Oživení spouští kampaň „Vyslepičit, nebo ututlat“

Nezisková organizace Oživení ve spolupráci s vítězkami soutěže Young Lions spouští kampaň s provokativním názvem „Lepší vyslepičit, než ututlat“, která má zlepšit postavení oznamovatelů nekalostí na pracovišti.

Každý pátý Čech se podle průzkumu Behavio setká v práci s neetickým a protiprávním jednáním. Mnoho lidí ale takové jednání neřeší nebo se pouze svěří rodině či přátelům. Málokdo věc oznámil, často kvůli obavám o zaměstnání. Přitom včasné oznámení může zachránit lidské životy či finanční prostředky.

V Poslanecké sněmovně právě probíhá schvalování zákona o ochraně oznamovatelů, který nastaví pravidla ochrany oznamovatelů a zjednoduší lidem rozhodování, zda protiprávní jednání oznámit. Povědomí o tématu u veřejnosti je však velmi nízké, schvalování zákona zatím probíhá bez většího zájmu.

Oživení proto spustilo 14. června kampaň, která si dává si za cíl zvýšit povědomí o tématu, zlepšit postavení oznamovatelů a sdílením skutečných příběhů dodat odvahu těm, kteří se proti nepravostem dosud neozvali. Během kampaně zároveň proběhne Světový den whistleblowerů, jenž připadá na 23. června a oceňuje významnou roli oznamovatelů nejen v boji proti korupci.

„Dosud jsme téma komunikovali zejména odbornými texty a studiemi, nyní naopak chceme vzbudit zájem o toto důležité téma u veřejnosti a oslovit také mladší cílové skupiny,“ uvádí Marcela Janíčková, manažerka pro PR a komunikaci v organizaci Oživení. „V celé kampani pracujeme s výrazným vizuálem a slovní nadsázkou ‚vyslepičit‘, která má upoutat pozornost a přivést člověka ke skutečným příběhům, informacím a konkrétní odborné pomoci,“ dodává.

Kampaň „Vyslepičit, nebo ututlat“ také připomene, že v Česku dosud není zákon na ochranu oznamovatelů. „Oživení proto aktivně podporuje vznik zákona, který nastaví pravidla pro oznamování protiprávních jednání na pracovišti,“ doplňuje Šárka Trunkátová, projektová manažerka a analytička Oživení. Schválení zákona na ochranu oznamovatelů prospěje oběma stranám, zaměstnancům i zaměstnavatelům. Projekt Ochrana oznamovatelů je realizován v rámci programu Active Citizens Fund.

Vizuály kampaně:
Koncept komunikace a vizuály pro Oživení vytvořily Kateřina Marešová z AMI Digital a Alexandra Denisova z agentury Qusion