu 490 metrů čtverečních a k sešití byly potřeba 2 kilometry nití. Jeho velikost je srovnatelná s rodinným domem, váží ale jen 150 kilogramů a když bychom jeho útroby chtěli naplnit pivem, potřebovali bychom na to rovných deset tisíc sudů. Tedy milion piv. Zručný výčepní by je točil bez přestávky čtvrt roku,“ dodávají zástupci s tím, že model je velmi náchylný na vlhkost a povětrnostní vlivy, proto není možné jej vystavit častěji, natož trvale. Sledujte proto zpravodaj hvězdárny.

Foto a zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno, Visualove a Reklamy Kubíček, DesignMag