Pražská tržnice v Holešovicích promění veřejná prostranství a přidá zeleň i posezení

Po nedávno vyhlášených výsledcích architektonické soutěže o podobu Pražská tržnice v Holešovicích přichází nyní výsledky soutěže o podobu veřejného prostranství. Vyhrálo ji studio Perspektiv, které navrhlo nové stromy, lepší propojení tržnice s okolím, nové náměstí u vodárenské věže, nové lavičky a odpočinkové zóny i lepší zacházení s dešťovou vodou.

„Navrhujeme nové Meziprostory Pražské tržnice se zachováním lidského měřítka a čitelné struktury. Plochy členíme pomocí různorodé dlažby a drobných detailů. Redukcí plotů na nezbytné provozní minimum současně otevíráme celý areál městu. Klíčovým tématem pro nás bylo doplnění stromů v prostoru. Transformace místa s novou identitou včetně systému mobiliáře zajistí vyšší atraktivitu a návštěvnost všech obyvatel Prahy,“ uvádějí Martin Stára a Ján Antal, autoři vítězného návrhu ze Studia Perspektiv.

„Klima areálu by tak mělo do budoucna zlepšovat nesrovnatelně více zeleně, která bude k zavlažování využívat například i dešťovou vodu. Vysazeny budou desítky nových stromů a vzniknou nové zelené plochy. Problémy tepelného ostrova pomohou v letních měsících zmírňovat nové vodní prvky. Vítězná studie rovněž počítá se vznikem náměstí u objektu bývalé vodárenské věže a navrhuje také nová dětská hřiště. V areálu přibude na míru navržený mobiliář, který nabídne nová místa k posezení a setkávání. Důležitou změnou bude lepší propojení Tržnice s okolím díky novým vstupům do areálu,“ doplňuje Petr Vyhnánek za hlavní město Prahu.

Foto: Studio Perspektiv
Zdroj: Hlavní město Praha, DesignMag