Studenti pražské UMPRUM navrhli nůžky a žehličky budoucnosti

Současní studenti Ateliéru průmyslového designu na pražské UMPRUM navrhovali v rámci uplynulého semestru nůžky a žehličky. Dvanáct jejich výtvorů od obou produktů běžné potřeby bude možné zhlédnout v rámci přehlídky Artsemestr konané od čtvrtka. Nejlepší poputují do Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

„Před sto lety byly pěknou věcí v domácnosti právě například nůžky nebo žehlička. Bylo běžné, že šlo o kvalitní kovářskou práci s ornamentem, který posouval estetické vnímání a byl považován za umění. Dnes tomu tak není. Hezkou věcí denní potřeby je pro nás telefon,“ říká designér a pedagog vedoucí Ateliér průmyslového designu Ivan Dlabač.

„Výstava proto představí 12 druhů nůžek a stejný počet žehliček vytištěných na 3D tiskárně. Moderní tvary popouští uzdu fantazie, vidět je tak možné žehličku ve tvaru futuristického jednorožce, nebo například nůžky připomínající minimalistický šperk, který může být ozdobou. Takto navržené tvary mají přitáhnout pozornost potenciálních zákazníků. Z všedních věcí se mají stát předměty, které budete chtít mít, případně se budete chtít jimi pochlubit,“ doplňuje s tím, že všechny návrhy bude možné zhlédnout na UMPRUM do 3. února 2020.

Foto a zdroj: UMPRUM, DesignMag