Okolí Eiffelovy věže se promění na parky a promenády s vodními plochami

Město Paříž vyhlásilo vítěze mezinárodní urbanisticko-architektonické soutěže na proměnu okolí Eiffelovy věže. Se svým střídmým návrhem ji vyhrálo londýnské architektonické studio podle Gustafson Porter + Bowman. Podle jejich plánů vzniknou v okolí věže promenády a parky s vodními plochami.

Plánovaná proměna se nedotkne jen bezprostředního okolí. Francouzi začali konečně ke své nejnavštěvovanější turistické atrakci přistupovat s respektem, který si zaslouží. Zasažená plocha bude celkově 54 hektarů a začne u vyvýšeného Place du Trocadéro, současných zahrad Jardins du Trocadéro a bude pokračovat proměnou mostu Pont d’léna okolím Eiffelovy věže až do zahrady za věží.

Do roku 2024 by se ze zmiňovaných oblastí měla stát jedna velká zahrada se vzrostlými stromy, zelení a plnohodnotnými chodníčky. Automobilová doprava by odsud měla být kompletně odsunuta. Přímo pod věží vznikne dlážděné prostranství lemované zelenými plochami. Rozpočet na přestavbu je 40 milionů euro, tedy asi jedna miliarda korun.

Foto: MIR

Zdroj: Gustafson Porter + Bowman, DesignMag