Předsedkyně Sněmovny podpořila svého ukrajinského protějška

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v dnešním telefonického rozhovoru vyjádřila plnou podporu předsedovi ukrajinského parlamentu Ruslanu Stefančukovi. Stalo se tak v době přetrvávajícího napětí na ukrajinsko-ruských hranicích.

„Ujistila jsem svého protějška o naší dlouhodobé podpoře Ukrajiny, její suverenity a nezávislém směřování. Na závěr jsem ho ještě pozvala do Prahy na jednání předsedů sněmoven tzv. Slavkovského formátu,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová bezprostředně po skončení telefonického hovoru s předsedou Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslanem Stefančukem.

Zmiňovaný Slavkovský formát je platformou regionální spolupráce mezi Českou republikou, Slovenskem a Rakouskem. V tomto složení se uskutečnila i nedávná pracovní cesta ministrů zahraničních věcí na Ukrajinu. Přínos této cesty předseda Stefančuk během rozhovoru výslovně vyzdvihl. Poděkoval též za veškerou dosavadní podporu od České republiky a vyjádřil přání budoucí užší spolupráce zákonodárných sborů obou zemí.

Předsedkyně Sněmovny nedávno rovněž připojila svůj podpis pod Prohlášení transatlantických zákonodárců na podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Ta čelí stupňujícímu se napětí na svých východních hranicích, kde masivně manévrují těžce vyzbrojené vojenské jednotky Ruské federace.