Předsedkyně Sněmovny přijala ujgurskou lidskoprávní obhájkyni

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová přijala uznávanou ujgurskou lidskoprávní obhájkyni Rushan Abbas. Setkání se konalo v době zimní olympiády v Pekingu. Čínská vláda čelí kritice Západu kvůli porušování lidských práv menšin na svém území.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dnes přijala světově uznávanou ujgurskou obhájkyni základních lidských práv a kulturních svobod Rushan Abbas. Ta je držitelkou ceny Freedom Fighter Award za zvyšování povědomí o situaci příslušníků Ujgurské minority v Čínské lidové republice.

Přímé svědectví paní Abbas o utrpení jejích blízkých v novodobých koncentračních táborech je zdrcující a není možné přejít jej mlčením,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová bezprostředně po setkání. To se uskutečnilo v době konání zimních olympijských her v Čínské lidové republice, jejíž vláda je řadou západních státníků kritizována mimo jiné za systematické porušování lidských práv ujgurské menšiny v tamní provincii Sin-ťiang.

„S ohledem na agresivní postup čínské komunistické vlády nejen v Sin-ťiangu, ale také v Tibetu, Hongkongu či vůči Tchaj-wanu byla pro mě účast na olympijských hrách od počátku naprosto nemyslitelná,“ dodala předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.