Plánovaná železniční stanice Letiště Václava Havla dostala svou podobu

Po mnoha letech plánování a příprav představila Správa železnic návrh na plánovanou železniční stanici Letiště Václava Havla v Praze. Ruzyňské letiště by podle návrhu ateliéru Idhea mohlo dostat moderní stavbu s jednoduchým a nadčasovým designem. Ateliér je autorem i plánované železniční stanice Veleslavín, odkud má vlak přijíždět.

„Pokračujeme v přípravě stavby železnice na letiště včetně nové stanice Praha – Letiště Václava Havla, která umožní přímé propojení do letištního terminálu. Správa železnic teď připravuje tendr na zpracovatele dokumentace pro stavební povolení,“ uvedl Jiří Svoboda, který je generální ředitel Správy železnic.

Po vloni představeném návrhu železniční stanice Veleslavín je to tak druhý návrh z plánované trati na Kladno, který se připravuje již mnoho let. Termín realizace celého projektu je zatím plánován na nejbližší roky. Veleslavín by měl být vystavěn v letech 2025 až 2029. Vlaky by měly vyjíždět z Masarykova nádraží a pokračovat přes Dejvice, Veleslavín, Liboc, Ruzyně a Dlouhá míle až na Letiště Václava Havla. V plánu bylo pokračování tunelem pod dráhou do Jenče a dále do Kladna. Zatím však vypadá, že půjde o dvě trasy, kde některé vlaky odbočí a na letišti budou končit, jiné budou pokračovat z Ruzyně přes Hostivice a Jeneč do Kladna.

Foto: Idhea

Zdroj: SŽDC, DesignMag