Pokud firmu nedigitalizujete teď, vaše konkurence získává výhodu, říká Pavel Ohnoutka

Pavel Ohnoutka založil úspěšnou společnost, která se zabývá automatizací firemních procesů. Vznikla na Blízkém Východě a uskutečňuje projekty ve Spojených arabských emirátech, Sultanátu Omán, Kataru či v poslední době i v České republice. Především je ale Pavel hlavním garantem nového programu ELAI, v jehož rámci budeme pomáhat tuzemským firmám právě s digitální transformací, tak aby ji zvládly provést co nejefektivněji.

Pavle, pojďme si úvodem říct, proč vlastně ve firmě provádět digitalizaci.

Když to hodně zjednoduším, tak hlavním důvodem je fakt, že digitalizace nebo také automatizace manuálních procesů přináší zásadní úsporu operačních nákladů. Zvyšuje se transparentnost fungování firmy vůči managementu, který má pak možnost rychlejší reakce a přizpůsobení se nové situaci. Nesmírně důležité je pak zdůraznit, že pokud tímhle procesem neprojde firma teď, tak to docela určitě udělá její konkurence. A protože si takto snižuje náklady a zvyšuje efektivitu, bude mít pak výraznou výhodu.

V článku Představujeme nový program: Digitální transformace vysvětlujeme, jak bude konzultační činnost ELAI v oblasti digitalizace probíhat. V čem ale bude podle vás její přidaná hodnota?

Aby byl proces digitální transformace ve firmě úspěšný a především efektivní, je nezbytné ke každé z nich přistupovat individuálně. A to podle mých zkušenosti bývá často problém, protože IT společnosti mnohdy postupují tak, že prakticky na každého klienta napasují svůj hotový produkt. Ten zajistí firmě například lepší řízení, reporting atd., ale jen málokdo se ji snaží posuzovat a také řešit jako celek.

My máme naopak k dispozici unikátní metodiku, kterou jsme si sami za roky fungování vyvinuli. Na prvním místě je její součástí komplexní a podrobná analýza firemních oddělení, datových toků a rizik, což je klíč ke všemu. Ta nám pomůže určit, jaké části firmy transformovat jako první, tzn. které oddělení je klíčové a jeho transformace zaručí nejrychlejší výsledky. Tam pak začínáme nastavovat nové procesy a systémy, a takto projdeme celou firmu.

Co následuje?

Na základě zmíněné primární analýzy dokážeme navrhnout transformační plán, s jehož pomocí může firma rychleji dosáhnout svých cílů a optimalizovat chod společnosti. Optimalizací myslím zefektivnění jejího fungování a snížení nákladů.

Jaká jsou další úskalí automatizace firem, kterým se ELAI bude vyhýbat?

Už mnohokrát jsem viděl, jak transformace končí na tom, že IT firma neumí správně komunikovat. Je to velmi náročný proces, který může trvat až čtyři roky, doba se odvíjí podle rozsahu transformace a velikosti firmy. A její součástí je celá řada dalších nezbytných aktivit. Zaměstnance ve firmě je potřeba vyškolit, vysvětlit jim, že změna je přínosem, proč dává smysl ji zavádět atd. A tohle všechno díky skvělým lektorům ELAI, což jsou zkušení lidé z nejvyšších pater byznysu, samozřejmě zvládneme.

Zbytek rozhovoru naleznete zde.

Autor: ELAI