Palác na hradě Helfštýn byl po rekonstrukci obohacen o moderní prvky

Zřícenina hradu Helfštýn, který byl založen ve 14. století, musela být z bezpečnostních důvodů v roce 2014 uzavřena. V nedávné době se hrad opět otevřel pro veřejnost. Po rekonstrukci paláce hradu od Atelier-r se část hradu proměnila na návštěvnicky atraktivní místo oživené moderními architektonickými prvky.

„Kromě splnění technického programu rekonstrukce jsme chtěli doplnit historickou stavbu současnou architekturou s funkcí užitnou i estetickou. Naším cílem bylo přiblížit návštěvníkům historický vývoj původního renesančního paláce. Do již existujících otvorů palácového torza jsme vložili konstrukci nové prohlídkové trasy, která propojila přízemí s dosud nedostupnými úrovněmi stavby,“ uvádí hlavní architekt projektu Miroslav Pospíšil.

„Nové prvky, navržené v soudobém designu, jsou od historické konstrukce jasně čitelné. Pracovali jsme se třemi základními materiály, přičemž v každé vrstvě převládá jiný.

Pro zastřešení byly zvoleny skleněné střechy na ocelových nosnících. Konstrukce schodišť a lávek o úroveň níž je řešena cortenem. V přízemí paláce vede trasa po chodníčcích z leštěného betonu,“ dodává.

Celý projekt je velmi pěkně realizován. Skleněné zastřešení je subtilní a v podstatě nerušivé. Cortenové schodiště a lávky jsou naopak výrazným moderním prvkem ve vhodně zvoleném materiálu. Příjemným oživením prošlo také přízemí, kde jsou pochozí plochy, chodníčky a posezení. Celková užitná plocha projektu je 1 340 metrů čtverečních.

Foto: BoysPlayNice

Zdroj: Atelier-r, DesignMag