Pražský dopravní podnik hledá v mezinárodní soutěži nový design lanovky na Petřín

Do 1. listopadu je možné se přihlásit do mezinárodní designérské soutěže, jejímž cílem je nová podoba vozů lanovky na Petřín. Nejnavštěvovanější pražská dominanta dostane novou lanovku na konci roku 2023. Nejlepší návrhy získají finanční odměnu a v přepočtu si rozdělí úctyhodných 1,5 milionu českých korun.

„K obměně kabiny lanovky na Petřín docházelo historicky přibližně každých třicet let. Každá z generací přinesla jedinečný design a bude zajímavé sledovat nové nápady. Na světě je nemnoho dopravních prostředků, ze kterých by měl cestující tak exkluzivní výhled, jako z petřínské lanovky. Její návštěvnost převyšuje dokonce i Pražský Hrad. Lanovka na Petřín je turistickou i dopravní ikonou Prahy, zaslouží si, aby dostala jedinečný a nadčasový design. Podle něj nechá DPP prostřednictvím veřejné zakázky vyrobit nové vozy, které budou moci sloužit Pražanům i návštěvníkům hlavního města dalších 30 let. Očekáváme, že chytrý design a nový interiér umožní současnou kapacitu lanovky na Petřín ještě navýšit,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

„Návrh kabiny nových vozů lanovky na Petřín by měl uživatelsky a vizuálně odpovídat 21. století. Zároveň musí ctít požadavky, které řeší současná společnost v podobě především historických, ale také ekonomických a ekologických kontextů této zakázky,“ dodala architektka Anna Švarc, která se pro DPP stará o architekturu metra, modernizaci současných stanic a vizuály plánované linky D.

Designéři se mohou hlásit pouze elektronicky a to do 1. listopadu 2021. Pětičlenná porota má o vítězích rozhodnout v únoru 2022. Veřejnosti by všechny návrhy mohly být představeny již březnu 2022. Lanovka na Petřín je jedinečná, proto vybraný design nespustí žádnou sériovou výrobu. Výsledkem soutěže nemá být zcela nový prototyp lanovky, ale design vycházející ze stávajících technologií současných výrobců. Historie lanovky se začala psát v roce 1891. Současné vozy lanovky pochází z roku 1985.

Foto: Archiv DPP a DtoB Atelier, Rostislav Zapletal
Zdroj: DPP designérská soutěž, DesignMag