Slovenka navrhla futuristickou plovoucí stanici čistící oceán od odpadu

Slovenská architektka a designérka Lenka Petráková navrhla plovoucí stanici čistící oceán od plovoucího odpadu. Futuristická stavba je zároveň výzkumným a vzdělávacím zařízením s centrem pro recyklaci plastů. S návrhem na sklonku minulého roku vyhrála mezinárodní soutěž Jacques Rougerie Foundation Awards.

V roce 2050 bude v oceánech dle dohadů více odpadů než ryb. Největší světová odpadní hrozba plave v tichém oceánu a jmenuje se Velká tichomořská odpadová skvrna, nazývaná též Osmý kontinent. Plochu o velikosti necelé dva miliony čtverečních kilometrů se snaží čistit organizace Ocean Cleanup. Od roku 2017 navrhovala slovenská architektka a designérka Lenka Petráková projekt 8th Continent, který by s čištěním pomáhal.

Petráková navrhla futuristicky vyhlížející stavbu plovoucí na moři. Design se podobá leknínu a evokuje rozkvetlou květinu. Stanice by sbírala odpad z hladiny moře. Vybavená je pak různými procesy schopnými reagovat na aktuální prostředí. Ve výsledku by měla být stavba soběstačná a schopná obnovit rovnováhu v našich mořích. Projekt zaujal porotu soutěže Jacques Rougerie Foundation Awards a byl oceněn jako nejlepší uplynulého 10. ročníku.

Sledujte video na DesignVid.cz

Foto: Lenka Petráková
Zdroj: Jacques Rougerie Foundation, DesignMag